ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : یکشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۱:۵۰
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, ویژه استان > بازدید وزیر نیرو از مجتمع کشت و صنعت پیوند بیستون + عکس

بازدید وزیر نیرو از مجتمع کشت و صنعت پیوند بیستون + عکس

حمید چیت چیان وزیر نیرو روز پنجشنبه به اتفاق اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه از طرح باغ چهار هزار هکتاری مجتمع کشت و صنعت پیوند بیستون پارس شهرستان مرزی قصرشیرین بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیستون ٰ برای اجرای این طرح که از سال ۹۱ عملیات اجرایی آن توسط بنیاد مستضعفان آغاز شده است، ۲ هزار و ۳۸۵ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شد که تسهیلات مصوب آن یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه و عاملیت بانک سپه است.
این طرح شامل چهار هزار هکتار باغ، سد مخزنی با ظرفیت ۲۵ میلیون متر مکعب ذخیره آب، شبکه آبیاری قطره ای به وسعت سه هزار هکتار و احداث جاده بین مزارع و سامانه بهره برداری هوشمند است که تولید سالیانه این باغ ۸۱ هزار تن مرکبات، انگور و خرما است.
تاکنون یک هزار و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار در ۲ بخش توسعه باغ ها و اجرای سد در این مجتمع هزینه شده است و ۷۰۰ تن نیز در این طرح مشغول به کار شده اند.
وزیر نیرو در حاشیه بازدید از مجتمع کشت و صنعت پیوند بیستون پارس قصرشیرین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در خصوص آخرین روند اجرای طرح بزرگ سامانه آبیاری گرمسیری گفت: این طرح، بزرگترین طرح عمرانی کشور است که در استان های ایلام و کرمانشاه در حال اجراست.
حمید چیت چیان، مجموع اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای طرح سامانه آبیاری گرمسیری غرب کشور را ۶۰ هزار میلیارد ریال ذکر کرد و با بیان اینکه این طرح به یکباره به بهره برداری نمی رسد، اظهار داشت: قطعات مختلف آن به تدریج بهره برداری می شود.
وی اظهار کرد: قطعه نخست طرح سامانه بزرگ آبیاری گرمسیری در غرب کشور امسال و قطعات ۲ و ۳ و ۴ آن نیز در ۲ استان ایلام و کرمانشاه به تدریج به بهره برداری می رسد.
وزیر نیرو گفت: امروز در سفر به استان کرمانشاه، بازدید از باغ چهار هزار هکتاری بنیاد مستضعفان و همچنین بازدید از روند اجرای طرح سامانه گرمسیری از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت.
در این سفر، اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه و چند تن از مدیران کل استان نیز وزیر نیرو را همراهی کردند.
با اجرای طرح سامانه گرمسیری، حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد.
در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین تبدیل به کشت آبی خواهند شد و همچنین از این میزان ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.
مطالعات اجرایی طرح سامانه گرمسیری از سال ۱۳۱۸ آغاز شد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی این طرح به مرحله اجرا رسید.
این طرح علاوه بر زیرکشت بردن مناطق گرمسیری استان کرمانشاه، یک مرحله سردسیری دارد که شامل انتقال آب از طریق سد داریان به روانسر است و سپس در ادامه مسیر تا رودخانه سیمره امتداد خواهد یافت.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرز، ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان قرار گرفته است.
شهرستان مرزی قصرشیرین دارای ۳۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی است.

82258502-71074501 82258502-71074499 82258502-71074500 82258502-71074498 82258502-71074496 82258502-71074495

منبع:ایرنا

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید