آخرین میرزای مكتب خانه هاي هرسین در گذشت+عكس

بیستون نیوز :

معروفترین مکتب داران مكتب خانه هاي هرسین ، مرحومان آقای میرزا حسن رحیمی معروف به میرزا حسن معلم در محله محمد رحیم، آقای میرزا حسین پاکزاد در محله سراب بودند.ميرزا علي اكبر رحيمي نيز بعنوان آخرين ميرزا از نسل مكتب داران قديم شهر هرسين شناخته مي شوند.

 

به گزارش خبرنگار بيستون ، میرزا علی اکبر رحیمی فرزند کربلایی علی آقا درسال ۱۳۱۳در منطقه محله محمد رحیم هرسین چشم به دیده جهان گشود.
وي تحصیلات خود را در مکتب خانه زیر نظر آشیخ حسن رحیمی گذراند .

با توجه به اينكه آن مرحوم تحصيلات آكادميك نداشتند، اما از ویژگی های خوب میرزا علی اکبر رحيمي ،خط بسیار زیبا ،حافظه خوب در ايام كهنسالي ،در مراسله نویسی تبحر خاصي داشت.
در خصوص معنی لغات چه فارسی ،چه عربی آشنايي داشتند.

در تفاسیر و معانی قران و در تحرير خطهای ثلث و نستعلیق تبحر خاصی داشت ، و از لحاظ معلومات عمومی،  تاریخی ، دینی اطلاعات وافری داشت .

در شهر هرسين با وجود مدارس نوين، مكتب خانه ها تا مدتها از رونق نيفتاده و اين مراكز مردمي كار تعليم و روخواني قرآن كريم به نوآموزان را برعهده داشتند.
مکتب خانه ها بیشتر در منازل و گاه در مساجد شکل گرفتند و معلمانشان در صورت مذکر بودن میرزا یا آمیرزا و در صورت مونث بودن باجی خوانده می شدند.
معروفترین مکتب داران هرسین مرحومان آقای میرزا حسن رحیمی معروف به میرزا حسن معلم در محله محمد رحیم، آقای میرزا حسین پاکزاد در محله سراب بودند.ميرزا علي اكبر رحيمي نيز بعنوان آخرين ميرزا از نسل مكتب داران قديم شهر هرسين شناخته مي شوند.
مکتب داران به نوآموزان کتاب نصاب صبیان، عم جزء، گلستان سعدی، حساب و خوشنویسی می آموختند و همانطور که آمد تفکیک جنسیتی در آنها رعایت می شد.
با وجود تمام زحمات مکتب داران، آموزش و پرورش نیازمند تحولی نو بود که در ایران میرزا حسن رشدیه، در کرمانشاه سید حسین کزازی و در هرسین توکل حامد طلایه دار آن شدند.
با آنکه اداره فرهنگ و معارف و صنایع مستظرفه (عنوان اولیه آموزش و پرورش) در هرسین مدارسی را با همت بزرگانی چون مرحوم آقای عبدالباقی قاضی تاسیس نموده بود اما در کنار حمایت های بزرگان هرسین بیشترین تلاش در عرصه اجرایی شدن تعلیم و تربیت نوین هرسین را آقای توکل حامد بر دوش کشید.

از اساتيد مكتب‌خانه هاي قديم در هرسين از آشيخ حسن پاكزاد، آشیخ حسن رحیمی و ديگر بزرگان را مي توان نام برد.ميرزا نادر هرسيني شاعر و عارف قرن گذشته  نيز از مكتب داران بنام اين شهر بودند.

آخرين ميرزا از نسل مكتب داران هرسين ، ميرزا علي اكبر رحيمي بود كه در تاریخ دوم تير ماه ۹۵ چشم از جهان فرو بست.

ميرزا علي اكبر آخرین میرزای مكتب خانه هاي هرسین در گذشت+عكس
نفر چهارم از راست مرحوم ميرزا علي اكبر رحيمي
ميرزا علي اكبر رحيمي آخرین میرزای مكتب خانه هاي هرسین در گذشت+عكسسمت راست مرحوم محمد جواد شايق از خادمين و بزرگان فرهنگ هرسين در كنار مرحوم ميرزا علي اكبر رحيمي (تصوير مربوط به دهه ۵۰ مي باشد)
مروري كلي بر تاريخچه مكتب خانه ها در ايران:
مكتب خانه ها كلاسهاي درسي بودند كه قبل از بوجود آمدن مدارس نوين در اكثر شهرهاي ايران وظيفه آموزش و تربيت كودكان را بر عهده داشتند. پیش از تاسیس مدارس به شیوه جدید، دانش آموزان از شش تا ۱۸ سالگی باید در مکان هایی به نام مکتب خانه، خواندن و نوشتن را فرا می گرفتند. اما به دلیل استفاده از روش های سختگیرانه و مستبدانه ای که در این مکتب خانه ها اجرا می شد، بیشتر محصلین از رفتن به مکتب رفتن سر باز می زدند تا جایی که در آغاز مشروطیت تنها سه درصد از کل جمعیت کشور باسواد بودند و مابقی نمی توانستند بخوانند و بنویسند.
hhe1044 آخرین میرزای مكتب خانه هاي هرسین در گذشت+عكس

دروسی که در مكتب خانه هاي ايران آموزش داده می شد:
دروسی که در مکتب خانه ها تدریس می شد عبارت بود از خواندن و نوشتن حروف الفبا و در سال دوم به آنها عم جزو (جزوه ای از سوره های کوچک قرآن) آموزش داده و در سال های بعد قرآن، گلستان سعدی، نصاب الصبیان، جامع عباسی، ابواب الجناس و… . تدریس می شد.

 

همچنین معلم مکتب خانه مکلف بود تا شاگردان خود را به معارف دینی و مذهبی آشنا کند. در قبال آموزش هایی که ملا و ملاباجی ها به فرزندان مردم می دادند، از شاگردان این انتظار را داشتند تا فرمان های آنها را اجرا کنند. مانند جاروکردن دکان، اتاق مکتب خانه و حیاط، پر کردن کوزه یا تغار آب خوری، بادبزن به دست گرفتن بالای سر ملا یا ملا باجی در تابستان، منقل آتش به پا کردن در زمستان، چای و قلیان درست کردن، خرید نان، سبزی و مایحتاج، نگهداری از کودکان خردسال ملاباجی و… . همچنین در هر عید و عزا برایشان قند و تنباکو و به هر مناسبت غذای پخته از خانه برای ملا و ملاباجی ها می آوردند.

 

با اینکه گفته می شد مکتب داران به مال مردم چشم طمع داشتند اما در نزد عوام از احترام خاصی برخوردار بودند و آنها را مثل فرشته رحمتی می دیدند که فرزندانشان را از گمراهی و ضلالت نجات می دهند. به عنوان مثال در عوض آموزش نابینایان یا کودن ها پولی دریافت نمی کردند ولی در قبال آن خانواده ها برای آنها پیشکش و فرستادنی های زیادی می آوردند.

مطالب پیشنهادی

  1. احسان گفت:

    روحش شاد

  2. محمد گفت:

    با سلام. پایین صفحه روزنامه اطلاعات امروز چهارشنبه ۹ تیر مطلبی درباره شیخ فرج الله کاظمی هرسینی زده لطفا شما هم درج بفرمایید مطلبو. ایشالله روح ایشان هم قرین رحمت باشه

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار