ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۱:۴۵
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > آخرین میرزای مکتب خانه های هرسین در گذشت+عکس

آخرین میرزای مکتب خانه های هرسین در گذشت+عکس

معروفترین مکتب داران مکتب خانه های هرسین ، مرحومان آقای میرزا حسن رحیمی معروف به میرزا حسن معلم در محله محمد رحیم، آقای میرزا حسین پاکزاد در محله سراب بودند.میرزا علی اکبر رحیمی نیز بعنوان آخرین میرزا از نسل مکتب داران قدیم شهر هرسین شناخته می شوند.

 

به گزارش خبرنگار بیستون ، میرزا علی اکبر رحیمی فرزند کربلایی علی آقا درسال ۱۳۱۳در منطقه محله محمد رحیم هرسین چشم به دیده جهان گشود.
وی تحصیلات خود را در مکتب خانه زیر نظر آشیخ حسن رحیمی گذراند .

با توجه به اینکه آن مرحوم تحصیلات آکادمیک نداشتند، اما از ویژگی های خوب میرزا علی اکبر رحیمی ،خط بسیار زیبا ،حافظه خوب در ایام کهنسالی ،در مراسله نویسی تبحر خاصی داشت.
در خصوص معنی لغات چه فارسی ،چه عربی آشنایی داشتند.

در تفاسیر و معانی قران و در تحریر خطهای ثلث و نستعلیق تبحر خاصی داشت ، و از لحاظ معلومات عمومی،  تاریخی ، دینی اطلاعات وافری داشت .

در شهر هرسین با وجود مدارس نوین، مکتب خانه ها تا مدتها از رونق نیفتاده و این مراکز مردمی کار تعلیم و روخوانی قرآن کریم به نوآموزان را برعهده داشتند.
مکتب خانه ها بیشتر در منازل و گاه در مساجد شکل گرفتند و معلمانشان در صورت مذکر بودن میرزا یا آمیرزا و در صورت مونث بودن باجی خوانده می شدند.
معروفترین مکتب داران هرسین مرحومان آقای میرزا حسن رحیمی معروف به میرزا حسن معلم در محله محمد رحیم، آقای میرزا حسین پاکزاد در محله سراب بودند.میرزا علی اکبر رحیمی نیز بعنوان آخرین میرزا از نسل مکتب داران قدیم شهر هرسین شناخته می شوند.
مکتب داران به نوآموزان کتاب نصاب صبیان، عم جزء، گلستان سعدی، حساب و خوشنویسی می آموختند و همانطور که آمد تفکیک جنسیتی در آنها رعایت می شد.
با وجود تمام زحمات مکتب داران، آموزش و پرورش نیازمند تحولی نو بود که در ایران میرزا حسن رشدیه، در کرمانشاه سید حسین کزازی و در هرسین توکل حامد طلایه دار آن شدند.
با آنکه اداره فرهنگ و معارف و صنایع مستظرفه (عنوان اولیه آموزش و پرورش) در هرسین مدارسی را با همت بزرگانی چون مرحوم آقای عبدالباقی قاضی تاسیس نموده بود اما در کنار حمایت های بزرگان هرسین بیشترین تلاش در عرصه اجرایی شدن تعلیم و تربیت نوین هرسین را آقای توکل حامد بر دوش کشید.

از اساتید مکتب‌خانه های قدیم در هرسین از آشیخ حسن پاکزاد، آشیخ حسن رحیمی و دیگر بزرگان را می توان نام برد.میرزا نادر هرسینی شاعر و عارف قرن گذشته  نیز از مکتب داران بنام این شهر بودند.

آخرین میرزا از نسل مکتب داران هرسین ، میرزا علی اکبر رحیمی بود که در تاریخ دوم تیر ماه ۹۵ چشم از جهان فرو بست.

میرزا علی اکبر
نفر چهارم از راست مرحوم میرزا علی اکبر رحیمی
میرزا علی اکبر رحیمیسمت راست مرحوم محمد جواد شایق از خادمین و بزرگان فرهنگ هرسین در کنار مرحوم میرزا علی اکبر رحیمی (تصویر مربوط به دهه ۵۰ می باشد)
مروری کلی بر تاریخچه مکتب خانه ها در ایران:
مکتب خانه ها کلاسهای درسی بودند که قبل از بوجود آمدن مدارس نوین در اکثر شهرهای ایران وظیفه آموزش و تربیت کودکان را بر عهده داشتند. پیش از تاسیس مدارس به شیوه جدید، دانش آموزان از شش تا ۱۸ سالگی باید در مکان هایی به نام مکتب خانه، خواندن و نوشتن را فرا می گرفتند. اما به دلیل استفاده از روش های سختگیرانه و مستبدانه ای که در این مکتب خانه ها اجرا می شد، بیشتر محصلین از رفتن به مکتب رفتن سر باز می زدند تا جایی که در آغاز مشروطیت تنها سه درصد از کل جمعیت کشور باسواد بودند و مابقی نمی توانستند بخوانند و بنویسند.
hhe1044

دروسی که در مکتب خانه های ایران آموزش داده می شد:
دروسی که در مکتب خانه ها تدریس می شد عبارت بود از خواندن و نوشتن حروف الفبا و در سال دوم به آنها عم جزو (جزوه ای از سوره های کوچک قرآن) آموزش داده و در سال های بعد قرآن، گلستان سعدی، نصاب الصبیان، جامع عباسی، ابواب الجناس و… . تدریس می شد.

 

همچنین معلم مکتب خانه مکلف بود تا شاگردان خود را به معارف دینی و مذهبی آشنا کند. در قبال آموزش هایی که ملا و ملاباجی ها به فرزندان مردم می دادند، از شاگردان این انتظار را داشتند تا فرمان های آنها را اجرا کنند. مانند جاروکردن دکان، اتاق مکتب خانه و حیاط، پر کردن کوزه یا تغار آب خوری، بادبزن به دست گرفتن بالای سر ملا یا ملا باجی در تابستان، منقل آتش به پا کردن در زمستان، چای و قلیان درست کردن، خرید نان، سبزی و مایحتاج، نگهداری از کودکان خردسال ملاباجی و… . همچنین در هر عید و عزا برایشان قند و تنباکو و به هر مناسبت غذای پخته از خانه برای ملا و ملاباجی ها می آوردند.

 

با اینکه گفته می شد مکتب داران به مال مردم چشم طمع داشتند اما در نزد عوام از احترام خاصی برخوردار بودند و آنها را مثل فرشته رحمتی می دیدند که فرزندانشان را از گمراهی و ضلالت نجات می دهند. به عنوان مثال در عوض آموزش نابینایان یا کودن ها پولی دریافت نمی کردند ولی در قبال آن خانواده ها برای آنها پیشکش و فرستادنی های زیادی می آوردند.

نظرات شما

    احسان می گوید :

    روحش شاد

    محمد می گوید :

    با سلام. پایین صفحه روزنامه اطلاعات امروز چهارشنبه ۹ تیر مطلبی درباره شیخ فرج الله کاظمی هرسینی زده لطفا شما هم درج بفرمایید مطلبو. ایشالله روح ایشان هم قرین رحمت باشه

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید