انتخاب شهردار،سنگ محکی برای شورای جوان پنجم

بیستون نیوز :

می شود از هرسین به بانک مشکلات شهری تعبیر کرد لذا برای شهردار جدید میدان پرچالشی ست که بتواند توانمندی های تخصصی خود را محک بزند و تحولی بیافریند.انتظار می رود کسی شهردار شود که در وهله اول شناخت جامعی از مشکلات شهر داشته و توان برنامه ریزی و رفع مشکلات را داشته باشد و بتواند با اجرای قانون مردم را با حقوق و تکالیف واقعی شهری شان آشنا کند .

انتخاب شهرداران یکی از موضوع‌های جدی روزهای اخیر اکثر شهرهای کشور است  و به موضوعی داغ و حساس تیدیل شده است.
14364 انتخاب شهردار،سنگ محکی برای شورای جوان پنجم
شاید دلیل این حساسیت ، مهم بودن جایگاه شهرداری به عنوان بازوی اجرایی شوراهاست. یکی از مؤلفه‌های مهمی که انتخاب شهرداران را در قانون اساسی متبلور می‌سازد، قدرت الزام‌ آور تصمیمات شوراها در حوزه اختیارات قانونی است.
همان‌طور که می‌دانیم مهمترین رکن اجرایی شورای شهر و به عبارتی بازوی اجرایی شوراها، شهرداری است، پس انتخاب این بازوی قدرتمند تأثیر زیادی در ارایه مطلوب خدمات شهری و اجرای صحیح مصوبات دارد. البته انتخاب شهردار در کلان‌شهرها، خواه ناخواه، چهره‌ای سیاسی به خود گرفته است و برخلاف ماهیت خدماتی و اداری شهرداری، تصاحب این سمت با رقابت‌های پر چالشی روبه‌رو می‌شود.
شهرداری به‌ عنوان مهمترین و تأثیرگذارترین نهاد شهری، نقش مهمی در زندگی روزمره مردم یک شهر دارد و الزاماً یک شهردار موفق، شهرداری است که بتواند این تأثیر را در روند روزمرگی مردم ایجاد کند.
مردم از شهردارشان وابستگی به جناح‌های سیاسی خاص را نمی‌خواهند. مردم یک شهر به‌دنبال کسی خواهند بود که بتواند عمران و آبادانی را برای‌شان به ارمغان بیاورد.
شوراهایی که پاسخ صحیح سؤالات مذکور را دریابند نیمى از راه را با موفقیت طى کرده ا ند. با توجه به وظایف پیچیده و متنوع شهردارى ها،شهردار باید چه تخصص یا تخصص هایى داشته باشد؟ آیا باید متخصص فضاى سبز باشد یاداراى تخصص مرتبط با محیط زیست؟ مهندس عمران باشد یا مهندس معمار، مهندس صنایع و یا مهندس بهداشت محیط، عالم اقتصاد و یا جامعه شناس، یا جز اینها؟ همه اینها در مدیریت شهردارى مورد نیاز هست ولى آیا کسى پیدا مى شود که تمامى این تخصص ها را داشته باشد؟
بدیهى است که پاسخ منفى است. پس شهردار مد نظر ما باید چه تخصصى داشته باشد؟ آیا تخصصى پیدا مى شود که همه آنهایى را که ذکر شد در خود داشته باشد؟ اگر نمیتوان چنین تخصصى را پیدا کرد، پس باید دنبال چه چیزى بود؟ اگر شهرساز نمیتوان بود، لیکن میتوان مدیریت شهرسازانه داشت؛ و اگر معمار نمیتوان بود،میتوان مدیریت معمارانه داشت. پس باید دنبال کسى گشت که اگر این تخصص ها را ندارد،مدیریت و مهارت استفاده از آنها را داشته باشد.
مدیریت شهرداری یک مدیریت خاص،متفاوت، پیچیده و چند بعدی می باشد و شهردار باید تعاملات اجتماعی با بخش های جامعه را بداند، با مبانی اعتقادی و ایدئولوزی و اداری آشنا باشد و مولفه های اقتصادی را هم رعایت کند.
مدیریت یکی از ویژگی های کاملا لازم برای شهردار است و شهرداری چون از اعتبارات دولتی به طور مستقیم بهره مند نمی شود و بخش زیادی از بودجه شهرداری از طریق کمکهای مردم حاصل می شود لذا شهردار باید افکار اقتصادی داشته باشد تا بتواند با دستگاههای اجرایی ارتباط داشته باشد.
سالهاست مدیریت شهری هرسین سنتی و بصورت روزمره اداره می شود و نگاه خدماتی بر نگاه فرهنگی ارجحیت دارد هرچند متاسفانه در ارائه خدمات شهری نیز ضعیف عمل کرده است .
بحث بر سر انتخاب شهردار است .
شهرداری متخصص و با برنامه یا انتخاب شهردار بر اساس روابط سیاسی ؟ شهر هرسین دیگر توان آزمون و خطا را ندارد ، پارک آن به قهقرا رفته و مردم به ناچار به پارک دانشجو یا همان پارک اول شهر می روند که متاسفانه ضعف عملکرد شهرداری در تغییر مکان دفن زباله ، همچنان به خاطر دود ناشی از آتش زدن زباله های مردم را نیز از آن مکان ساده تفریحی گریزان کرده است . هرسین سینما و فرهنگسرا ندارد و این مهم را می طلبد که شهردار جدید نگاهی فرهنگی داشته باشد و حداقل با وصف سینمای بسته بتواند فرهنگسرا یا خانه فرهنگ را تاسیس نماید .
می شود از هرسین به بانک مشکلات شهری تعبیر کرد لذا برای شهردار جدید میدان پرچالشی ست که بتواند توانمندی های تخصصی خود را محک بزند و تحولی بیافریند . به راستی چه کسی سکان دار مدیریت شهری هرسین خواهد شد ؟ انتظار می رود کسی شهردار شود که در وهله اول شناخت جامعی از مشکلات شهر داشته و توان برنامه ریزی و رفع مشکلات را داشته باشد و ضمن احترام به مردم و شهروندان بتواند قانون را اجرا کرده و مردم را با حقوق و تکالیف واقعی شهری شان آشنا کند .
در وهله اول یک شهردار باید به پاسداری از حقوق مردم متعهد باشد و در وهله دوم متخصص و کاربلد باشد و بداند شهر چیست و شهردار چه وظایفی دارد . به قوانین شهرداری آگاه باشد و برنامه ای که قابلیت اجرا داشته باشد را تدوین کند . جسور و پیگیر باشد و بتواند با طرح های مصوب از مراجع مافوق اخذ اعتبار کند .
شهردار موفق کسی ست که شهر را با نگاه به روز مدیریت کند چرا که سالهاست مدیریت سنتی برای شهرداری هرسین جوابگو نبوده .
در رابطه با انتخاب شهردار شنیده ها زیاد است اما آنچه که در مصاحبه با اعضای شورا به دست آمده است نشان از یک سردرگمی در رابطه با انتخاب شهردار است . انتخاب نیروی متخصص جوان و جسور و با برنامه ؟ یا انتخاب نیروی باتجربه ؟ اینجا سوالی مطرح می شود آِیا نیروهای باتجربه مثل دو شهردار اخیر که مسن تر بوده اند و در اداره شهر از قبل هم تجربه داشته اند موفق عمل کرده اند ؟ آیا می شود به جوان های متخصص برای مدیریت شهری اعتماد کرد ؟ آیا نیروهای غیرمتخصص می توانند موفق عمل کنند ؟
گویا منتخبین مردم در شورا بر روی این موارد تمرکز کرده اند اما هنوز گزینه های آنها مشخص نیست . موضوع دیگر این است که  به دنبال رایزنی های بعمل آمده آیا شهردار کنونی همچنان تا زمان بازنشستگی شهردار می ماند و یا با شروع کار شورای پنجم به مدیریت خود در ساختمان سفید بلوار سپاه خاتمه می دهد .
شاید اعضای محترم شورای پنجم بتوانند پاسخگوی سوالات مطرح شده باشند اما پیشنهاد می شود اعضای شورا نسبت به گزینه های احتمالی با دقت نظر بیشتر تحقیق و تفحص کنند و جلسات مصاحبه ای و سنجش دقیق را از توانمندی ها و رزومه گزینه ها بعمل بیاورند و توانایی آنان را با حضور کارشناسان و اهل فن و نیز معتمدین شهر بعمل آورده تا در نهایت بتوانند انتخاب درستی داشته باشند .
همانطور که گفته شد تخصص و تجربه دو مقوله مهم در انتخاب شهردار هستند و آیا شورای پنجم گزینه ای دارد که هم متخصص باشد هم صاحب تجربه ؟ در ادامه باید ببینیم معیارها و فاکتورهای اعضا شورا برای انتخاب شهردار چه می تواند باشد .

مطالب پیشنهادی

  1. پاسدار گفت:

    شهر دار هرسین باید وباید فردی تخصصی باشد و تخصصش مرتبط با شهر وشهرسازی با شد/ شهردار باید فردی با تجربه باشد /شهردار باید دارای خلاقیت و برنامه و هدفدار همراه با برنامه ریزیباشد / شجاعت وشهامت و اهل مشورت باشد ودر برنامه هایش اطلاع رسانی شفاف داشته باشد به مردم پاسخگو باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار