بحران سازش در دقیقه ۹۰مذاکرات هسته ای

بیستون نیوز :

بیستون نیوز: لحظه به لحظه با مذاکرات وین/گفت‌وگوی دوجانبه ظریف و کری/اوباما: کنگره را راضی می‌کنم، اما نمی‌توانیم تحریم‌ها را پایان دهیم/ پایان دیدار کری و فیصل از امروز ۲ روز باقی مانده تا طرفین بر سر حل اختلافات به…

بیستون نیوز: لحظه به لحظه با مذاکرات وین/گفت‌وگوی دوجانبه ظریف و کری/اوباما: کنگره را راضی می‌کنم، اما نمی‌توانیم تحریم‌ها را پایان دهیم/ پایان دیدار کری و فیصل

از امروز ۲ روز باقی مانده تا طرفین بر سر حل اختلافات به رایزنی بپردازند. خبرگزاری فارس تا سوم آذرماه اخبار،‌ گزارش‌ها، تحلیل‌ها و مواضع مقامات در خصوص این مذاکرات را در قالب یک بسته خبری منتشر می‌کند.

 

بیستون نیوز:شهر وین از روز سه‌شنبه – (۲۷ آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و ۶ کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) بود.

دیدار سه جانبه ظریف، کری و اشتون که طی روزهای گذشته برای چهارمین بار انجام می‌شد را می‌توان مهمترین اتفاق روز گذشته مذاکرات خواند که در کنار آن البته معاونان وزیر خارجه کشورمان نیز با همتایان اروپایی خود دیدارهایی داشتند.

وزیر خارجه آمریکا گزارشی از دیدارهای خود را به مقامات ترکیه، قطر، امارات، بحرین و کویت ارائه داد و با همتای فرانسوی خود گفت‌وگویی تلفنی داشت. همچنین ظریف هم با وزرای خارجه اتریش و آلمان نیز دیدارهای دو جانبه برگزار کرد.

همچنین خوانندگان محترم می‌توانند اینجا مهمترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران و اخبار روز گذشته هسته‌ای را اینجا مشاهده کنند.

وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (۱۳۹۲) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه وارد مرحله اجرا شد و بهمن ماه نیز مذاکرات جامع هسته‌ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که تاکنون شهر وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که ۶۰ تا ۶۵ درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی است.

اخبار مرتبط با مذاکرات هسته‌ای تا سوم آذر ماه را در زیر ملاحظه می‌کنید (با کلیک بر روی ساعت خبر، متن کامل گزارش قابل دسترسی است)

***

۱۷:۵۵  اوباما در گفت‌وگو با ای‌بی‌سی: اطمینان دارم اگر با ایران به توافق برسیم، می‌توانم نه فقط کنگره، که مردم آمریکا را نیز قانع کنم/ توافق سال گذشته، توافق موفقی بود/هدفمان مسدود کردن تمام مسیرهایی است که ممکن است ایران را به بمب هسته‌ای برساند/راه زیادی تا عادی‌سازی روابط ما با ایران باقی مانده است/توافق هسته‌ای قطعه بزرگی در مسیر طولانی (تغییر روابط با تهران) خواهد بود/ حتی اگر در مسئله هسته‌ای با ایران به توافق برسیم، با آن‌ها در زمینه حمایت از تروریسم و موضعشان در قبال اسرائیل مسئله خواهیم داشت.

۱۷:۴۹ دیدار وزرای خارجه عربستان و آمریکا در خصوص مذاکرات هسته‌ای وین پایان یافت. یک مقام آمریکایی از دیدار آنها در هواپیمای سعود الفیصل خبر داده بود.

۱۷:۳۳ وزرای امور خارجه ایران و آمریکا عصر امروز برای اولین بار در طی چند روز اخیر به صورت دوجانبه به رایزنی می‌پردازند.

۱۷:۲۱ وزیر خارجه انگلیس روز یکشنبه با اعلام اینکه برای حضور مجدد در مذاکرات هسته‌ای راهی وین شده، گفت مذاکرات دشوار است و طرفین تلاش می‌کنند تا گفت‌وگوها نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز داشته باشد.

۱۷:۱۴ محمد البرادعی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای وین گفت: «منطقه طاقت شکستی دیگر را ندارد».

۱۷:۰۱ «آرین طباطبائی» تحلیلگر مسائل هسته‌ای و عضو برنامه امنیت بین‌الملل مرکز «بلفر» در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تمدید مذاکرات را محتمل‌ترین گزینه دانست و گفت طرفین اعتبار سیاسی زیادی برای مذاکرات خرج کرده‌اند و این امر هزینه شکست را افزایش داده است.

۱۷:۰۰ روزنامه هاآرتص در گزارشی با اشاره به نام «میدان تئودور هرتزل» که هتل کوبورگ، محل مذاکرات هسته‌ای میان ایران و «۱+۵» در آن واقع است، مدعی شد که این دور از مذاکرات بدون نتیجه تاریخی پایان می‌یابد اما چهار ماه تمدید می‌شود.

۱۶:۵۵ یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده اخبار منتشر شده تا این لحظه درباره حصول توافق را رد کرد و گفت: رایزنی‌ها هنوز در جریان است.

۱۶:۲۶ خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی به نقل از «منابع ایرانی» نوشته است که فردا حصول «موافقتنامه سیاسی» اعلام می‌شود.

۱۶:۲۳ وزیر خارجه آمریکا محل مذاکرات را ترک کرد.

۱۵:۴۸  وزیر خارجه آمریکا امشب در وین با وزیر خارجه عربستان دیدار و درباره مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو خواهد کرد.

۱۵:۴۴ یک عضو تیم مذاکره کننده ایرانی بار دیگر تأکید کرد که در حال حاضر همه مباحث و رایزنی‌ها متمرکز بر رسیدن به چارچوب تفاهم سیاسی است و تمدید مذاکرات مورد بحث قرار نگرفته است.

۱۵:۱۳ گزارش خبرگزاری فارس: با توجه به حجم چالش‌های باقی‌مانده، رسیدن به توافق جامع تا روز دوشنبه بعید به نظر می‌رسد و محتمل‌ترین اتفاق تمدید مذاکرات و توافق بر یک چارچوب کلی است.

۱۵:۰۶ نماینده مردم کهگیلویه در مجلس با بیان اینکه مذاکرات هم‌اکنون در فضای سر در گم قرار دارد، گفت: هر توافقی که میان مذاکره‌کنندگان صورت گیرد باید از زیر نظر مجلس نیز بگذرد، چراکه مجلس جایگاه تصمیم‌گیر نهایی در موارد حساس را دارد.

۱۵:۰۴ پنجمین رایزنی سه جانبه ظریف،‌کری و اشتون در پله کوبورگ بعد از دو ساعت پایان یافت.

۱۵:۰۴  با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵، روزنامه تلگراف از رنگ باختن امیدها برای توافق جامع گزارش داد.

۱۵:۰۱ سی ان ان با توجه به نزدیک شدن مهلت ۳ آذر برای رسیدن به توافق جامع نهایی گزارش کرد مذاکرات هسته‌ای با نارضایتی دو طرف ایران و ۱+۵ پیش می‌‌رود.

۱۴:۵۳  رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست غیرعلنی عصر امروز خانه ملت گزارشی را به نمایندگان از مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ در وین ارائه کرد.

۱۴:۳۵ نشست معاونان وزرای خارجه ایران، آمریکا و روسیه به پایان رسید اما هنوز نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا و اشتون در جریان است.

۱۴:۲۹ خبرگزاری تاس روسیه به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده است که وزیر خارجه چین در صورت دریافت پیام مناسب از وین، راهی اتریش می‌شود.

۱۳:۳۴ خبرگزاری تاس به نقل از منابعی در وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که «سرگئی لاوروف» عصر امروز وارد وین می‌شود. همچنین گزارش شده که «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه ساعت ۷ عصر به وقت وین، وارد محل مذاکرات می‌شود.

۱۳:۲۷ خبرگزاری «آسوشیتد پرس» طی گزارشی نوشت با وجود نزدیک شدن به ضرب الاجل مذاکرات به توافق هسته‌ای نزدیک نشده‌ایم.

۱۳:۲۴ یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی اعلام کرد که تمدید مذاکرات مورد نظر ایران نبوده و نیست.

۱۳:۲۴ به دلیل ظرفیت‌های بالای سرمایه گذاری در ایران، سرمایه گذاران خارجی در انتظارند تا با حصول توافق هسته‌ای، امکان سرمایه گذاری در ایران بیش از پیش برایشان فراهم شود.

۱۳:۱۹ پنجمین دور مذاکرات وزرای خارجه ایران، آمریکا و اشتون با حضور ظریف، کری و اشتون برگزار شد.

۱۳:۱۱یک مقام آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری اینترفکس روسیه گفته است که طرفین همچنان بر حصول توافق تا دوشنبه متمرکز هستند، اما احتمال تمدید ۶ تا ۱۲ ماهه مذاکرات افزایش یافته است.

۱۲:۵۹ اکونومیست در آخرین روزهای باقی مانده به ضرب‌الاجل هسته‌ای پیشنهاد کرده که ایرانیان به سابقه نظامی برنامه هسته‌ای خود اعتراف کنند تا آژانس هم بدون درز کردن این اعتراف، حل مشکل پرونده هسته‌ای ایران را اعلام کند.

۱۲:۵۵ یک مقام ایرانی حاضر در مذاکرات به خبرگزاری فرانسه گفته است که تهران آماده است در صورت عدم پیشرفت واقعی در مذاکرات تا ۲۴ نوامبر، مذاکرات را به مدت یک سال دیگر تمدید کند.

۱۲:۳۹ کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه نظرات رهبری بنیان فکری و راهبردی موضوع هسته‌ای را هدایت کرده است، گفت: ‌ایران حوزه‌های متفاوت مهندسی قدرت را برای خود با هم پیش برده و یکدستی ملت نتایج لازم را در مذاکرات پدید خواهد آورد.

۱۲:۱۹ نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی روز یکشنبه گفت تل‌آویو با دقت مذاکرات هسته‌ای را دنبال می‌کند.

۱۲:۱۸ یک خبرگزاری روسیه‌ای خبر داد که فرانسه مواضعی سخت در مذاکرات میان ایران و ۵+۱ در وین اتخاذ کرده است.

۱۲:۱۱ نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی گفت: طولانی‌تر کردن روند مذاکرات به منظور تسلیم شدن ملت ایران، خیال باطل استکبار جهانی است.

۱۲:۰۸ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفته است که تمرکز طرفین همچنان بر رسیدن به توافق جامع تا روز سوم آذر است.

۱۱:۵۷ روزنامه فرانسوی «لوپوئن» طی گزارشی شانس حصول توافق جامع و قطعی تا پایان ضرب‌الاجل تعیین شده در روز دوشنبه (فردا) را اندک دانست.

۱۱:۵۵ خبرگزاری رسمی چین در تحلیلی از مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در وین نوشت هنوز وقوع توافق تاریخی هسته‌ای امکانپذیر است.

۱۱:۵۵ نشست دوجانبه معاونان وزیر خارجه کشورمان با چین و آمریکا برگزار شد.

۱۱:۱۰ وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی با حمایت از تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب گفت که البته در این صورت هم امکان توافق خوبی وجود نخواهد داشت.

۱۰:۵۸ تفرشی خامنه ضمن ابراز امیدواری از استفاده غرب نسبت به نرمشی که ملت ایران در خصوص برنامه هسته ای خود انجام داده افزود: امروز بر همه جهانیان ثابت شده که ایران اسلامی به دنبال دسترسی و تولید سلاح هسته‌ای نیست.

۱۰:۳۷ امروز یکشنبه در ششمین روز رایزنی‌ها در وین هیئت مذاکره کننده ایرانی با چین، روسیه، آمریکا به رایزنی می‌پردازد و قرار است پنجمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و اشتون پیش از ظهر برگزار شود.

۱۰:۱۷ کارشناس هسته‌ای شکست مذاکرات در هر حالت را یک خطر منطقه‌ای و جهانی دانست.

۰۹:۳۷ یک هفته‌نامه آلمانی در گزارشی با اشاره به اینکه طرفین مذاکره هسته‌ای انتظارات خود را کاهش داده‌اند، نوشت که احتمال تمدید مذاکرات وجود دارد.

۰۹:۲۹ مدیرمسئول روزنامه کیهان: مذاکرات ایران اسلامی با ۵+۱ و پیش از آن با تروئیکای اروپایی – فرانسه، انگلیس و آلمان- فقط تابلو و پوشش هسته‌ای دارد بی‌ آنکه کمترین ارتباطی با فعالیت هسته‌ای کشورمان داشته باشد.

۰۹:۰۳  وزیر خارجه امارات در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی از برنامه هسته‌ای ایران و توافق احتمالی ابراز نگرانی کرد و افزود اینکه نقش ایران در منطقه پس از این توافق چگونه است بسیار مهم است.

۰۸:۱۹  پایگاه خبری بلومبرگ با اشاره به اینکه احتمال دارد مذاکرات به وقت اضافه کشیده شود، نوشته است با توجه به در پیش بودن عید شکرگزاری در آمریکا، یکی از گزینه‌ها این است که گفت‌وگوها پس از وقفه‌ای چند روزه، هفته دیگر دوباره از سر گرفته شود.

۰۸:۱۱ روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه گزارش داده است که واشنگتن و متحدان این کشور در ۱+۵ تلاش می‌کنند تا به بهانه احتمال فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای، ایران را به پذیرش بازرسی‌های به شدت سرزده، وادارند.

۰۸:۰۴  روزنامه واشنگتن‌پست در سرمقاله خود تمدید مذاکرات کنونی را «بهترین نتیجه» توصیف کرده چرا که در عین معلق نگه داشتن بخشی از برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها علیه تهران را حفظ می‌کند.

۰۷:۳۰ یک کارشناس و تحلیلگر روس تأکید کرد که باید به خاطر داشته باشیم که مذاکرات به طور کلی پروژه‌ای بود که توسط غرب (آمریکا و اسرائیل) آغاز شد تا به ایران فشار وارد آورند و عقاید خود را بر ژئوپولتیک منطقه ای بقبولانند.

۰۷:۰۲ یادداشت میهمان: در دوران مذاکرات ایران با گروه ۱+۵، نفوذ لابی اسرائیل بر روند کلی مذاکرات قابل تردید نیست و در بین کشورهای اروپایی، سیاست فرانسه بیشتر از سایر کشورهای اروپایی تحت تاثیر سیاست های تل آویو بوده است.

۰۶:۱۹ روزنامه کریستین ساینس مانیتور در تحلیلی با اشاره به اینکه تهران از بازی واشنگتن با تحریم‌ها نگران است، تاکید کرد که از نگاه ایران ممکن است آمریکا پس از تعلیق موقت تحریم‌ها بار دیگر آنها را علیه تهران وضع کند.

۰۵:۵۵ «یورام عبدالله ویلر» در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه تمدید ۶ ماهه مذاکرات می‌تواند با مخالفت‌های شدیدی مواجه شود، گفت: تعجبی نخواهد داشت اگر در لحظه آخر ایران و آمریکا به توافق برسند.

۰۴:۱۴ یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس با بیان اینکه همه تلاشها بر تفاهم سیاسی متمرکز است، تصریح کرد: تا این لحظه مذاکره ای برای تمدید صورت نگرفته است.

۰۳:۴۱ گرت پورتر نویسنده و تحلیلگر برجسته آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تصریح کرد در صورت شکست احتمالی مذاکرات هسته‌ای، این آمریکا خواهد بود که مقصر شناخته می‌شود چراکه از برداشتن تحریم‌ها خودداری کرده است.

۰۱:۱۰ ساعت‌های پایانی شنبه اول آذر ماه و ۲ روز مانده به ضرب‌الاجل چهار ماهه توافق ژنو، «پله کوبورگ» که امروز شاهد رفت و آمدهای کری و اشتاین مایر بود و از ساعت‌های آغازین صبح خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران مقابل آن مستقر بودند تا لحظه لحظه اخبار را مخابره کنند، اکنون سکوت را تجربه می‌کند.

۰۰:۴۵  «فرد کاپلان» کارشناس آمریکایی روابط بین‌الملل در گزارشی با برشمردن مزیت‌های توافق موقت هسته‌ای ژنو، می‌نویسد: «خوشبختانه مورد خوبی برای ادامه مسیر مذاکرات وجود دارد».

۰۰:۰۱ یک مقام صهیونیست مدعی شده که آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای قادر به نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران نیست.

۲۳:۲۲  وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که لوران فابیوس،‌ وزیر خارجه این کشور فردا یکشنبه برای ادامه مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران عازم اتریش می‌شود.

۲۳:۱۶  «استیو لواین» در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای برای طرفین از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت این گفت‌وگوها احتمالا موفقیت آمیز خواهد بود، اما شاید نیاز به تمدید مهلت مذاکرات وجود داشته باشد.

۲۱:۲۴ «استفن سستانوویچ» محقق ارشد شورای روابط خارجی به جان کری در مذاکرات ایران توصیه می‌کند از توافق ۱۹۷۴ بین آمریکا و شوروی درباره محدود کردن سلاح های استراتژیک عبرت بگیرد.

۲۱:۱۶ چهارمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده ۱+۵ در وین لحظاتی پیش پایان یافت.

۲۱:۱۰ خبرنگار پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک مقام ایرانی نوشته است که طرفین هنوز بر رسیدن به توافق در مهلت مقرر متمرکز و امیدوار هستند، با این حال وی احتمال تمدید چند روزه گفت‌وگوها را رد نکرده است.

۲۱:۰۰ کارشناس برزیلی در ارزیابی مذاکرات هسته‌ای گفت که ایده تمدید مذاکرات وین، خطرناک است و خاندان آل سعود مخالف توافق هسته‌ای است زیرا توافق هسته‌ای ایران را بعنوان یک بازیگر ژئوپولتیک کلیدی در جنوب غرب آسیا صاحب قدرت می‌کند.

۲۰:۲۲ وزیر خارجه آمریکا که در وین به سر می‌برد، امروز پیش از آغاز نشست سه‌جانبه با حضور «محمد جواد ظریف» و «کاترین اشتون» بار دیگر نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی را در جریان روند مذاکرات هسته‌ای قرار داد.

۲۰:۱۸ «یو تی سندیگو» گزارش داد که حتی اگر نتوان در مذاکرات محدودیت جدی بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال کرد، هیچ چیزی از دست نمی‌رود چون این برنامه اکنون متوقف و تحت نظارت است».

منبع/فارس

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار