ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پایگاه خبری تحلیلی بيستون غرب (بیستون نیوز)

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : سه شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۷:۰۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > آشنایی با مشاهیر و بزرگان هرسین/از اقامت شهید نواب صفوی در هرسین تا روضه های بیاد ماندنی

آشنایی با مشاهیر و بزرگان هرسین/از اقامت شهید نواب صفوی در هرسین تا روضه های بیاد ماندنی

آسید هاشم معراجی بنا به توصیه حجه الاسلام میبدی، از میبد یزد به کرمانشاه مهاجرت کردند و بنا به نیاز و درخواست مردم هرسین ،سه برادر از فرزندان آسید ابراهیم ،بنام های آسید مرتضی و آسید محمد و آسید اسماعیل معراجی(پدر آسید محمد هاشم) جهت تبلیغ و ترویج اسلام به هرسین مهاجرت کردند.

معرفی بزرگان و مشاهیر هرسین :سید هاشم معراجی
سزویس فرهنگی بیستون،مرحوم سید هاشم غمگین معراجی فرزند مرحوم سید اسماعیل یزدی از سادات یزدی بودند، که به همراه پدر و عمویش به هرسین مهاجرت نموده و در این شهر به تبلیغ دین و شریعت ناب اسلام محمدی(ص) پرداخت.
مرحوم آسید هاشم از روحانیان خوش مشرب و گشاده رویی بود که به سبب حسن معاشرت هرکس یکبار ایشان را می دید شیفته ی منش و اخلاق محمدی (ص) ایشان می شد.
وی که طبع شعر نیز داشت « غمگین» تخلص می کرد و اخوانیاتی با مرحوم « توکل حامد» تویسرکانی الاصل و مؤسس آموزش و پرورش نوین هرسین داشت و خط را زیبا می نوشت.
مرحوم آسید هاشم علاوه بر تبلیغ دین، به کار سردفتری اسناد رسمی و ازدواج و طلاق نیز اشتغال داشت که دفتر اسناد ایشان پس از فوتش به آقای اردشیر قاضی منتقل گردید.
مرحوم آسید هاشم برادری به نام مرحوم آسید مصطفی معراجی داشت که وی نیز در سلک روحانیت بوده و عموزاده محترم ایشان مرحوم آسید مرتضی مسرور معراجی نیز طبع شعر داشته و تخلصش « مسرور» بوده است.
از جمله مراسم به یاد ماندنی هرسین روضه های دهه ی اول محرم و دهه ی آخر صفر در منزل مرحوم آسید هاشم بوده که با صدای خوش خود ایشان اجرا می شده است.
منزل قدیم مرحوم آسید هاشم در محله ی زیرمسجد معروف به « قرآن خانه آقا هاشم» مورد قسم و احترام معنوی خاصی نزد مردم داشته است.
مرحوم آسید هاشم فرزندان محترمی داشته و دارد و پسر ارشد ایشان مرحوم آسید محسن معراجی معروف به « حاج آقا نور» صدای خوش و دلنشینی داشت و از سادات محترم و مقیم کرمانشاه بود.
مرحوم آسید مهدی فرزند دیگر آسید هاشم نیز ساکن کرمانشاه بود. آقایان سید عباس و سید ارفع معراجی دیگر فرزندان آسید هاشم و ساکن اصفهان هستند.
داماد های مرحوم آقای آسید هاشم جناب آقای آشیخ محمد حجتی، مرحوم آقای هاشم خان شیرزادی، مرحوم آقای نیکوفال، آقای آسید کاظم معراجی، و…. هستند.

مرحوم آقای آسید هاشم معراجی در سال ۵۱ در اثر سکته ی قلبی درگذشت و پیکر پاکش به قم منتقل و به خاک سپرده شد.(رحم الله معشر الماضین)

معراجی

هنگامی که اعضاء فدائیان اسلام از جمله شهید مجتبی نواب صفوی ،شهید واحدی ،شهید خلیل طهماسبی و دیگران تحت تعقیب ماموران رژیم ستمشاهی بودند، در روزهای آخر قبل از دستگیری و شهادتشان در هرسین در منزل مرحوم آسید محمدهاشم معراجی مقیم بودند.مرحوم معراجی همیشه می گفتند: اگر سالهای سال در هرسین می ماندند کسی آن بزرگواران را لو نمی داد و دستگیر نمی شدند.  مرحوم سیدمحسن معراجی ازمباحثاتی که ما بین شهید نواب صفوی با مرحوم معراجی صورت می گرفت یاد می کردند و نیز اینکه درسحرگاهی که این شهدا تیریاران شدند منزل ایشان ماتم سرا بود.
مرحوم حاج سید محمدتقی واحدی(پدرشهیدواحدی) واعظ مسجد سپهسالار تهران و صاحب امتیاز مجله مذهبی نور دانش که نمایندگی آن درهرسین برعهده آقای معراجی بود،به مناسبت درگذشت آقای معراجی مراسم ختمی باشکوه با حضور سایر علما و بزرگان تهران در مسجد سپهسالار آن زمان برگزار نمودند.

آسید هاشم معراجی بنا به توصیه حجه الاسلام میبدی، از میبد یزد به کرمانشاه مهاجرت کردند و بنا به نیاز و درخواست مردم هرسین ،سه برادر از فرزندان آسید ابراهیم ،بنام های آسید مرتضی و آسید محمد و آسید اسماعیل معراجی(پدر آسید محمد هاشم) جهت تبلیغ و ترویج اسلام به هرسین مهاجرت کردند.

معراجی2
از راست مرحوم آقای معراجی، مرحوم آقای آشیخ حسن رحیمی و مرحوم آیت الله آسید محمد نجفی اصفهانی
خاطره ای از حاج خداداد شایق نقل است که می گفت: وقتی شهید نواب صفوی به هرسین آمده بود در منزل مرحوم  معراجی اقامت داشتند. از وی پرسیدم، سید دست خالی چطور با شاه می جنگی؟ او شاه است! نواب برافروخته شد و گفت: اگر حکومت حق اولاد پیغمبر است که من سیدم و شاه سید نیست.
مرحوم شایق می گفت که از شجاعت و تهور نواب همه شگفت زده شدند.و همگان او را تحسین کردند.جالب است بدانید که این ضدیت با شاه مربوط به سال ۵۷ نیست که مرگ بر شاه گفتن ورد زبان همه شده بود، مربوط به سال سی است که بسیاری جرات نمی کردند در خیالشان هم به شاه فکر بدی بکنند.
معراجی3
آقایان مرحوم خداداد شایق مرحوم سید هاشم معراجی مرحوم حاج امیر احمدی و حمزه شایق

لازم به ذکر است که نامبردگان هرکدام دارای مشاغلی نیز بودند و روحانیت و تبلیغ را وطیفه میدانستند که از جدشان به ارث رسیده بود.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید