انجام نظرسنجی علمی در حوزه انتخابیه هرسین، صحنه و کنگاور + توضيحات

بیستون نیوز :

پايگاه خبري تحليلي بيستون در نظر دارد در هفته های آینده،تحت نظر و سرپرستي افشین منوچهرآبادی ، استاد دانشگاه و محقق علوم اجتماعی، يك نظرسنجی علمی در مورد ميزان مشاركت و سلايق انتخاباتي مردم ،در حوزه انتخابیه هرسین، صحنه و کنگاور انجام دهد.

 پايگاه خبري تحليلي بيستون در نظر دارد در هفته های آینده،تحت نظر و سرپرستي افشین منوچهرآبادی ، استاد دانشگاه و محقق علوم اجتماعی، يك نظرسنجی علمی در مورد ميزان مشاركت و سلايق انتخاباتي مردم ،در حوزه انتخابیه هرسین، صحنه و کنگاور  انجام دهد.

به گزارش خبرنگار بيستون،«افشین منوچهرآبادی» استاد دانشگاه و محقق علوم اجتماعی در رابطه با اين نظرسنجی ،خصوصا نظرسنجی­ های انتخاباتی، معتقد است تاکنون نظرسنجی­‌هايی که به صورت علمی و منسجم انجام مي شود و دارای شاخصه ­های علمی مخصوصاً در مبحث نمونه­ گیری و توزیع برگه ­های نظرسنجی در میان جوامع آماری و با توجه به روش های گوناگون نمونه­ گیری اعم از نمونه­ گیری طبقه ­ای، سهمیه­ ای، تصادفی ساده و سیستماتیک و خوشه ­ای چند مرحله ­ای، از جانب موسسات و یا خبرگزاری ها صورت نگرفته است و آنچه را که در نشریات نوشتاری، الکترونیکی استانی تحت عنوان نظرسنجی انتخاباتی مشاهده می­کنیم، فاقد بار علمی است.

این پژوهشگر علوم اجتماعی در ادامه اضافه كرد، «نمونه، بخشی از جامعه تحت بررسی است و با روشی که از پیش تعیین شده است، انتخاب می‌شود. به قسمی که می‌توان از این بخش، استنباط­ هایی درباره کل جامعه بدست آورد. بنابراین نمونه گیری انتخاب تعدادی از افراد٬ حوادث و اشیاء از یک جامعه تعریف شده به عنوان نماینده آن جامعه است». زمانی كه بصورت علمی این نمونه گیری انجام نشده باشد، نتایج آن قابل تعمیم به کل جامعه آماری نیست. این نقص در بسیاری از نظرسنجی­ های صورت گرفته در چند وقت اخیر در رابطه با انتخابات وجود دارد.

این محقق علوم اجتماعی یادآور شد: در راستای جامعه آماری یک نظرسنجی انتخاباتی، جامعه آماری همان انتخابات است و صفت مشخصه این جامعه آماری افرادی هستند که:

* به سن قانونی رای دادن و انتخاب کردن رسیده‌اند.

* طبق قوانین حاکم بر محل، حق انتخاب کردن در آن محل را دارند.

* قصد شرکت در انتخابات را دارند.

برای انتخاب افراد در مراجعه حضوری به درب منازل برای تکمیل پرسشنامه نظرسنجی از روش نمونه گیری چند مرحله‌ای استفاده می‌شود. در این روش ابتدا تعدادی واحد نمونه گیری مرحله اول که به اختصار psu نامیده می‌شود. معمولا متشکل از مجموعه‌ای به هم پیوسته از واحدهای نمونه گیری مرحله دوم یا همان واحد تحلیل است به صورت احتمالی انتخاب می‌شود .سپس در مرحله دوم نیز در هر یک از psu های نمونه تعدادی واحد مرحله دوم با احتمال معین انتخاب می‌شوند.

به عبارت دیگر بعد از انتخاب شهرها یا روستاها در مرحله بعد باید در داخل هر شهر یا روستا چندین بلوک انتخاب شود. برای انتخاب بلوک ها از روش نمونه گیری با احتمال های نابرابر یا نمونه گیری با احتمال های متناسب PPS استفاده می‌شود. این روش در مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران «ایسپا» هم بکار می­رود.

اما در خصوص حجم نمونه در جوامع آماری با تعداد N از فرمول «کوکران» استفاده می شود که حجم نمونه ۳۸۴ خواهد شد. اما آنچه اهمیت دارد و پیشتر اشاره شد روش توزیع شدن این ۳۸۴ فرم نظرسنجی در جامعه آماری است.

با توجه به تمامی موارد علمی فوق الذکر توزیع فرم های نظرسنجی در حوزه انتخابیه هرسین، صحنه و کنگاور و متناسب با جمعیت هر شهرستان به کل جمعیت حوزه انتخابی از ۳۸۴ پرسشنامه به شرح زیر است:

.

تعداد برگه هاي آماري هرسین تعداد برگه هاي آماري صحنه تعداد برگه هاي آماري کنگاور
شهر هرسین:۸۰ شهر صحنه :۷۰ شهر کنگاور: ۸۲
شهر بیستون: ۱۳ میانراهان: ۷
روستاهای بخش مرکزی هرسین:۱۹ روستاهای بخش مرکزی صحنه: ۲۳ روستاهای بخش مرکزی:۴۹
روستاهای بخش بیستون: ۲۶ روستاهای بخش دینور:۲۷
جمع کل:۱۳۸ جمع کل:۱۲۷ جمع کل: ۱۳۱

.

.

این مدرس دانشگاه در خاتمه یادآور شد، نظرسنجی در حوزه انتخاباتی کنگاور، صحنه، هرسین و بخش­های بیستون و دینور بعد از مشخص شدن کاندیداهای تعیین صلاحیت شده به صورت علمی انجام خواهد شد و نتایج بدون هیچ گونه دخل و تصرف انعکاس خواهد یافت.

مطالب پیشنهادی

 1. شهروند گفت:

  اگه بصورت علمی انجام بشه خیلی عالیه. نتایج قابل اتکا است.

 2. عظیمی گفت:

  ممنون از شما.انتظار داریم تا شروع انتخابات چند نظرسنجی جامع و با جامعه اماری زیاد بزارید.

 3. افشین منوچهرآبادی گفت:

  انشاا.. با حمایت مدیریت سایت این اتفاق رخ بده و بتونیم چند نظرسنجی معتبر و علمی داشته باشیم.

 4. عابدین دارابی عمارتی گفت:

  باسلام و تشکر از استاد گرانقدر، واقعا بنده به نمایندگی از قشر دانشگاهی از شما کمال تشکر را دارم، آنقدر نظرسازی های غیر اخلاقی به جای نظرسنجی واقعی توسط افراد بی سواد در جامعه رواج پیدا کرده است که نیاز مبرم به کار علمی توسط اساتیدی مثل شما بسیار ضروری است، ان شاءالله موفق و مؤید باشید

 5. مدرس دانشگاه گفت:

  بله. نظرسازیه اون ما نیاز به نظرسنجی علمی توسط دانشگاهیان داریم. البته به کمک سایت های خبری.

 6. اله یار ملکی گفت:

  بابت این زحمت و این کار علمی سپاس فراوان خود را تقدیم میکنم .. البته اینم عرض کنم که در بررسیهای کلی و نگاه به چگونگی وساختار امسال انتخابات و رویگردانی تعداد بسیار زیاد سران طوایف از نماینده قبلی هم میشه تایید کرد که برنده آقای سلیمانیه

 7. دارایی گفت:

  درود بر شما استاد ارجمند و سپاس بابت زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار