ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : یکشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۲:۳۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده > آغاز ساماندهی و توجه ویژه به اماکن تاریخی استان کرمانشاه

آغاز ساماندهی و توجه ویژه به اماکن تاریخی استان کرمانشاه

با وجود برخورداری سرزمین آب و سنگ کرمانشاه از آثار تاریخی و تفریحی متعدد از جمله طاق بستان، بیستون، سراب ها، تپه ها و روستاهای متعدد خوش آب و هوا، این مرکز آن گونه که شایسته است قدمگاه گردشگران نبوده است.

به گزارش بیستون،با وجود برخورداری سرزمین آب و سنگ کرمانشاه از آثار تاریخی و تفریحی متعدد از جمله طاق بستان، بیستون، سراب ها، تپه ها و روستاهای متعدد خوش آب و هوا، این مرکز آن گونه که شایسته است قدمگاه گردشگران نبوده است.

ریشه یابی و تجزیه و تحلیل این وضعیت، امری کارشناسانه است اما جبران گذشته با تلاش برای برنامه ریزی های جدید در آینده ای نزدیک با توجه به ظرفیت بالای صنعت گردشگری این استان با وجود وضعیت بیکاری جوانان آن، امری الزامی است.

 کرمانشاه از جاذبه های متعدد گردشگری برخوردار است که حتی در سطح کشور کم نظیر است اما آنچه سبب پایین بودن رتبه استان در جذب گردشگر شده عدم استفاده و بهره برداری صحیح از این ظرفیتها است. برخی از این ظرفیتها از جمله همجواری با کشور عراق و قرار گیری در مسیر عتبات عالیات به واقع استثنایی است که باید با برنامه ریزی جامعی فضا برای جذب توریسم داخلی و خارجی فراهم شود.

راه اندازی نخستین بازارچه صنایع دستی

فرماندار کرمانشاه اظهار داشت: نخستین بازارچه صنایع دستی در طاق بستان با اعتبار ۲.۵ میلیارد ریال راه اندازی می شود.

فضل الله رنجبر ظرفیتهای گردشگری کرمانشاه را به دلیل برخورداری از قدمتی تاریخی و مناطق دیدنی، خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: یکی از راه های توسعه صنعت گردشگری، ایجاد بازارچه های صنایع دستی است که در همین راستا نخستین بازارچه در محوطه کمپینگ طاق بستان راه اندازی می شود.

وی با اشاره به اینکه امسال مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال از اعتبارات استانداری جهت تکمیل بازارچه مذکور اختصاص یافته افزود: پروژه طاق بستان از جمله طرح های مهم شهر کرمانشاه است که در سفر رئیس جمهوری برای تخصیص اعتبارات لازم در زمره اولویت های کاری قرار می گیرد.

فرماندار کرمانشاه منطقه قره سو را از جمله طرح های اولویت دار خواند و بیان کرد: از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ که هنوز توزیع نشده است اعتبارات لازم جهت ساماندهی این طرح تخصیص می یابد.

رنجبر افزود: ساماندهی تملک اطراف تکیه معاون الملک و برخی از آثار فرهنگی و تاریخی شهر کرمانشاه و همچنین احیا و مرمت بازار سنتی شهر، جز اولویت های کاری است .

ساماندهی کاروانسرای ماهیدشت پس از ۳۰ سال

فرماندار کرمانشاه خاطر نشان کرد: برای نخستین بار پس از ۳۰ سال، کاروانسرای ماهیدشت نسبتا فعال شده تا هم محل برگزاری مراسمات و هم محلی برای اسکان مسافرین نوروزی باشد بنابراین درصدد هستیم این آثار تاریخی و فرهنگی مرمت و احیا شود.

فرماندار کرمانشاه گفت: طرح های گردشگری توسعه سراب نیلوفر، سراب یاوری، هشیلان، ویس القرن در حوزه شهرستان کرمانشاه در زمره اولویت های اصلی در دست اقدام است.

صدور ۶۷ موافقتنامه اصولی جهت ساخت تاسیسات گردشگری

 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار پاک پرس اظهار داشت: تا کنون ۶۷ موافقتنامه اصولی برای ایجاد تاسیسات مختلف گردشگری از جمله ساخت هتل ها، مهمان پذیرها و مجتمع های گردشگری در استان صادر شده است.

علی فعله گری همچنین ادامه کاوش های باستان شناسی و میراث فرهنگی را یکی دیگر از اقدامات در دست انجام دانست و افزود: ثبت جهانی آثاری چون طاق بستان و معبد آناهیتا روند خوبی را پشت سر گذاشته است و این کاوش های باستان شناسی همچنان ادامه دارد.

 

وی با اشاره به افتتاح هتل کاروانسرای عباسی بیستون تا انتهای ماه جاری افزود: کاروانسراهای ماهیدشت و قصر شیرین نیز به هتلی سنتی در آینده ای نزدیک تبدیل می شوند.

فعله گری استاندارد سازی خدمات گردشگری، برگزاری جشنواره ها و شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی مختلف برای معرفی بیشتر استان را از دیگر فعالیت های در دست انجام خواند و بیان کرد: ظرفیت های بالای کرمانشاه در صنعت گردشگری همواره می تواند این استان را در اولویت اصلی مقاصد گردشگران قرار دهد.

 بهره برداری هرچه بیشتر از صنعت گردشگری کرمانشاه با معرفی جاذبه های طبیعی این استان باید در راس برنامه ریزی های مسئولین ارشد استانی و کشوری قرار گیرد به گونه ای که علاوه بر برنامه ریزی جهت جذب گردشگران داخلی، زمینه های حضور توریسم خارجی نیز فراهم شود.

منبع پاک پرس

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید