آسیب شناسی سبک انتخاب مردم در انتخابات پیش رو

بیستون نیوز :

دامنه تاثیر و بحران این نوع تخلف (یقه سفیدان) در سازمانهایی نظیر شهرداری ها به همین ها ختم نمی شود و دارای آثار غیرمستقیمی نیز می باشد. از جمله مهمترین کژکارکردهای این ساختار ناپاک، شکل گیری موجی از ناامیدی در بین جوانان، و تحصیلکرده های بیکار، افسردگی هویتی جوانان، کاهش اعتماد اجتماعی و ضربه به مقدسات، اعتقادات و دین مردم و … و نهایتاً این فرایند منجر به اثرات سو بر اقتدار نظام خواهد بود.

یادداشت ، افشین منوچهر آبادی//بدون تردید هر انتخاب اشتباهی دارای بازخوردهای منفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم خواهد بود که خود انتخاب کننده را نشانه خواهد رفت. از جمله این انتخاب های ناصحیح، در انتخاب کاندیداها در انواع پروسه های انتخابی از جمله شورای شهر می تواند رخ دهد که اصلیترین بازخورد منفی آن عدم هزینه کرد بودجه سازمان (که آنهم از جیب خود ما و شما به عنوان مالیات، عوارض و … دریافت می شود) در توسعه شهرمان است.
اما بیشترین این گونه کژکارکردها در قالب چه تحرکی صورت گرفته و باعث ناکارآمدی سازمان می-شود. اگر با دیدگاهی خوشبینانه بنگریم، رانت بر بیش از ۷۵ درصد فعالیت های شوراها و سازمان تابعه را تحت تاثیر قرار داده است. دامنه تاثیر و بحران این نوع تخلف (یقه سفیدان) در سازمانهایی نظیر شهرداری ها به همین ها ختم نمی شود و دارای آثار غیرمستقیمی نیز می باشد. از جمله مهمترین کژکارکردهای این ساختار ناپاک، شکل گیری موجی از ناامیدی در بین جوانان، و تحصیلکرده های بیکار، افسردگی هویتی جوانان، کاهش اعتماد اجتماعی و ضربه به مقدسات، اعتقادات و دین مردم و … و نهایتاً این فرایند منجر به اثرات سو بر اقتدار نظام خواهد بود.
تنها عاملی که می تواند این وضعیت را تلطیف دهد، در ابتدا مشارکت نخبگان، و سپس تغییر سبک انتخاب مردم از سنتی (قوم گرایی و قبیله و فامیل بازی) به سبک انتخاب مدرن (انتخاب بر اساس شایستگی) و ورود متخصصین و افراد تحصیلکرده به سازمان ها و مبادی تصمیم گیری، است.
همچنین توسعه نهادهای جامعه مدنی (انجمن های مردم نهاد) به معنای واقعی که می تواند به عنوان حلقه واسط بین افراد و دولت ها عمل نموده و با استقلال از قدرت حاکمیت، و تخصص اعضا، توانایی نظارت و کنترل نهادهای دولتی را فراهم آورد خود در گام بعدی می تواند عامل توسعه شهر گردد.
ما باید بپذیریم طی سالها اشتباهاتی را داشته ایم و باید در صدد جبران برآییم لذا در انتخابات شورای شهر آتی باید سه شاخصه (( تقوا، شجاعت و تخصص )) را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم استان کرمانشاه را نجات دهیم.
ما باید تعصبات قومی را کنار گذاشته و شایسته سالاری را به معنای واقعی خود نهادینه کنیم. طی سالها در انتخابات شورای شهر شایسته سالاری را فدای طایفه گری، ریش سفیدی و رودرواسی های بزرگان فامیل و … نیز مسائل سیاسی کردیم و نتوانستیم انتخابی شایسته داشته باشیم. متاسفانه عدم وجود حس مطالبه گری در میان مردم نیز مزید بر علت شد که با ایجاد فرهنگ مسئولیت پذیری و مطالبه گری میتوانیم ضعف های گذشته را پوشش دهیم.
اما راه کارعملی چیست؟ چگونه در کمترین بازه زمانی به بهترین انتخاب رسید؟ چگونه می توان از بند اینگونه ساختارهای سنتی محدودکننده ای رهایی یافت؟ و چگونه رگ غیرت کلیه شهروندان، ریش سفیدان قوم و بزرگ فامیل و … را برای داشتن شهری بهتر، زیباتر، جذابتر و توسعه یافته تر، فشرد و ناخودآگاه آنان را تحریک کرد که منافع خود ما در این مهم نهفته است. چگونه به مردم شهر اعم از مرد و زن، نوجوانان و ریش سفیدان قوم و بزرگ فامیل و … بقبولانیم که اولین کارکرد(مادی) مثبت توسعه شهری منفعت آنان است (مثال ساده: توسعه شهر= افزایش قیمت املاک شهروندان).
این وظیفه ما جوانترها و ایضا تحصیلکرده های خانواده هاست که به طریقی ساده برای بزرگسالان توضیح دهیم که چگونه توسعه شهری دارای کارکرد(فرهنگی و اجتماعی) است که بهره آن به خود ما ها بر می گردد، به طوری که برخورداری از امکانات فرهنگی، مذهبی، و تفریحی و ورزشی و … باعث سلامت افراد خانواده و پیشگیری از خطر انحراف نوجوانان و جوانان در دام هایی نظیر اعتیاد، سست دینی، و انواع انحرافات اجتماعی می گردد.
اما در راستای تغییر سبک رای از سنتی و (دارای مولفه های جهان سومی) به سبک انتخاب مدرن و (دارای مولفه های توسعه یافته) بهترین راهکار اقدام به برگزاری نشست ها و گردهمایی های بزرگ کاندیداهای تحصیلکرده همفکر و همگرا است. در واقع تفکر جلسات جمعی که با حضور شهروندان اعم از بزرگان شهر، معتمدان، خیرین، کارمندان، کارگران، قشر فرهنگی و بازاریان و …. صورت می گیرد، بر پایه اتحاد و همدلی برای آبادانی شهر است، و لازم است مقدمات برگزاری جلسات بزرگی را در مساجد و مراکز فرهنگی شهر فراهم نموده و بصورت مستقیم با مردم صحبت کنند .
لذا کاندیداهای محترم می توانند با همکاری هم و در قالب گروه های دو نفره، سه نفره و بیشتر خالق وضعیتی باشند که بهترین حالت برای قضاوت مردم جهت انتخاب و آنهم به گونه ایی چهره به چهره را فراهم نموده و بدین ترتیب، آسیب شناسی وضع موجود نمایند و از برنامه های خود دفاع کنند (به جای برگزاری جلسات شبانه و خانگی که نوعاً در شان بعضی از برگزارکنندگان و شهروندان نبوده و … ) لذا بازخورد اینگونه جلسات بزرگ که خود نشانه ای از توسعه یافتگی است، قطعاً انتخاب بهترین ها برای شهروندان خواهد بود، بدون هیچگونه چالش های سنتگرا (طایفه گری، ریش سفیدی و رودرواسی های بزرگان فامیل و …)
بنابراین بهترین راه برای یک انتخاب درست ایجاد فضایی است که مردم به راحتی و بدون هیچگونه محدودیت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بتوانند در فرایند انتخابات مشارکت نموده و رای خود را به صندوق ها بریزند و قطعا با این فرهنگ سازی ها هم در وقت عزیزان مدعو صرفه جویی خواهد شد و هم کمتر شهروندان را گاه و بی گاه جهت انتخابات فراخوانده و … همچنین اینگونه هزینه های گزاف انتخاباتی از بین خواهد رفت و افرادی انتخاب خواهند شد که قصد خدمت دارند.
افشین منوچهرآبادی، دانشجوی دکتری جامعه شناسی سیاسی، استاد دانشگاه، فعال سیاسی و رسانه ای

 

مطالب پیشنهادی

 1. علی گفت:

  به نام خدای بشیر و نذیر

  راجب این آسیب شناسی سبک انتخاب مردم در انتخابات پیش رو خواستم آقای منوچهر آبادی یه درس علمی بهتون بدم منم مثل خودتون تحصیلات آکادمیک دارم البته در زمینه برنامه ریزی شهری اینجانب طی مقالات علمی پژوهشی که کار کرده ام و این مقالات در سایت دانشگاه تهران موجود می باشند و می توانیدجستجو بفرمایید و با مطالعه اسنادی فراوان و بحث و گفتگو با اساتید بنام کشور و نتایج نشان دهنده این بوده که کلا از بیخ بن این کلمه شورا در جامعه ایران غلط است و این شورا نه تنها باعث توسعه کشور ایران نشد بلکه در جاهای مانع حرکت این کشور به سمت کلمه دهن پر کنی به نام توسعه برای کشور ایران شد این شورا چه در زمینه شهری و چه در زمینه روستایی چیزی جزء فساد برای این کشور به بار نیاورده است یه مثال میزنم تا بیشتر متوجه بشین
  بهترین ، ثروتمندترین، زیباترین ،متراکم ترین و صد البته آلوده ترین شهر ایران تهران در این شکی نیست حالا علم و منطقو اخلاقو و دین حکم میکنه شورای شهرهای تهران همشون از اساتید دانشگاهی بنام کشور در زمینه شهری ، شهرسازی، عمران، جامعه شناسی و اقتصاد باشند اما در حال حاضر از خواننده داریم تا کشتی گیر ، وزنه بردار، کاراته باز، بچه پولدار،چپ و راست و هیچ کدام در کاری هستند تخصصی ندارند تو دیگر دومینو وار اینو تعمیم بده به کل جامعه پاینتر ببین اوضاع از چه قراره
  و شما آقای منوچهری آمدید یه چیز که موجودیتش غلطه آمدید آسیب شناسی کردید و اگر این سیاست همچنان ادامه یابد نه تنها کشور عزیزمان پیشرفتی نخواهد کرد بلکه همچنان که سال های قبل با آن مواجهه بودیم حرکتی رو به عقب از نظر پیشرفت یا پسرفت خواهیم کرد
  پیروز و سر بلند باشید

 2. افشین منوچهرآبادی(نگارنده مقاله) گفت:

  بسیار عالی و نقد شما مورد احترام نگارنده مقاله هست. بسیاری از گفته های شما مورد تایید ضمنی حقیر بوده و در لوای متن مقاله مستتر است. بله شورا آن کارکرد بایسته و موردنظر را به نظر حقیر نیز نداشته است و گرفتار موانعی همچون رانت، زدو بند پشت پرده و … در بین شوراها متاسفانه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار