“بیستون” میزبان فستیوال موسیقی “بارانا” می‌شود

بیستون نیوز :

دبیر و مدیر ارشد فستیوال موسیقی “بارانا” از برگزاری این فستیوال طی روزهای ۲۱ تا ۳۰ شهریورماه در محوطه تاریخی بیستون خبر داد.

سرويس فرهنگي بيستون ، طهمورس پورناظری در نشست خبری امروز (۹ شهریور) تصریح کرد: مجموعه بارانا توسط من و سهراب پورناظری با همکاری شرکت کار و اندیشه از حدود یک سال پیش راه اندازی شده و هدف این موسسه این است که موضوع فرهنگ و هنر با رویکرد ملی و بین المللی فارغ از دغدغه مالی پیگیری شود.

 وی افزود: ما از سال گذشته فعالیتمان را شروع کردیم و بیشترین تمرکز ما بر بحث ایجاد زیرساخت‌های موسیقی است تا بتوانیم ریل گذاری فرهنگی برای موسیقی در کشور ایجاد کنیم.

 پورناظری اظهار کرد: در راستای تحقق این هدف برگزاری فستیوال ‌ها، مسترکلاس‌ها و ارتباط با هنرمندان بین‌المللی و پژوهش هنر را در دستور کار داریم و تمام کارهای اجرایی هم در درون خود موسسه انجام می‌شود.

 دبیر فستیوال موسیقی “بارانا” تصریح کرد: در خصوص برگزاری فستیوال موسیقی بارانا، رییس اداره پایگاه‌های جهانی سازمان میراث فرهنگی بسیار اصرار داشتند این رویداد هنری از بیستون شروع شود، اما به دلیل سفر هیات دولت به استان این اتفاق به تاخیر افتاد و اولین اجرا در تهران برگزار شد.

 وی در خصوص محتوای این فستیوال، گفت: تمام سعی ما این است که در این فستیوال گروه‌هایی از سبک‌های مختلف موسیقی  حضور داشته باشند و برای اولین بار هنرمندان غیرایرانی هم در زمینه موسیقی در رونداجرای این فستیوال به کرمانشاه آمده و اجرای برنامه خواهند داشت.

 پورناظری با بیان اینکه این دوره نخستین دوره برگزاری این فستیوال در کرمانشاه است، گفت: قطعا این رویداد هنری در سالهای بعد نیز در کرمانشاه ادامه خواهد داشت و تمام سعی ما این است که در سالهای بعد بتوانیم پربارتر از امسال اجرای برنامه داشته باشیم.

 وی تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی ما در برگزاری سالانه این فستیوال جذب گردشگران به استان است و قطعا این رویداد بزرگ هنری در این زمینه تاثیر مثبتی خواهد داشت.

 دبیر و مدیر ارشد فستیوال موسیقی “بارانا” افزود: یکی دیگر از اهداف برگزاری این فستیوال در کرمانشاه ایجاد شور و نشاط در میان مردم این استان است.

 پورناظری از برگزاری فستیوال موسیقی بارانا بیستون در تاریخ ۲۱ تا ۳۰ شهریور ماه خبر داد واظهار کرد: در روز نخست این فستیوال (۲۱ شهریورماه) گروه موسیقی “پالت” اجرای برنامه خواهند داشت.

 وی افزود: روز ۲۲ شهریور نیز «شهداد روحانی» به همراه اکستر سمفونیک تهران اجرای برنامه داشته و روز ۲۵ شهریورماه نیز گروه “کامکارها” اجرای موسیقی فارسی و کردی خواهند داشت.

 پورناظری تصریح کرد: در رور ۲۶ شهریورماه دو هنرمند اتریشی اجرای برنامه با ساز ویولن و ویولن سل را خواهند داشت.

 این هنرمند کرمانشاهی افزود: در روز ۲۹ شهریورماه نیز «کیخسرو پورناظری» به همراه گروه “شمس” اجرای موسیقی با ساز تنبور را دارند.

 وی اظهار کرد: در روز پایانی این فستیوال نیز «سهراب پورناظری» به همراه «آنتونیو ری» اجرای برنامه خواهند داشت که در سه بخش تک نوازی گیتار، تک نوازی تنبور و گروه نوازی این دو هنرمند است.

 دبیر این فستیوال قیمت بلیت هر اجرا را بین ۳۵ تا ۷۹ هزار تومان اعلام کرد و افزود: بلیت فروشی اجراهای این فستیوال از ساعت ۱۶ امروز (۹ شهریور) از طریق سایت www.miresi.ir آغاز می‌شود.

دبیر فستیوال موسیقی بارانا با بیان اینکه در روزهای اجرای برنامه تنها یک سانس در ساعت ۲۰ شب برگزار خواهد شد، گفت: تماشاگران از ساعت ۱۹ می توانند به محوطه اجرای کنسرت ورود پیدا کنند.

 وی افزود: این برنامه در کاخ ساسانی مجموعه تاریخی بیستون در فضای آزاد برگزار می‌شود و ظرفیت هر اجرا نیز ۱۵۰۰ نفر است و برای هر برنامه حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ بلیت فروخته می‌شود.

 پورناظری خاطرنشان کرد: بعد از هر اجرا کارگاه آموزشی برای هنرمندان موسیقی استان، توسط گروه‌های هنری حاضر در فستیوال برگزار می‌شود.

 وی در ادامه به جایگاه بالای موسیقی کرمانشاه در کشور اشاره کرد و افزود: کرمانشاه یکی از ستون‌های تعیین کننده موسیقی کشور است و اگر چهار قطب موسیقی در کشور داشته باشیم، یکی از آنها کرمانشاه است.

پورناظری با بیان اینکه هنرمندان کرمانشاهی تنبور را به دنیا معرفی کردند، گفت: تا ۴۰ سال پیش کسی ساز تنبور را نمی‌شناخت، اما خوشبختانه هم اکنون در هر استان کشور صدها تنبورنواز فعالیت دارند و این امر مرهون زحمات هنرمندان موسیقی کرمانشاهی است.

وی در پایان با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، شهرداری کرمانشاه، اداره کل میراث استان و استانداری کرمانشاه در زمینه اجرای این فستیوال همکاری کرده‌اند، از همه آنها قدردانی کرد.

آرشام خرسندپور مدیر اجرایی این فستیوال نیز در این نشست با بیان اینکه تاکنون رخداد هنری در این سطح در کرمانشاه نداشته‌ایم، گفت: در این فستیوال گروه‌های برجسته موسیقی کشور و هنرمندان برجسته موسیقی در سطح موسیقی بین المللی حضور دارند.

 وی افزود: امسال سال نخست برگزاری این فستیوال است و قطعا درسالهای آینده تلاش خواهیم کرد این رویداد هنری به نحو مطلوبتری در استان برگزار شود.

خرسندپور ابراز امیدواری کرد: این فستیوال سرآغازی برای رویدادهای هنری بزرگتر در استان باشد.

منبع:ايسنا

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار