ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : جمعه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۵:۲۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > تلاش برای ثبت شهرستان هرسین به عنوان پایتخت و شهر گلیم جهان

تلاش برای ثبت شهرستان هرسین به عنوان پایتخت و شهر گلیم جهان

فرماندار شهرستان هرسین گفت: گلیم هرسین به ثبت ملی رسیده و پیگیر امورات مربوط به ثبت شهرستان هرسین به عنوان پایتخت و شهر گلیم جهان هستیم.

به گزارش خبرنگار بیستون، امروز سه شنبه نشست راهکارهای تقویت و توسعه بخش صنایع دستی شهرستان هرسین با حضور فرماندار هرسین و معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه برگزار شد.

در این نشست درباره موضوعات ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات صنایع دستی، بررسی وضعیت اعتبارات آموزشی حوزه صنایع دستی و ثبت و معرفی شهرستان هرسین بعنوان پایتخت و شهر جهانی گلیم بحث و گفتگو شد.

امیر شاه آبادی، فرماندار شهرستان هرسین در این نشست بر ضرورت معرفی شهرستان هرسین بعنوان پایتخت و شهر جهانی گلیم تأکید کرد و اظهار داشت: حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان هرسین بسیار متنوع و گوناگون است و می توان در این راستا  به گلیم که حاصل  ذوق، هنر، ابتکار و خلاقیت بافندگان آن است اشاره نمود .

وی تصریح کرد: گلیم هرسین به ثبت ملی رسیده و بصورت مستمر پیگیر امورات مربوط به ثبت شهرستان هرسین بعنوان پایتخت و شهر گلیم جهان هستیم.

 شاه آبادی ادامه داد: ۳۶۰۰ نفر در شهرستان هرسین موفق به دریافت کارت شناسایی صنایع دستی شده اند و از این تعداد ۳۳۰۰ نفر در رشته گلیم بافی، ۲۰۰ نفر در رشته سرمه دوزی  و ۱۰۰ نفر در رشته گیوه بافی فعالیت می‌کنند.

فرماندار هرسین بیان داشت: در کمیته برنامه ریزی مبلغ ۶۵ میلیون تومان به منظور آموزش و ترویج صنایع دستی و تعمیر و تجهیز ساختمان اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اختصاص داده ایم و همچنین با جانمایی زمین پیگیر ساخت و ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات صنایع دستی به منظور معرفی آثار هنرمندان هرسینی می باشیم.

امیر شاه آبادی از صنعت گلیم بعنوان یکی از بخش های مهم اقتصادی و فرهنگی شهرستان هرسین نام برود و تصریح کرد: ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات صنایع دستی، ثبت جهانی گلیم و معرفی شهرستان هرسین بعنوان پایتخت و شهر جهانی گلیم گامی مهم در جهت صادرات این محصول، اشتغازایی و جذب توریسم در منطقه به شمار می رود.

به گفته شاه آبادی، گلیم هرسین با برنامه ریزی منسجم و نگاهی جامع و فراگیر معرف فرهنگ و هنر ایرانیان در عرصه جهانی خواهد بود.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید