احتمال امضای توافقنامه موقت/سی‌ان‌ان:احتمال توافق در دقیقه ۹۰/جان کری عصر امروز از پاریس عازم وین می‌شود

بیستون نیوز :

بیستون نیوز:شهر وین از روز سه‌شنبه – (۲۷ آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و ۶ کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) بود شهر وین از روز سه‌شنبه – (۲۷ آبان ماه) میزبان دهمین…

بیستون نیوز:شهر وین از روز سه‌شنبه – (۲۷ آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و ۶ کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) بود

139211131638041952035433 احتمال امضای توافقنامه موقت/سی‌ان‌ان:احتمال توافق در دقیقه 90/جان کری عصر امروز از پاریس عازم وین می‌شود

شهر وین از روز سه‌شنبه – (۲۷ آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و ۶ کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) بود.

چهارشنبه در ادامه رایزنی‌ها در خصوص راه‌حل جامع هسته‌ای، معاونان وزیر خارجه در ساعت ۸ صبح به وقت محلی با هیأت مذاکره‌کننده روسیه، ساعت ۹ صبح با تیم مذاکره‌کننده آلمان ساعت ۱۰ صبح با هیأت فرانسوی در گروه ۱+۵ و ساعت ۱۱ نیز با هیأت مذاکره‌کننده انگلستان به گفت‌وگو و رایزنی پرداختند.

درحالی که گزارش‌ها از برگزار شدن مذاکرات در سکوت خبری حکایت داشت، «تونی بلینکن» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با ایران تا روز سوم آذر امری است دشوار، اما غیرممکن نیست.(جزئیات بیشتر)

همچنین چهارشنبه همزمان با دومین روز گفت‌وگوها رسانه‌های مختلف جهان اخبار، گزارش‌ها‌ و تحلیل‌های متعددی از مذاکرات و چشم انداز آن را منتشر کردند که مخاطبان گرامی می توانند در اینجا برخی از مهمترین این تحلیل‌ها را مشاهده نمایند.

وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (۱۳۹۲) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه وارد مرحله اجرا شد و بهمن ماه نیز مذاکرات جامع هسته‌ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که تاکنون شهر وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که ۶۰ تا ۶۵ درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی است.

796755 864 احتمال امضای توافقنامه موقت/سی‌ان‌ان:احتمال توافق در دقیقه 90/جان کری عصر امروز از پاریس عازم وین می‌شود
*****

* نشست سه جانبه وزیر خارجه ایران، هماهنگ کننده ١+٥ و ویلیام برنز در وین آغاز شد.

* سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که جان کری برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران، عصر امروز از پاریس عازم وین می‌شود.

* مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ابراز داشت که ایران نتوانسته است توضیحات لازم را در خصوص ادعاهای مربوط به احتمال تحقیق در خصوص تولید بمب هسته‌ای ارائه کند.

* رایزنی دوجانبه ایران و روسیه و نشست کارشناسی ایران و ١+٥ پایان یافت.

* یک منبع دیپلماتیک در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی اینترفکس روسیه از احتمال امضای یک توافقنامه موقت بین ایران و گروه ۱+۵ در مهلت ۲۴ نوامبر (برابر با سوم آدرماه) خبر داده است. البته پیش از این برخی منابع خبری دیگر هم به این احتمال اشاره کرده‌اند.

* یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در وین می گوید که در دو روز گذشته در مذاکرات هسته‌ای هیچ صحبتی از تمدید مذاکرات صورت نگرفته است.

* سفیر فرانسه در واشنگتن ضمن اعلام خبر حضور در سنای آمریکا به همراه سفرای انگلیس و آلمان جهت بحث درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: «وحدت ۱+۵ و توافق مهم است اما نه به هر قیمتی».

* دولت اوباما الزاما به این دلیل وارد مذاکرات شد که احساس می‌کرد مجبور شده نوعی دیپلماسی اجبار را به صورت علنی در قبال ایران در پیش بگیرد؛ دیپلماسی اجبار از طریق تهدید مداوم به اینکه اگر ایرانی‌ها با کاهش شمار سانتریفیوژهای خود موافقت نکنند، هرگز هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت و تحریم‌ها نیز هرگز برداشته نخواهد شد.

* یک خبرگزاری آمریکایی ضمن گزارشی تصریح کرده که نشانه‌ها حکایت از عدم توافق تا ۲۴ نوامبر و تمدید مذاکرات برای بار دوم دارند.

* خبرگزاری فرانسه در گزارشی از مذاکرات ایران و ۱+۵ این تیتر را انتخاب کرد: مذاکرات ایران و ۱+۵ در حالت معلق به‌سر می‌برد.

* «توماس پیکرینگ» سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل می‌گوید، «اگر اوباما خواهان توافق هسته‌ای با ایران است باید تهدیدات سنا درباره بلوکه کردن توافق را جدی بگیرد».

* کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مخالفت کنگره با لغو یا تعلیق تحریم‌های ایران حربه تبلیغاتی و رسانه‌ای است،‌ گفت: کنگره بهانه‌ای برای زدن زیر توافق هسته‌ای ندارد زیرا اوباما اختیارات کافی برای لغو تحریم‌های ایران را داراست.

* کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آمریکا و متحدانش حاضرند تا قیامت مذاکرات تمدید شود گفت: افرادی که دلبسته به نتایج مذاکرات هستند باید بدانند که فقط با کار، تولید و حمایت از مبتکران داخلی می‌توان ایران را ساخت.

* نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه در حالی قطعنامه‌ای ضدایرانی به تصویب رساندند که همزمان همتایان آن‌ها در سنا با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور خواستار توقف غنی‌سازی در این شدند.

* رادیو بین‌المللی فرانسه طی گزارشی با اشاره به دور نهایی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در وین اتریش اعلام کرد که شانس طرفین مذاکرات برای دستیابی به توافق قابل قبول تا مهلت مقرر ۲۴ نوامبر اندک است. این رسانه فرانسوی همچنین گزارش داده است که این خواستار روشن شدن زمانبندی دقیق لغو تحریم‌هاست.

* خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵، دیدار وزیر خارجه آمریکا با همتایان فرانسوی و سعودی خود را دارای اهمیت کلیدی دانسته است.

796756 775 احتمال امضای توافقنامه موقت/سی‌ان‌ان:احتمال توافق در دقیقه 90/جان کری عصر امروز از پاریس عازم وین می‌شود

سی‌ان‌ان گزارش داد که احتمال توافق در دقیقه ۹۰ وجود دارد و هیچ‌یک طرفین تا لحظه آخر کوتاه نمی‌آیند

* سفیر آلمان در آمریکا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت احتمال تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را رد نمی‌کند.

* سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که همراه با تیم مذاکره‌کننده این کشور به وین پایتخت اتریش سفر کرده، روز چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان، به تشریح روند مذاکرات در دو روز گذشته پرداخت.

* بنا بر نظر تحلیلگران، پادشاه سعودی، از نفوذ خود برای حل بحران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در جهت ایجاد موازنه با ایران استفاده کرده است.

* معاون مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با ایران تا روز سوم آذر امری است دشوار، اما غیرممکن نیست.

* خبرگزاری ایتارتاس روسیه به نقل از یک منبع غربی گزارش داده است که احتمال دارد طرفین تا روز سوم آذر بار دیگر به یک توافق موقت دست یابند.

* سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در توضیح اظهار عدم خوش‌بینی فیلیپ هاموند به توافق ایران و ۱+۵ گفت که تمرکز اصلی مذاکرات همچنان بر سوم آذر است.

* «داریل جی کیمبال»،‌ مدیر موسسه تحقیقاتی مستقر در واشنگتن در گزارشی می‌نویسد: «ایران در مذاکرات هسته‌ای باید غنی‌سازی اورانیوم را واگذارد».

* هرمیداس باوند، چهره نزدیک به اصلاح‌طلبان می‌گوید که در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، دولت حسن روحانی در شرایط سختی قرار خواهد گرفت.

796754 179 احتمال امضای توافقنامه موقت/سی‌ان‌ان:احتمال توافق در دقیقه 90/جان کری عصر امروز از پاریس عازم وین می‌شود

* رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره مصوبه مجلس برای تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای گفت:طی مذاکراتی سخت با روسیه در نهایت در هفته گذشته پروتکلی را در مسکو با آنها برای ساخت ۴ نیروگاه در بوشهر امضا کردیم.

* سخنگوی کاخ سفید می‌گوید اوباما در خصوص مذاکرات با ایران با شاهزاده سعودی گفت‌وگو کرد.

* یک شبکه خبری آمریکایی به نقل از دیپلمات‌های غربی احتمال حصول توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی را تا قبل از مهلت باقی مانده ناچیز برشمرد.

* سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت تمرکز این کشور همچنان بر حصول توافق تا روز سوم آذر است.

* خبرگزاری ایتارتاس روسیه به نقل از یک منبع دیپلماتیک نزدیک به مذاکرات هسته‌ای، خبر داد که احتمال حضور وزرای خارجه گروه ۱+۵ دوم آذر در وین وجود دارد.

* «والتر پوش» کارشناس آلمانی در برنامه‌ای تلویزیونی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «ایران همه کارت‌های خود را در مذاکرات به‌کار گرفته است».

منبع: فارس

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار