تعرض به بیستون ثبت جهانی تاق بستان را تهدید می کند / مهدی خالوندی

بیستون نیوز :

بر اساس ضوابط مرکز میراث جهانی، ثبت جهانی آثار دیگری از یک منطقه جغرافیایی منوط به پایبندی به کلیه ضوابط و حفاظت درست و اصولی از آثار ثبت شده پیشین است، حال جای این نگرانی وجود دارد که در صورت تداوم اقدامات اخیر شهرداری بیستون و تعرض به این مجموعه جهانی، تبعات ناشی از آن ثبت جهانی تاق بستان را با چالش جدی مواجه کند.

 پایگاه خبری تحلیلی بیستون، تعرض به حریم آثار تاریخی و تخریب های گاه و بی گاه نه تنها در استان کرمانشاه بلکه در سطح کشور به یک تهدید جدی برای میراث فرهنگی تبدیل شده است. حجم این تخریب و تعرض ها در شهرها و آثاری که همجوار بافت شهری قرار دارند از شدت و سرعت بیشتری برخوردار است و بسیاری از آثار ارزشمند تاریخی قربانی طرح های نامناسب توسعه شهری و زیاده خواهی جامعه شهری و بعضاً کم لطفی برخی مدیران می شوند. به گونه ای که شاید در طول هفته بتوان اخباری را در این خصوص از شهرهای مختلف ایران شنید، مساله ای که به یک معضل اساسی برای مدیران میراثی کشور و کارشناسان فعال در این حوزه تبدیل شده است. در استان کرمانشاه نیز جدای از بافت تاریخی شهرها تعدادی از با ارزش ترین آثار تاریخی در حاشیه و درون بافت شهری قرار دارند. آثاری از جمله، مجموعه جهانی بیستون، تاق بستان، معبد آناهیتا و … که قابلیت ثبت جهانی دارند از این جمله اند که متاسفانه در طول سالیان متوالی شاهد تعرض هایی به آن ها بوده ایم و امروز سازمان میراث فرهنگی کشور با صرف هزینه های سرسام آور به دنبال بازگرداندن این آثار به اصالت تاریخی خود و مقابله با تعرض های آینده است. هرکدام از آثاری که به آن ها اشاره شد متاسفانه دارای این شرایط و ویژگی هستند و طرح های ساماندهی آن ها با هزینه های مالی بسیار سنگین و برخی تبعات اجتماعی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در دست اقدام است، هرچند که دیر اقدام شده است اما در نوع خود ارزشمند است.

متاسفانه با وجود همه تاکید ها، نامه نگاری ها و اطلاع رسانی ها و حتی اشراف مدیران به اهمیت حفظ میراث فرهنگی و وجود قوانین مدون و … کماکان شاهد گسترش این رفتارها نسبت به مجموعه های تاریخی هستیم که نمونه جدید آن تعرض شهرداری بیستون به حریم جهانی و ملی مجموعه بیستون و اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز در این محدوده است. همانگونه که مستحضرید محوطه جهانی بیستون به عنوان هشتمین اثر فرهنگی _ تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است و همزمان دولت جمهوری اسلامی ایران به جامعه بین المللی متعهد شده است که در حفاظت و صیانت از این مجوعه کوشا باشد. علاوه بر این به دلیل ثبت این اثر در فهرست آثار ملی، بر اساس قانون همه دستگاه های اجرایی مکلف به رعایت قوانین و ضوابط حفاظتی ناظر بر این محدوده هستند. این در حالیست که بر اساس اخبار منتشره شهرداری بیستون چند وقتی است با وجود تذکرات متعدد به عرصه ثبت شده در فهرست جهانی و ملی متعرض شده و با وجود دستور مقام قضایی بر عمل اشتباه خود اسرار داشت و دارد که خوشبختانه با پی گیری های متعدد و جدیت مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حال حاضر متوقف شده است. مساله ای که در صورت ادامه، قطعاً تبعات منفی ملی و بین المللی را برای این مجموعه به دنبال خواهد داشت.

نکته حائز اهمیتی که می بایست به آن توجه داشت این است که «بر اساس ضوابط مرکز میراث جهانی، ثبت جهانی آثار دیگری از یک منطقه جغرافیایی منوط به پایبندی به کلیه ضوابط و حفاظت درست و اصولی از آثار ثبت شده پیشین است.» حال با توجه به اینکه مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با همراهی و تاکید مدیریت ارشد استان برنامه ساماندهی مجموعه تاریخی تاق بستان را دنبال می کند و پرونده این مجموعه را برای ثبت جهانی آماده ارسال به یونسکو می کند، جای این نگرانی وجود دارد که در صورت تداوم اقدامات اخیر شهرداری بیستون و تعرض به این مجموعه جهانی، تبعات ناشی از آن ثبت جهانی تاق بستان را با چالش جدی مواجه کند. مساله ای که احتمالاً فرصت ثبت جهانی سایر آثار شاخص استان را نیز دچار مشکل می کند.

منبع کرد پرس

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار