تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

بیستون نیوز :

به فضل الهی و به برکت خون مطهر سردار شهید علیرضا توسلی “سیدالشهدای تیپ سرافراز فاطمیون” و شهید رضا بخشی ملقب به “فاتح”، اوضاع میدانی و نظامی جبهات نبرد در منطقه مثلث استراتژیک محل تلاقی سه استان “درعا ، قنیطره و دمشق” بسیار مساعد و موفق است.


Notice: Undefined offset: 0 in /home/bistoonn/public_html/wp-content/plugins/seo-for-images/seo-for-images.php on line 264

Notice: Undefined offset: 0 in /home/bistoonn/public_html/wp-content/plugins/seo-for-images/seo-for-images.php on line 284
برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از آخرین تحولات میدانی جبهه های « دمشق ، درعا ، قنیطره و حلب» گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آن را به علاقه‌مندان “تحولات در صحنه” سوریه توصیه می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه جنوب

به فضل الهی و به برکت خون مطهر سردار شهید توسلی سیدالشهدای تیپ سرافراز “فاطمیون” و فرمانده رضا بخشی ملقب به “فاتح” معاون عملیات آن اوضاع میدانی و نظامی جبهات نبرد در منطقه مثلث استراتژیک محل تلاقی سه استان “درعا ، قنیطره و دمشق” بسیار مساعد و موفق است.

 

933309 598 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

همزمان با بهبود وضعیت جوی منطقه جنوب سوریه و توقف نزولات جوی ، عملیات نظامی ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن که از حدود سه هفته پیش با سه هدف “تامین امنیت استان دمشق از طریق دور کردن خطر حضور تروریستها در مناطق جنوب غربی آن و قطع مسیر امدادی – تسلیحاتی تکفیریهای مستقر در غوطه غربیه دمشق با استان درعا و قنیطره (مسیر تسلیحاتی اسراییل و اردن) ” ، تامین امنیت استان قنیطره (هم مرز با فلسطین اشغالی) و جلوگیری از ایجاد منطقه حائل برای تامین امنیت مرزهای رژیم صهیونیستی” و بازپس گیری مناطق اشغال شده از سوی تروریستها در یکسال اخیر در استان درعا (شهرهای شیخ مسکین ، انخل ، نوی ، الحاره و …) آغاز شده بود نیز تشدید شده است.

 

933312 979 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

طی سه روز اخیر ، رزمندگان “جبهه حق”  ضربات متعددی را به سازمان رزم تروریستهای تکفیری مزدور اسراییل و آمریکا و ارتجاع عرب (“جبهه النصره ، ارتش آزاد و جبهه اسلامی”) در مناطق یاد شده وارد آورده و تقریبا تمامی اهداف تعیین شده از سوی فرماندهان اتاق مشترک عملیات نظامی  در مرحله نخست “انتقام شهدای قنیطره”تامین شده است.  در روز اول عملیات ، روستای “هباریه”با حمله غافلگیرانه و شدید تیپ فاطمیون تصرف و پاکسازی گردید.

 

933311 478 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه
با استقرار یگانهای نظامی و انتقال واحدهای توپخانه و خمپاره به آن ، در روز دوم به جهت آنکه ارتفاع تل قرین در کنترل تروریستهای تکفیری باقی مانده بود و این تپه مهم اشراف بصری و آتش کامل نسبت به “هباریه” داشت ، تصمیم فرمانده شهید حاج علیرضا توسلی و شهید رضا بخشی (فاتح) بر آن شد تا برای تامین و تثبیت موقعیت هباریه نسبت به تصرف تل قرین نیز اقدام گردد. به برکت خون پاک سید الشهدای تیپ خط شکن و سرافراز “فاطمیون”  شهید توسلی و معاون وی شهید رضا بخشی ملقب به “فرمانده فاتح” فتوحات رزمندگان گسترش چشمگیری داشت به نحوی که با حملات منظم و هماهنگ رزمندگان تیپ فاطمیون و مجاهدین مقاومت اسلامی حزب الله و ارتش سوریه ، روستاهای “خربه سلطانه ، سبسبه و حمریت” به همراه ارتفاعات بسیار مهم و حساس و استراتژیک “تلال فاطمه و تل القرین”یکی پس از دیگری به کنترل کامل رزمندگان در آمدند.

 

933310 439 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

 

933314 667 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

 

با ادامه عملیات در روز سوم و افزایس سرعت عمل یگانهای نظامی، منطقه “تل الصیاد (رجم الصید)” مشرف بر منطقه “کفر شمس” و نزدیک به “کفر ناسج”نیز تصرف و موقعیت امنیتی آن بطور کامل تثبیت گردید. هم اکنون کانون نبردها در مناطق حاشیه ای شهرک “کفرشمس و کفر نساج” قرار گرفته است که از مهمترین و اصلی ترین مراکز و پایگاههای محل استقرار تروریستهای تکفیری می باشد.

 

933313 902 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

 

صدها رزمنده ارتش و دفاع وطنی سوریه به همراه مجاهدین شیعه حملات گسترده ای را به این دو منطقه انجام داده اند. با توجه به استقرار یگانهای توپخانه و ادوات حزب الله و ارتش سوریه در ارتفاعات “تل القرین، تل الغشم و تل الصیاد” و با توجه با اشراف آتش آنها بر این دو منطقه، کفر ناسج و کفرشمس (به فاصله دو کیلومتری از یکدیگر) از نظر نظامی عملا سقوط کرده تلقی می شوند و در این میان تنها بحث زمان مطرح می باشد.

 

933415 574 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

در همین راستا جنگنده بمب افکنهای نیروی هوایی ارتش سوریه لحظه ای آسمان منطقه را ترک نمی کنند و بطور منظم در حال بمباران سنگین مواضع تروریستهای تکفیری در کفرشمس و کفرناسج هستند و همزمان به منظور جلوگیری از نقل و انتقال گسترده نیرو و تسلیحات از مرزهای اردن و رژیم صهیونیستی اقدام به بمباران سنگین کلیه مسیرهای تدارکاتی تروریستهای تکفیری می کنند.

933419 726 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

 

آمار شهدای فاطمیون و ارتش سوریه در سه روز اخیر کمتر از ۵۰ نفر بوده و تعداد کشته های تروریستهای تکفیری از چند صد نفر نیز تجاوز کرده که در میان آنها چندین فرمانده ارشد نظامی آنها با اسم و عنوان مشخص دیده می شوند و در گزارشهای پیشین با عکس و مشخصات دقیق معرفی گردیدند. زخمی‌های تروریستها در نبرد با ارتش سوریه بصورت مستقیم به بیمارستانهای اردن و اسراییل منتقل می شوند.

 

933405 595 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه933404 105 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه
933403 158 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه933402 681 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه
933416 746 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه
(تصاویر گروهی از هلاک شده های تروریستها در نبرد با رزمندگان ارتش سوریه و مجاهدین شیعه)

شکست های پی در پی تروریستها موجب تشدید اختلافات و تبادل اتهامات میان گروههای مختلف تکفیری شده است. گروه تروریستی و به قول آمریکا و اروپایی ها میانه روی “ارتش آزاد” بطور رسمی “جبهه النصره” شاخه رسمی القاعده در سوریه را به اهمال و کم کاری و ضعف توان نظامی و عدم ارسال نیروی نظامی و تسلیحات کافی برای حفظ روستاها و ارتفاعات از دست رفته متهم کرده است!

933415 574 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

 

امری که با پذیرش تلویحی گروه تروریستی بین المللی جبهه النصره مواجه شده است. در همین راستا روز گذشته شاخه رسانه ای این گروه تکفیری از گشایش “اردوگاههای آموزش نظامی جدید”برای آموزش و اعزام نیروهای تازه نفس “خبر داده و در پایان این بیانیه شعار “ای اهل حوران (درعا) بیاری و نصرت دین خدا!!! بشتابید” را مطرح کرده است! این در حالی است که تلاشهای نگارنده برای یافتن کوچکترین ارتباطی میان “حمایتهای رژیم پلید و کودک کش صهیونیستی از این گروه و سایر تشکیلات تکفیری” و یا ارتباط میان منافع امت اسلامی و دین اسلام و یاری خداوند با ویرانی کشور اسلامی و زیبای سوریه، کشتار مردم بی گناه از همه مذاهب اسلامی و اقلیتهای غیر مسلمان، تشکیل “منطقه حائل برای حفاظت از مرزهای رژیم غاصب فلسطین اشغالی” از سوی تکفیریها به نتیجه ای نرسید!

 

933418 930 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

***شلیک تیر خلاص به مجروحین تیپ فاطمیون و ارتش سوریه

همزمان با تشدید معرکه میان ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن از یکسو با تروریستهای تکفیری جبهه النصره، ارتش آزاد و جبهه اسلامی انتشار تصاویر شلیک تیر خلاص به مجروحان تیپ فاطمیون و ارتش سوریه از سوی عناصر گروه “ارتش آزاد” در منطقه “تل الفاطمه” موجی از حیرت را  در میان ناظران بحران سوریه بر انگیخته است. در این ویدیوی کوتاه که توسط یکی از عناصر ارتش آزاد تصویر برداری شده، گروهی از نیروهای ارتش آزاد پس از اجرای پاتک علیه رزمندگان ارتش سوریه و تیپ فاطمیون را نشان میدهد که به دلیل اصابت گلوله مجروح شده اند. تصاویر منتشر شده نشان دهنده اوج توحش و بربریت کسانی است که از سوی آمریکا و اروپای مدعی اعتدال و انسانیت و تمدن!! به پیشرفته ترین تسلیحات روز و پیشرفته ترین سطح آموزشهای نظامی مجهز شده اند.

 

***تحولات میدانی جبهه حلب

همزمان با تلاشهای “استفان دی میستورا” نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای اجرای طرح توقف نبردها در شهر حلب و ایجاد منطقه امن غیر نظامی در محلات داخلی این شهر و به موازات تداوم نبردهای پراکنده میان تروریستهای تکفیری و ارتش سوریه در محور عملیاتی منطقه باشکوی واقع در حاشیه شمالی شهر حلب که با هدف تکمیل روند محاصره آن در جریان می باشد، روز گذشته منطقه “حی جمعیت الزهراء” واقع در شمال حلب صحنه درگیریهای شدید و انفجار یکی از ساختمانهای متعلق به اداره اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه (فرع المخابرات الجویه) بوده است.

 

933425 990 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه
933423 325 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

در این انفجار که از طریق “تونل بمبگذاری شده” توسط گروه تروریستی  جبهه النصره شعبه رسمی القاعده در سوریه صورت گرفت، به انهدام یکی از ساختمانهای متروکه ارتش سوریه منجر شده است. بلافاصله پس از انهدام این ساختمان نبردهای شدیدی میان دو طرف در گرفت که از تلفات و خسارات آن هنوز آماری منتشر نشده است. استفاده از تونلهای مملو از مواد منفجره برای انهدام ساختمانها و مراکز محل استقرار نیروهای امنیتی و نظامی سوریه یکی از روشهای شایع مورد استفاده از سوی تروریستهای تکفیری از ابتدای وقوع بحران در این کشور می باشد.

 

933426 872 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه
933442 930 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

گفتنی است ارتش سوریه در این منطقه در حال نبرد با گروه تروریستی “جیش المجاهدین و الانصار” وابسته به جبهه النصره  متشکل از تروریستهای تکفیری تبعه عربستان سعودی، چچنی، ازبک و ترکیه  می باشد. هدف تروریستهای جبهه النصره از تشدید حملات خود در بخشهای شمالی و غربی حلب، ایحاد منطقه یکدست تحت سیطره این گروه در این مناطق می باشد. در همین راستا چند روز پیش نیز منطقه “اتارب” در غرب شهر حلب که در کنترل گروه تروریستی “حرکت حزم” قرار داشت صحنه نبردهای شدید این گروه با النصره بود که به هلاکت صدها نفر از دو طرف و انحلال گروه حزم انجامیده است.

933443 237 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

نکته قابل توجه در این میان این بود که در حملات جبهه النصره به مراکز استقرار حرکت حزم در غرب حلب مقادیر بسیار فراوانی تسلیحات و مهمات آمریکایی از جمله انواع موشک انداز ضد زره تاو ۲ و موشکهای پدافند هوایی استینگر ۲ و اف ان ۶ (ساخت چین) به غنیمت این گروه در آمد و جالب اینکه تملک این تسلیحات با کوچکترین واکنشی از سوی کشورهای اهدا کننده این تسلیحات مواحه نشده است! این درحالی بود که آمریکا و اروپا با ادعای کمک به گروههای معارض به اصطلاح میانه رو دولت سوریه هزاران تن سلاح و مهمات پیشرفته را به سوریه صادر کرده بودند. لازم به ذکر است که گروه تروریستی بین المللی جبهه النصره شاخه رسمی شبکه القاعده در سوریه می باشد آمریکا و اروپا به بهانه مبارزه با آنها دو جنگ رسمی جهانی بر علیه کشورهای عراق و افغانستان به راه انداخته و میلیون‌ها نفر مسلمان بی گناه را به شهادت رسانده اند.

933593 611 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

 

933592 523 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

تحولات میدانی جبهه دمشق و حاشیه دمشق

پرتاب خمپاره به محله سیده زینب(س)

منطقه سیده زینب (س) در حاشیه جنوبی شهر دمشق طی مدت ۴ سال از آغاز بحران تروریستی تکفیری در کشور سوریه صحنه تحولات ویژه ای بوده است. این منطقه به دلیل میزبانی بارگاه نورانی و ملکوتی “حضرت زینب کبری” (س) برای هر دو طرف درگیری ها در کشور سوریه دارای اهمیت ویژه ای می باشد. با توجه به بافت فکری تروریستهای تکفیری ، انهدام مزار بزرگان دین و بی حرمتی به آنها در صدر برنامه های آنها بوده است.

این روزها همگان شاهدیم که در مناطق تحت سیطره گروههای مختلف تروریستی تکفیری از “داعش” تا “جبهه النصره” و “احرار الشام” و “ارتش آزاد” یکی از برنامه های محوری تکفیریها انهدام مزارها و کشتار اقلیتها خصوصا شیعیان ، علویان و مسیحیان می باشد. در همین راستا، منطقه سیده زینب شهر دمشق نیز از ابتدای درگیریها در سوریه صحنه تلاشهای مکرر تروریستها برای نفوذ به آن و انهدام بارگاه ملکوتی حضرت زینب (س) بوده است.

933478 729 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

به همت جوانان شیعه این منطقه امروز یکی از امن ترین مناطق شهر دمشق و کشور سوریه می باشد که با استقرار هزاران نیروی بومی عضو کمیته های مردمی و تشکیل چندین کمربند امنیتی به دور این مکان مقدس آن را از شر نفوذ و حملات تروریستها بطور کامل امن نگاه داشته اند. گروههای مسلح تکفیری با استقرار در محلات همجوار محله سیده زینب (س) هر از گاهی برای نفوذ و حملات به این منطقه اقدام می کنند که آخرین آنها حمله چند تروریست انتحاری عضو گروه تکفیری “جبهه النصره” شاخه نظامی شبکه القاعده در سوریه بود که طی حمله به “ایست و بازرسی المستقبل” در فاصله ۵ کیلومتری حرم مطهر ، تلاش کردند تا با انهدام این مرکز امنیتی ، یکدستگاه خودروی تاکسی بمبگذاری شده را به داخل منطقه مسکونی نزدیک بارگاه “پیام آور عاشوراء” منتقل کرده و انتحار کنند که با هوشیاری و از جان گذشتگی چند تن از جوانان مدافع حرم ناکام ماندند.

933479 741 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

اما در جدید ترین تحول از  منطقه سیده زینب (س) خبر رسیده است که عصر روز گذشته چند گلوله خمپاره از مبدا منطقه “بیت سحم”  به سمت مناطق نزدیک به حرم حضرت زینب (س) پرتاب شده که به شهادت دو نفر (یک مادر و فرزند خردسالش) و مجروحیت حداقل ۶ شهروند غیر نظامی منجر شده است. گفتنی است، منطقه بیت سحم واقع در شمال سیده زینب (س) از ابتدای بروز ناآرامیها در شهر دمشق کانون حضور گروه تروریستی تکفیری “ارتش آزاد و جبهه النصره” بوده است.

933480 907 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

***موج جدید ترور و ناامنی در شهر دمشق

ترور یک افسر ارشد و دو پزشک سوری توسط تروریستهای تکفیری

روز گذشته منطقه “باب توما” واقع در بخش قدیمی و تاریخی شهر دمشق شاهد انفجار تروریستی بود. در اثر انفجار بمب نصب شده در زیر خودروی متعلق به “سرتیپ علی درویش” یکی از فرماندهان ارشد “اداره اطلاعات نیروی هوایی” ارتش سوریه وی به همراه دو تن از محافظینش به شهادت رسیدند. دقایقی پس از وقوع این انفجار گروه تروریستی “احرارالشام” زیرمجموعه “جبهه به اصطلاح اسلامی سوریه” که از گروهکهای تروریستی وابسته به شبکه القاعده در سوریه می باشد با انتشار یک قطعه ویدیو و یک بیانیه بصورت رسمی مسئولیت این حادثه تروریستی را بر عهده گرفته است. در این ویدیو یکی از تروریستهای گروه احرار الشام از مسافت حدود ۴۰ متری مشغول فیلمبرداری از لحظه خروج و نزدیک شدن شهید درویش به خودرواش و لحظه انفجار بوده و نوع ترور بیانگر عملیات ترور برنامه ریزی شده و رصد سوژه از سوی تیم ترور می باشد.

برخی ناظران هسته های ترور و آدم ربایی سرویس های اطلاعاتی موساد (سرویس اطلاعاتی برون مرزی رژیم غاصب صهیونیستی) و سیا (سرویس اطلاعاتی آمریکا) و میت (سرویس اطلاعاتی ترکیه) را عامل تحرکات این چنینی می دانند. بویژه اینکه طی ۴ سال بحران تروریسم علیه مردم و دولت سوریه شهر دمشق و سایر شهرهای این کشور صحنه ترور نخبگان علمی، افسران ارشد ارتش و سیستم اطلاعاتی و برخی از فرماندهان گروههای مقاومت فلسطینی و لبنانی بوده اند.

ترور این فرمانده ارشد اطلاعاتی ارتش سوریه دومین حادثه از این دست در شهر دمشق بوده است. چند روز پیش نیز منطقه “المیدان” دمشق صحنه ترور “دکتر ایمن المهاینی و فرزندش دکتر محمد المهاینی” بود که طی آن تروریستهای مسلح به سلاح های مجهز به “صداخفه کن” اقدام به ترور این دو پزشک معروف و خوشنام شهر دمشق کرده بودند. منطقه “المیدان و کفر سوسه” با توجه به استقرار ساختمانهای متعلق به ارتش و سیستم اطلاعاتی سوریه از محلات دارای ضریب امنیتی بالای امنیتی می باشد! هنوز از هویت عامل یا عاملان این ترور هیچگونه اطلاعاتی منتشر نشده است.

933543 500 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

933544 614 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

پیش از این نیز منطقه “باب توما” صحنه عملیات ترور و ربایش افسران ارشد و فرماندهان پلیس و ارتش سوریه بوده است بطور نمونه می توان به عملیات ربایش “سرتیپ ستاد منیر الشلیبی” مسئول واحد مبارزه با تروریسم اداره اطلاعات و امنیت استان دمشق از سوی تروریستهای “ارتش آزاد” در سال ۲۰۱۲  اشاره کرد که پس از انتشار یک قطعه ویدیو از وی ، در حالیکه بشدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود ، هرگز از سرنوشت وی هیچگونه اطلاعاتی منتشر نشده است.

 تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه و تصرف مناطق جدید و استراتژیک در جبهه جنوب سوریه

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار