ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پایگاه خبری تحلیلی بيستون غرب (بیستون نیوز)

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۱:۰۲
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > توجه میراث فرهنگی هرسین به خرید و فروش گلیم معطوف شده تا وظیفه ذاتی خود

توجه میراث فرهنگی هرسین به خرید و فروش گلیم معطوف شده تا وظیفه ذاتی خود

نایب رییس مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کشور گفت: وضعیت نابسامان پارک باستانی هرسین حاصل بی تدبیری هاست و ساماندهی وضعیت موجود نیازمند یک مدیریت شجاع و خلاق است.

به گزارش خبرنگار بیستون ، نایب رییس مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کشور گفت: وضعیت نابسامان پارک باستانی هرسین حاصل بی تدبیری هاست  و ساماندهی وضعیت موجود نیازمند یک مدیریت شجاع و خلاق است.
این هنرمند مطرح کشور گفت: گام اول برای ساماندهی پارک باستانی هرسین برگزاری یک همایش هم اندیشی با حضور صاحبنظران و کارشناسان حوزه های مختلف است.

فیروز ناصری هرسینی در ادامه گفت: خوشبختانه طی ماه های اخیر بسیاری از همشهریان و گروه های دغدغه مند، پیگیر سرنوشت پارک موزه سراب هرسین بوده اند که این موضوع دلگرم کننده است.
وی با اشاره به اینکه پیرامون وضعیت نابسامان پارک باستانی سراب هرسین حرف های ناگفته بسیاری وجود دارد اظهار داشت: امروزه وضعیت این مجموعه به گونه ای به هم ریخته که حتی مسئولین هم در چگونگی حل این معضل درمانده اند.
این هنرمند و پژوهشگر مطرح هرسینی در مورد چرایی پدید آمدن وضعیت کنونی گفت: عواملی مانند بی تدبیری، عدم مدیریت درست، بی تفاوتی و ترس از دست دادن پست مدیریتی عامل اصلی این اتفاقات بوده است.
وی افزود: در این میان عواملی مانند عدم وجود نوآوری، خلاقیت و ابتکار نزد مدیریت ها، عدم مشارکت شهروندان، عدم همکاری و تفاهم میان مسولین و ادارات ذیربط، بی توجهی های مردم و مسئولین … همه و همه دست به دست هم داده اند و مشکلی بنام پارک هرسین را رقم زده اند.
ناصری هرسینی تصریح کرد: متأسفانه طی ۳۰ سال گذشته میراث فرهنگی نسبت به حفظ این آثار تاریخی بی توجهی هایی داشته است و در این میان بیشترین توجهات به موضوعاتی همچون خرید و فروش گلیم معطوف شده است.
این کارآفرین برتر کشور افزود: پس از کاوش ها و گمانه زنی هایی که توسط تیم باستانشناسی صورت گرفت، فرضیه کاخ تا کاخ بیان گردید که شامل کاخ سراب تا کاخ شاهپور می شود و تاکید بر ضرورت اینکه این محدوده باید واکاوی شود. البته انجام این کار متحمل هزینه هنگفتی است.
وی ادامه داد: اجرای این پروژه مستلزم موضوعات مختلفی همچون تملک املاک و دکاکین معارض، خاکبرداری و بیرون آوردن ابنیه های تاریخی از زیرخاک، نگهداری و مسدود شدن خیابان اصلی و مواردی دیگر است که نیازمند یک برنامه ریزی درست و اراده اجرایی قوی است.
وی تصریح کرد: در صورت اجرای این پروژه، هرسین به عنوان یکی از اولین زیستگاه های تمدن بشری معرفی شده و تبدیل به یک قطب گردشگری خواهد شد.
ناصری هرسینی اجرای این طرح را دارای مزیت های بسیار دانست و گفت: اجرای این طرح بزرگ مزایایی مشابه مجموعه های تاریخی معروف همچون تخت جمشید را برای گردشگری هرسین در پی خواهد داشت و دغدغه اشتغال، برخورداری از یک اقتصاد پویا، مولد و پایدار، معضل اعتیاد و افسردگی و … از بین خواهد رفت.
این هنرمند و پژوهشگر مطرح هرسینی تصریح کرد: همه این موارد مستلزم وجود مدیریت هایی شجاع، جهادی، خوشفکر، کارآمد و کاربلد است.
وی در بخش پایانی سخنانش برپایی یک همایش هم اندیشی میان کارشناسان و نخبگان را راهکار پیشنهادی برای ساماندهی مطلوب پارک باستانی هرسین عنوان کرد و گفت: در این همایش هم اندیشی از کارشناسان حوزه های مختلف دعوت به عمل آید تا در قالب کارگروه هایی به هم اندیشی پیرامون راهکارهایی برای برون رفت از این وضعیت بپردارند.
این کارآفرین برتر کشور ادامه داد: در پایان این نشست نیر خروجی این هم اندیشی ها به عنوان خرد جمعی مبنای تصمیم گیری قرار گیرد.
ناصری هرسینی با اعلام آمادگی برای حضور در این نشست اظهار کرد: در صورت فراهم شدن چنین بسترهایی برای هم اندیشی صاحبنظران، حاضر به همکاری هستم ولی اگر قرار بر اجرای طرح های دیکته شده از تهران و جاهای دیگری باشد، با اینگونه رویکردها همراه نخواهم بود.

منبع:کرد پرس

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید