ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۴ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۱:۱۳
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / گزیده اخبار, ویژه استان > جانی تازه در کالبد کارخانه قند بیستون

جانی تازه در کالبد کارخانه قند بیستون

بیستون را همه با آثار باستانی و کتیبه معروف داریوش می شناسند.اما برای مردم بومی منطقه بیستون،کارخانه قند شاهرگ حیاتی کشاورزان و کارگران منطقه است.

 

کارخانه قند بیستون در شهر بیستون از توابع شهرستان هرسین استان کرمانشاه ، در ۳۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و در مجاورت کوه بیستون واقع گردیده است . این کارخانه در سال ۱۳۴۰ توسط متخصصین آلمانی ساخته شده و اکثر وسایل مورد استفاده برای صنعت قند سازی و ماشین آلات و دستگاههای کارخانه از شرکت سالز گیتر آلمان می باشد .

49652567786938804687

تاریخ مونتا‍‍ژ و اولین بهره برداری کارخانه قند بیستون سال ۱۳۴۲ می باشد که ظرفیت اسمی اولیه آن ۱۰۰۰ تن چغندر در شبانه روز بوده و ظرفیت اسمی کنونی آن ۲۰۰۰ تن چغندر در شبانه روز ، که قابل توسعه به بیش از ۳۰۰۰ تن در شبانه روز می باشد .

   این کارخانه با استفاده و با بهره گیری از دانش و تخصص مهندسان و کارکنان با تجربه و ماشین آلات و وجود آزمایشگاههای مجهز ( آزمایشگاه خاک ، آزمایشگاه شیمی ، واحد R&D ) و با بهره گیری از توان تخصصی گروه کنترل کیفی قادر به تولید محصولاتی با عالی ترین کیفیت در سطح کشور می باشد . این شرکت علاوه بر تأمین نیاز داخلی نسبت به صادرات شکر نیز به خارج از کشور اقدام می نماید . محصولات این کارخانه طبق استاندارد ملی ایران تولید و عرضه می شود .

th

سالهای نه چندان دور، از اوایل پاییز تا اواخر زمستان،شهر بیستون شاهد صف های طویل کامیون های چغندر قند جلو درب تحویل کارخانه قند بیستون بود،اما به دلایلی، چند سالی بود که کسادی کارخانه قند تاثیر بد خود را بر زندگی و درامد کارگران فصلی و کشاورزان منطقه گذاشته بود.

رونق کارخانه قند بیستون در سالهای نه چندان دور همواره با نام مهندس بهمنی می آید.با رفتن مهندس بهمنی کارخانه از روزهای اوج خود فاصله گرفت.تا جایی که این کارخانه با سابقه و فعال امورات خود را با فروش املاک خود در دیگر شهرها می گذراند.و به جای تولید قند تبدیل به یک کارگاه واردات شکر وتبدیل آن به قند کله شده بود.

این روزها اما خبر های خوبی از داخل این مجموعه فعال و با سابقه به گوش می رسد.حضور مدیریتی قوی و منسجم نوید بازگشت به روزهای اوج را برای مردم منطقه می دهد.

کارخانه قند بیستون با تحویل ۲۰۱هزار تن چغندر قند از کشاورزان منطقه،شهرستانهای اسلام آبادغرب،ماهیدشت،بوکان ومیاندوآب بالاترین حجم تحویل چغندر را از سال۱۳۸۶ داشته است.

این در حالی است که از این مقدار چغندر حدود۲۵هزار تن شکر،۱۴هزار تن تفاله خشک و ۱۰هزار تن ملاس استحصال گردیده است.

این مهم با تلاش شبانه روزی مدیریت عامل مهندس رمضانی،ریاست کارخانه مهندس تبرک و کارگران زحمتکش کارخانه به نتیجه رسید.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید