ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۴ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۰:۱۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / یادداشت > اهمیت حضور و مشارکت زنان درانتخابات و عرصه های مختلف اجتماعی

اهمیت حضور و مشارکت زنان درانتخابات و عرصه های مختلف اجتماعی

با نگاهی به آمار موجود و بررسی میزان و حدود این مشارکت شاهد آنیم که در کشورهای دموکراتیک و توسعه یافته دنیا زنان تا یک قدمی ریاست جمهوری پیش می روند ، نخست وزیر کشورشان هستند و نمایندگان پارلمان ها و مجالس اند .. و این قضیه تا انجا پیش میرود که اعضای تشکیل دهنده هیات اعزامی وزارت امور خارجه سوئد به سفر ایران را تماما بانوانی از ان کشور تشکیل میدهند که باعث بهت و تعجب خبرنگاران و تیم میزبان میگردد.

یادداشت ، بیستون نیوز//  اهمیت حضور و مشارکت زنان در عرصه های مختلف اجتماعی این روزها بر هیچکس پوشیده نیست .
با نگاهی به آمار موجود و بررسی میزان و حدود این مشارکت شاهد آنیم که در کشورهای دموکراتیک و توسعه یافته دنیا زنان تا یک قدمی ریاست جمهوری پیش می روند ، نخست وزیر کشورشان هستند و نمایندگان پارلمان ها و مجالس اند .. و این قضیه تا انجا پیش میرود که اعضای تشکیل دهنده هیات اعزامی وزارت امور خارجه سوئد به سفر ایران را تماما بانوانی از ان کشور تشکیل میدهند که باعث بهت و تعجب خبرنگاران و تیم میزبان میگردد.

در کشور عزیز و سربلندمان ایران اسلامی اما میزان و حدود این تاثیر گذاری و مشارکت در عرصه های کلان مدیریتی را شاهد نیستیم که پرداختن به دلایل ان از حوصله بحث خارج است ، اما به لطف تلاش دولت های محترم پیشین شاهد آن بودیم که سه نفر از معاونان رئیس جمهوری را زنان تشکیل داده اند و اکنون ١٠ درصد کابینه دولت زنان هستند و بانوان کشور در کابینه یا در بدنه دولت فعالیت دارند

۱۶ نماینده زن در مجلس حضور دارند و انتصاب یک زن به عنوان قاضی روزنه هایی از امید را در دل بانوان روشن کرد.
مدیریت ۴۰ درصد مدیران نشریات توسط زنان، وجود ۲۵ نشریه ویژه زنان، مشغول بودن ٢٢ درصد زنان ایرانی در بخش کشاورزی، ۵۲ درصد در بخش خدمات، فعالیت ٢۵ درصد زنان در بخش صنعتی نساجی و خیلی از امارهای موجود دیگر نشان دهنده رشد حضور مشارکت زنان در این چند سال اخیر بوده است..

یکی از گسترده ‏ترین عرصه ‌های حضور زنان در اجتماع عضویت آنان در شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان است که در این حوزه در دور قبل نزدیک به سه هزار نفر از بانوان عضو اصلی و مابقی عضو علی البدل شوراهای اسلامی شهر و روستا بودند که توجه به این مساله از دو جهت حائز اهمیت است.
از یک سو نشان‌ دهنده اعتماد اقشار مختلف مردم از جمله مردان در سپردن کارهای مدیریتی به زنان در یک انتخابات آزاد است
و از سوی دیگر حضور قدرتمند زنان در مراکز تصمیم‏سازی کلان مناطق را نشان میدهد که در توجه به خواسته‌ های زنان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‏دهند، بسیار موثر استاین نکته حائز اهمیت است که در بحث انتخابات، حضور کمیتی نباید مطرح باشد، بلکه حضور کیفی و عاقلانه، مدبرانه، با تدبیر و آگاهانه باید مطرح باشد؛ با توجه به اینکه زنان در بحث هدایت ‌دهی به افکار خانواده نقش مهمی دارند و رای یک زن رای یک خانواده است به همین منظور باید در زمینه آگاه ‌سازی زنان در حوزه سیاسی و اجتماعی توجهی بیش از پیش انجام پذیرد.

وقتی جامعه از اقشار و گروه های مختلف زنان و مردان تشکیل شده و در عین انسجام و هماهنگی، از تنوع و ناهمگونی درونی به سبب نیازها، خواسته ها و رفتارهای مختلف برخوردار است.
برنامه ریزی نظارتی بر مدیریت شهر و روستا به عنوان سکونت گاه های انسانی نیز، نیازمند نگاه چند جانبه و در عین حال منسجم و تلفیقی است.

بنابراین همچنان که تاکید داریم شهر و روستا، پدیده هایی هستند که باید با تخصص های مکمل اجتماعی و اکولوژیکی به بررسی مسائل آنها پرداخت تا نظارت کاملا تخصصی انجام شود، به همان إندازه باید توجه داشته باشیم که حضور زنان به بررسی دقیق تر موضوعات جنسیتی کمک خواهد کرد و ضروری است.
قطعا بررسی موضوعات و مسائل، تنها از نگاه مردان، مسائل مربوط به نیازها و خواسته های گروه های سنی زنان و دختران و اقشار گوناگون زنان را به خوبی و به کفایت در نظر نمی گیرد.حضور و مشارکت زنان در عرصه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می تواند تاثیر بسزایی در توسعه کشور داشته باشد چرا که زنان از ظرفیت ها و توانمندی های بالایی برخوردار هستند، که البته در شوراهای اسلامی و شهر و روستا می توان مدیریت را به زنان سپرد چون آنان از ظرافت بیشتری برای انجام فعالیت های شهری و روستایی برخوردار هستند.

گردآوری و تدوین : مهندس عماد قاسمی
خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید