بازسازی حوض سنگی در سفره هفت سین میدان امام کرمانشاه + عکس

بیستون نیوز :

بازسازی نماد باستانی شهر هرسین در یکی از میادین اصلی کلانشهر کرمانشاه توسط مهندس رحیمی (هفت سین میدان امام حسین کرمانشاه شهرداری منطقه ی ۷ )

به گزارش خبرنگار بیستون مهندس رحیمی در حرکتی ارزشمند با بازسازی این نماد باستانی شهر هرسین در یکی از میادین اصلی کلانشهر کرمانشاه امکان آشنایی با این اثر باستانی را برای گردشگرانی که به هر دلیلی به شهر هرسین مراجعه نکرده اند را محیا نموده است. حوض سنگی در داخل پارك شهر هرسين در جنوب فراتاش قرار داشته كه بخشي از اب سراب چشمه هرسين وارد ان ميشود اين حوض كه با سنگ ساخته شده داراي مخروط قواره مانندي در وسط است سطح اين مخروط شبيه ساعت به۱۲ قسمت تقسيم شده است به همین دلیل به (ساعت سنگی) نیز معروف است. اين اثر مربوط به دوره ساساني است. عمق آن ۶۶ سانتی متر است. همچنانکه گفته شد در وسط حوض، مخروط ناقصی مانند فواره قرار گرفته است. قسمت زیرین این مخروط ناقص، یک دوازده ضلعی تشکیل می دهد. همچنین درقسمت بالای آن، دایره ای که کنگره های دوازده ضلعی دیگ را احاطه کرده دیده می شود. به احتمال زیاد در گذشته برای تقسیم آب نهرهای منشعب از سراب هرسین از آن استفاده می شده و از کنگره های دوازده ضلعی وسط حوض بعنوان ساعت استفاده می کرده اند. در تصاویر زیز حوض سنگی بازسازی شده در هفت سین میدان امام حسین کرمانشاه شهرداری منطقه ی ۷ را مشاهده می فرمایید.

photo 2016 03 24 11 15 48 2 1024x768 بازسازی حوض سنگی در سفره هفت سین میدان امام کرمانشاه + عکس thumb HM 20134898017593071401412224657.4156 بازسازی حوض سنگی در سفره هفت سین میدان امام کرمانشاه + عکسimages بازسازی حوض سنگی در سفره هفت سین میدان امام کرمانشاه + عکس

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار