ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۷:۰۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اجتماعی, عناوین برگزیده > تنها چشمه آب گرم شهرستان هرسین توسط لرستان مصادره شد

تنها چشمه آب گرم شهرستان هرسین توسط لرستان مصادره شد

‍ سرویس اجتماعی بیستون // چشمه های آب گرم (گرمابه) واقع در منطقه فرصتی برای استان کرمانشاه و شهرستان هرسین می باشد که می تواند باعث جذب گردشگر و توریست […]

سرویس اجتماعی بیستون // چشمه های آب گرم (گرمابه) واقع در منطقه فرصتی برای استان کرمانشاه و شهرستان هرسین می باشد که می تواند باعث جذب گردشگر و توریست برای منطقه باشد.

نقطه تلاقی رودخانه های گاماسیاب و گیزرو که ابتدای رودخانه سیمره محسوب میشود در شهرستان هرسین واقع شده است که در کرانه چپ ابتدای رودخانه سیمره، چشمه های آب گرم “گرمابه” وجود دارد ، این چشمه ها نقطه اختلاف بین لرستان و کرمانشاه شده است.

در پی این اختلافات وزارت کشور نیز در این خصوص حکمی صادر نکرده است تا مشخص شود این چشمه ها در کدام استان واقع شده است .
میراث فرهنگی استان کرمانشاه نیز با توجه به این مسئله برای سرمایه گذاران این استان مجوز احداث مجتمع های تفریحی صادر نمی کند اما استان لرستان ضمن صدور مجوز ساخت، یکطرفه شروع به ساخت کرده است و اگر به همین شکل ادامه پیدا کند استان لرستان بخاطر سکوت قانون و عدم توجه کرمانشاهی ها به منابع ، دست پیش گرفته و نهایت استفاده را خواهند کرد.
وجود این منابع ارزشمند میتواند باعث جذب توریست و ساخت اماکن تفریحی شود و تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد و اشتغال منطقه نیز خواهد داشت .
تحقق این امر نیازمند تلاش جدی برای دستیابی به این منابع از سوی مدیران شهرستان و استان را محسوس میکند .
در همین راستا ، امروز دکتر شاه آبادی فرماندار هرسین به همراه حسن ایمانی مقدم دادستان این شهرستان از این منطقه بازدید بعمل آورده و بطور جدی به پیمانکار مستقر در گرمابه تذکر قانونی داده اند که تا تعیین تکلیف نهائی حق ادامه فعالیت ندارند این مسئله صورتجلسه شده است و برای طَی مراحل قانونی به استان ارسال خواهد شد.

 

 

چشمه آبگرم هرسین چشمه گرماب هرسین در میان چشمه‌های آب گرم از خصوصیات ویژه و فوق العاده‌ای برخوردار است. این چشمه با دمای آب ۴۹-۴۷ درجه سانتیگراد یکی از گرم‌ترین آب‌های معدنی دنیاست.

 

در اواخر حکومت پهلوی در فاصله زمانی سال‌های ۵۰ تا ۵۳ یک گروه آمریکایی به سرپرستی دو مهندس به نام‌های رنکو و مستر جری برای مطالعه ژئومرفولوژی منطقه جهت احداث سد بر روی قسمت ابتدایی رودخانه سیمره که از تلاقی دو رود گاماسیاب و قره سو از طرف غرب و رودهای گزرود و سرشاخه‌های چنار از طرف استان لرستان (شرق) در منطقه مستقر شدند.

این گروه دو گمانه یا غار افقی در دو طرف رودخانه سیمره در دامان کوه‌های گله و سفید کوه و نیز یک گمانه عمودی در کف رود سیمره حفر کرده، نمونه‌هایی از بافت خاک تا اعماق زیاد را جهت مطالعه در جعبه‌های لاک و مهر شده قرار داده و از منطقه خارج کردند. حجم و وزن بسیار زیاد این نمونه‌ها باعث شایعات شد. شایعه وجود معادن اورانیوم و بعدها منیزیوم در این مناطق از همان اوان شکل گرفت. ولی در نقشه‌های مربوط به منابع معدنی ایران هیچ ذکری از موضوع نشده و ظاهراً همان مطالعات احداث سد بیشتر به واقعیت نزدیک است.

در مورد محل چشمه گرماب زیباترین تعبیر در کتاب فرهنگ فارسی دکتر محمد معین، صفحهٔ ۱۶۶۱ به چشم می‌خورد. «گاماساب از دشت اسدآباد و نهاوند در مقابل کنگاور جاری شده، دهلاقانی کوه را بریده، تشکیل تنگه‌های باریک متعدد در آن می‌دهد. بعد از آنکه رود دیناور ضمیمه آن می‌گردد، از پای کوه بیستون می‌گذرد و قبل از بیستون به جنوب منحرف می‌گردد و از دره‌های کوچکی عبور می‌کند.

سپس سیاه آب یا قره سو ـ که از مشرق کرمانشاه می‌گذرد و پل تنگی دارد که در جاده همدان به کرمانشاه واقع شده ـ بدان ملحق می‌شود. پس از آن از تنگه‌های گله عبور می‌کند. این تنگه‌ها از حیث مناظر طبیعی زیباترین تنگه‌های ایران به شمار می‌رود. این رود (سیمره) در تاریخ قدیم به نام «اوکنی» (ou kni) معروف بود…»

با توجه به تعبیر زیبای دکتر محمد معین از تنگه بین کوه گله و سفید کوه به عنوان زیباترین تنگه ایران، می‌توان به جرات سهم بالایی از جاذبه و زیبایی آن را مدیون چسمه گرماب الماس زاگرس دانست. متاسفانه علیرغم موارد فوق و صدها سخن ناگفته دیگر این جاذبه منحصر بفرد گردشگری علیرغم وجود پلی باستانی از عهد پیش از اسلام که شاید هنوز شناسایی هم نشده باشد و عرصه‌های بی‌نطیر منابع طبیعی هنوز ناشناخته و مهجور مانده است. همت مسئولین، احداث جاده مناسب، تامین امنیت، تعیین متولی و هماهنگی و تعامل بین دوایر دولتی می‌تواند این گوهر بی‌بدیل غرب کشور را در دسترس علاقمندان قرار دهد.

 

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید