اجرای طرح گردشگری روستایی در اطراف محوطه جهانی بیستون

بیستون نیوز :

مدیر پایگاه جهانی بیستون گفت: ۶ روستا به عنوان پایلوت برای اجرای طرح گردشگری در اطراف محوطه جهانی بیستون شناسایی شده اند.

سروسي اجتماعي بيستون ، حسین راعی از اجرای طرح گردشگری روستایی برای نوروز امسال در اطراف محوطه جهانی بیستون خبر داد و اظهار داشت: امسال روستاهایی که در حریم محوطه جهانی بیستون قرار دارند به لحاظ قابلیت های جاذبه های طبیعی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی برای جذب بیشتر توریست شناسایی خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه پایگاه جهانی و فرهنگی بیستون ظرفیت پذیرایی یک میلیون گردشگر را دارد، افزود: از سال ۹۰ به این سو با رونق چشمگیر گردشگر در منطقه مواجه بوده ایم.

مدیر پایگاه جهانی بیستون خاطرنشان کرد: سال گذشته ۲۰۰ هزار نفر از این  اثر جهانی بازدید کرده و ۴۰۰ میلیون تومان بلیت به فروش رسید و در مجموع حدود ۶۰۰ هزار گردشگر نیز در محوطه این مجموعه حضور یافتند.

راعی با تاکید بر اینکه همه روستاها پتانسیل جذب گردشگر را دارند، تصریح کرد: تلاش داریم گردشگری فقط به مناطقی چون بیستون و طاقبستان محدود نشود و سایر اماکن با قابیت گردشگری نیز شناسایی و معرفی شوند.

وی با بیان اینکه مسیری برای گردشگران پیاده و سواره در این محل تفریحی و تاریخی تعیین شده است، افزود: با جوانان بومی، محلی و ذی نفعان منطقه بیستون جلساتی برای مدیریت گردشگری روستاها توسط خود اهالی برگزار کرده ایم و سازمان جهانی بیستون به عنوان ناظر حضور خواهد داشت.

برنامه ریزی برای اجرای برنامه های مختلف در ایام نوروز

راعی با اشاره به اینکه برای شناسایی جذابیت های گردشگری و آگاه سازی مردم در ایام نوروز از فعالیت و همکاری NGO  ها استفاده خواهد شد، ابراز داشت: مردم می توانند در تورهای یک روز و یا چند ساعته ثبت نام کنند و با گردشگری در روستا از آثار تاریخی و فرهنگی این مناطق بازدید به عمل آورند که این امر موجب کمک به رونق اقتصادی و افزایش اطلاعات فرهنگی در سطح محلات، روستاها و حتی سطح ملی و منطقه ای خواهد شد.

مدیر پایگاه جهانی میراث فرهنگی کرمانشاه با یادآوری اینکه کاروانسرای بیستون تبدیل به هتل ۵ ستاره شده، خاطر نشان کرد: اقامت در بیستون از چند ساعت به چند روز رسیده و پارکینگ غربی نیز در اختیار کاروانسراها است.

راعی به اجرای برنامه نمایش موسیقی، نقالی و … در کنار دیواره فرهاد تراش اشاره کرد و افزود: محوطه جهانی بیستون برای همه شناخته شده است و امسال تلاش داریم این گردشگری را به صورت پایلوت با ساماندهی تورها به مناطق روستایی بکشانیم تا محلاتی که در محدوده حریم منطقه بیستون قرار دارند به جذب گردشگر بپردازند و در این راستا ۶ روستا به عنوان پایلوت باهمکاری اهالی جهت پذیرایی از گردشگران در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه گفت: دستگاه هایی چون  فرمانداری، نیروهای انتظامی، شهرداری، دهیاری ها و … در ایام نورز برای خدمات رسانی بهتر و برقراری امنیت پای کار هستند و سازمان میراث گردشگری علاوه بر فعالیت فرهنگی، نقش نظارتی دارد.

مدیر پایگاه جهانی بیستون اظهار داشت: امسال مجموعه تاریخی و ثبت جهانی شده بیستون برنامه های متنوعی برای بازدیدگنندگان خواهد داشت که از جمله آنها می توان به نمایش آیین و فرهنگ منطقه، صنایع دستی و محلی، پذیرایی با خوراک های بومی، اجرای موسیقی محلی و شاه نامه خوانی در محل فرهاد تراش و … در دستور کار قرار دارد.

بيستون اجرای طرح گردشگری روستایی در اطراف محوطه جهانی بیستون

منبع:مهر

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار