آلودگی بصری تبليغات كانديداها زخمی عميق بر سیمای شهر

بیستون نیوز :

يك شهر می تواند نماد روشنی از تفکر جامعه را به نمایش بگذارد.پس همت کنید در این دوره با توجه به در پیش بودن عید باستانی نوروز و میزبانی هر ساله شهر از میهمانان نوروزی، سیمای شهر را با نوشتن شعارهای تبلیغاتی و اسم اشخاص بر روی در و دیوار و مبلمان شهری بی نظم نکنیم

مهندس محمدعلی مهری کارشناس فرهنگی، و کارشناس ارشد عمران و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار بيستون،گفت:فرآیند انتخابات در هر دوره با ایجاد شور و نشاط جهت انتخاب بهترینها، چند روزی می تواند بعنوان فصلی جدید در برنامه افراد جامعه قرار گیرد .
وي در ادامه افزود:در زمان انتخابات معمولا هواداران کاندیدا با روشهای مختلف به مطرح نمودن کاندیدای خود می پردازند.یکی از مهمترین این روش ها تبلیغات محیطی است.چارچوب تبلیغات محیطی اصولا توسط مراجع ذیصلاح مشخص میگردد.اما گاهی این چارچوب رعایت نمی شود و گاها موجبات بی نظمی در سیمای شهر می شود.
اين فعال فرهنگي بيان داشت:تبلیغات میتواند نقش موثری در انتخاب افراد داشته باشد ولی نباید طوری باشد که باعث آزردگی خاطر افراد و از هم گسیختگی سیمای شهر گردد.تبلیغات محیطی کاندیدای مجلس عموما یک هفته است ولی متاسفانه گاهی هواداران کاندیدای محترم با دیوار نویسی های نابجا آنچنان بی نظمی بصری ایجاد می کنند که تا چندین سال این آثار نازیبا بر روی در و دیوار و تابلوهای راهنمایی و غیره باقی میماند.
مهندس مهري در ادمه اظهار داشت:در تبلیغات محیطی سطح عمیق تری از فرهنگ شهری تبیین می گردد که  این عوامل در ساماندهی فرهنگی و ایجاد سیمای خوب شهر نقش موثری دارد.البته امروزه در عصر اطلاعات و ارتباطات  اصولا باید شیوه تبلیغات تغییر کند و دیگر دوره دیوار نویسی و تبلیغات کاغذی کارآمد نیست.
سايت هاي خبري،جراید ،اینترنت،تلفن های همراه و نیز پیدایش شبکه های وسیع اجتماعی با قابلیت های فراوان این فرصت را مهیا کرده تا کاندیدا  و هوادارانشان تمام رئوس ،برنامه و رزومه و …بصورت پیامک و ایجاد وبسایت ها و کانال ها و… ارائه دهند و دیگر نیازی به تبلیغات گسترده محیطی نامناسب نیست.
عصر ارتباطات می تواند منظر شهری را که باید حریم امن شهروندان باشد از جولانگاه تبلیغات محیطی بر حذر دارد و گامی پیش به سوی توسعه پایدار شهری بردارد . استفاده از دیوارنویسی نه تنها اثر مثبت ندارد بلکه برعکس می تواند اثرات سوء را هم در پی داشته باشد.
مسلما شخصی که برای نما سازی و زیبا سازی ملک شخصی خود هزینه هایی متحمل شده با دیدن اسم کاندیدا بر روی دیوار خود برانگیخته خواهد شد ولو اینکه کاندیدا نزدیکترین کس او باشد.
در سایر فضاهای عمومی که متعلق به کلیه شهروندان است نیز این امر مستثنی نیست و آلودگی بصری بعنوان زخمی بر سیمای شهر است.استفاده از تبلیغات کاغذی نیز در این فصل با توجه به وزش باد،بارندگی و نم شبانه  کار خادمین به تنظیف شهر را چندین برابر می کند بطوریکه در این مدت باید هر روز هزاران تن کاغذ را در سطح شهر جمع آوری کنند.
اين کارشناس ارشد عمران و شهرسازی در پايان گفت: يك شهر می تواند نماد روشنی از تفکر جامعه را به نمایش بگذارد.پس همت کنید در این دوره با توجه به در پیش بودن عید باستانی نوروز  و میزبانی هر ساله شهر از میهمانان نوروزی، سیمای شهر را با نوشتن شعارهای تبلیغاتی و اسم اشخاص بر روی در و دیوار و مبلمان شهری بی نظم نکنیم و یا فرصت های پیش رو در امر زیبا سازی از مدیریت شهری نگیریم .طوری نشود که مدیریت شهری به جای زیبا سازی محیط در این مدت باقی مانده به فکر پاکسازی و پیرایش اقدامات نامناسب هواداران برخی کاندیدا باشد.

مطالب پیشنهادی

  1. پاشایی گفت:

    طرفدارهای رضایی چهره شهر رو نابود کردن
    اینها که از الان دارن قانون شکنی میکنن اگر فردا روزی رای بیارن در مجلس چه تخلف هایی انجام خواهند داد

  2. امیر گفت:

    در این دوره قضات محترم کاندیدا از همه تخلف دیوارنویسی بیشتری دارند

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار