تشريح برنامه هاي نوروزي توسط مدیر داخلی پایگاه جهانی میراث بیستون

بیستون نیوز :

مهندس نعمتی مدير پایگاه جهانی میراث بیستون ، از طراحی و ساخت یک آسانسور شیشه ای مغناطیسی با همکاری یک شرکت آلمانی در آینده نزديك، جهت بازدید گردشگران از کتیبه بیستون خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار بيستون،در جلسه پرسش و پاسخ تعداي از مردم شهر بیستون با مسئولان پایگاه جهانی میراث بیستون عنوان شد :اولویت واگذاری غرفه های ایجاد شده در ایام نوروز با بومیان و بازاریان شهر بیستون خواهد بود.
برای اولین بار با همفکری در یک اتاقک مجازی در شهر جهاني بیستون جلسه پرسش و پاسخی میان نمایندگان مردم شهر بیستون و مسولان محترم پایگاه جهانی میراث این شهر برگزار شد.
در ابتدای اين  جلسه مهندس پیمان نعمتی مدیر داخلی پایگاه جهانی میراث بیستون، با پخش یک پاور پوینت اقدامات انجام گرفته چند سال اخير در خصوص ساماندهی و مرمت آثار تاریخی جهانی ثبت شده در این مجموعه و همچنین تلاش برای ارائه خدمات رفاهی به گردشگران توضیحاتی برای حضار ارائه نمود.
اين مسئول پايگاه جهاني بيستون در ادامه افزود:۲۵ هکتار از اراضی اطراف آثار تاریخی فنس کشی شده است که از این میزان ۱۰ هکتار در تملک سازمان میراث فرهنگی و مابقی در اختیار کشاورزان و بومیان این منطقه قرار دارد که برنامه سازمان ميراث فرهنگي ، آزاد سازی اراضی به شرط راضی نگه داشتن مالکان آن است.
در ادامه ، مهندس نعمتی از طراحی و ساخت یک آسانسور شیشه ای مغناطیسی با همکاری یک شرکت آلمانی در آینده نه چندان دور جهت بازدید گردشگران از کتیبه بیستون خبر داد.
وی در خصوص باز شدن یا نشدن ورودی شرقی از سمت امامزاده باقر(ع) که از دغدغه های اصلی این روزهای مردم بیستون است افزود: اولین مشکل باز بودن درب شرقی ایجاد ترافیک در سطح شهر است و همچنین در پلان اصلی مدیریتی سازمان که به تایید سازمان جهاني یونسکو هم رسیده است ،ورودی اصلی سایت درب غربی از سمت شهرك الزهراء مجموعه است و درب شرقی مسدود خواهد شد.
وی در خصوص تاثیر منفی بسته شدن درب شرقی بر درآمد بازاریان شهر بیستون اظهار داشت:  اولویت واگذاری غرفه های برپا شده در ایام نوروز با بومیان و بازاریان شهر بیستون است و این عزیزان می توانند با ارائه در خواست به پایگاه در این خصوص اقدام نمايند.
اين مقام مسئول اشاره کرد: سال گذشته به دلیل بسته شدن درب شرقی خود پایگاه میراث بیستون نیز از لحاظ درآمدی متضرر شده است ولی با وجود این تفاسیر سعی پایگاه بر این است که امسال درب شرقی باز بماند، و قرار است پیشنهادات خود را در این خصوص با شورای راهبردی ميراث مطرح کنند که اتخاذ تصمیم نهایی به عهده این شورا می باشد. اما هیچ تضمینی مبنی بر باز بودن ورودی شرقی وجود ندارد.
همچنین در درب غربي مجموعه ورودي جهت آماده سازی ذهن گردشگران از آنچه که قرار است مشاهده کنند،  شامل بخش امانات جهت تحویل گرفتن وسایل بازدید کنندگان ،نمایش فیلم معرفی آثار که هر چند دقیقه تکرار خواهد شد، همچنين ارائه مولاژ آثار موجود در مجموعه و غرفه های صنایع دستی به این عزیزان ارائه می شود كه این اقدامات برای اولین بار در سطح کشور توسط پایگاه میراث جهانی بیستون انجام خواهد شد .

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار