ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۴ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۵:۱۲
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > جفای صدا و سیمای مرکز کرمانشاه در حق گویش ها و لهجه های استان

جفای صدا و سیمای مرکز کرمانشاه در حق گویش ها و لهجه های استان

صدا و سیمای مرکز کرمانشاه به چه دلیل و مرجعی برنامه هایی مختص عزیزان لک زبان ندارد و زبان رسمی این مرکز آرام آرام به سمت گویش کلهری می رود و دیگر گویشها را به انزوا برده است و این خود باعث رنجش و کدورت شاعران و هنرمندان لک زبان استان کرمانشاه شده است.

سروسی اجتماعی بیستون ، استان کرمانشاه یکی از استانهای غربی کشور، با غنای فرهنگی بالا است.یکی از شاخصه های این غنای فرهنگی وجود گویش ها و لهجه های مختلف در این استان است که هریک در طول سالیان دراز و با وجود هجمه های فرهنگی بیگانگان همچنان سر پا و استوارند.
بدین منظور یکی از وظایف بخش های فرهنگی خصوصا شبکه های استانی صدا و سیما در کل کشور،بسط و گسترش و پاسداشت گویش ها و لهجه های استان مربوطه می باشد که در تمام استانها این مقوله رعایت می شود.ولی در کمال تعجب در صدا و سیمای مرکز استان کرمانشاه این عدالت رعایت نمی شود و به مرور زمان تنها گویش این مرکز به گویش کلهر مختص شهرهای غربی و مرز نشین تعلق گرفته و گویا این امر به یک قانون نانوشته در صدا و سیمای مرکز کرمانشاه تبدیل شده است.
در استان کرمانشاه گویشهای کردی زیادی وجود دارد که از کلهر مختص شهرهای اسلام آباد و قصرشیرین و کرند و…کلا غرب استان است.گویش هورامی مختص شهرهای پاوه و نودشه و سورانی در جوانرود و نوسود طرفداران بیشتری دارد.
در این بین گویش و زبان لکی که غالبا در اکثر شهرهای شرقی استان از جمله هرسین و بیستون و صحنه و کنگاور و نیز شهر کرمانشاه و منطقه سر فیروز آباد و درود فرامان مورد استفاده قرار می گیرد و حدود نیمی از استان کرمانشاه را پوشش می دهد.
به علاوه استانهای همجوار ما از جمله همدان و لرستان و ایلام نیز لک زبانان زیادی دارد که نبود برنامه های خاص این زبان و گویش در صدا و سیمای مرکز کرمانشاه حس می شود.
سوالی که در اینجا به ذهن متبادر می شود این است که صدا و سیمای مرکز کرمانشاه به چه دلیل و مرجعی برنامه هایی مختص عزیزان لک زبان ندارد و زبان رسمی این مرکز آرام آرام به سمت گویش کلهری می رود و دیگر گویشها را به انزوا برده است و این خود باعث رنجش و کدورت شاعران و هنرمندان لک زبان استان کرمانشاه شده است.
یکی از گروههای نمایش که غالبا در حیطه طنز فعالیت دارندگروه طنز لکی گلدانه به سرپرستی اسدعلی عزیزی بازیگر تلویزیون و کمدین غرب کشور است که باوجود اجرا های استند کمدی موفق در استان کرمانشاه و استانهای همجوار هیچگاه از این گروه در صدا و سیمای مرکز کرمانشاه استفاده نشده است.
در این خصوص اسدعلی عزیزی بازیگر تلویزیون و کمدین غرب کشوردر گفتگویی با خبرنگار بیستون گلایه هایی را عنوان کردند:
عزیزی در این خصوص اظهار داشت:رسانه ملی ما در مرکز کرمانشاه خیلی کم لطفی در حق فرهنگ و مردم لک زبان غرب کرده است.
وی افزود:گروه ما بیش از بیست سال است که اجراهای استیجی غرب کشور  را با موفقیت انجام می دهد.اما در مرکز صدا و سیمای کرمانشاه فضا برای هنرنمایی ما وجود ندارد.شاید یکی از دلایلش کار خوب و پرطرفدار ما و گروهمان است.بدون تعارف عرض می کنم که استعداد و توانایی هنرمندان طناز و کمدی هرسین سر و گردنی بالاتر از دیگران است .
این هنرمند طنز پرداز در ادامه بیان داشت:با وجود اینکه بالای پنجاه درصد استان کرمانشاه لک زبان هستند و مردم از ما انتظار دارند تا در قاب تلویزیون چهره هنرمندانشان را ببینند اما متاسفانه شبکه کرمانشاه وقت اجرای این برنامه را به ما لکها نمیدهد.
ما و دیگر دوستان خیلی طرحها و ایده ها به این مرکز دادیم دادیم  ولی هیچگاه به ما روی خوش نشان ندادند و حتی یکبار حدود پانزده آیتم کوتاه پنج دقیقه ای ساختیم با تصویر و تهیه کنندگی خود سازمان و پشت صحنه هم نشان دادند ولی متاسفانه پخش نشد.
صدا و سیمای مراکز استانها متعلق به همه مردمان استان است ولی در استان کرمانشاه یک لابی قوی که سالهاست در این مرکز ریشه دوانده به دیگر هنرمندان اجازه ورود و بالندگی نمی دهد و از مسئولین هنری استان درخواست مساعدت جهت اجرای ما هنرمندان لک زبان را داریم.
اسد علی

نظرات شما

  اله یار ملکی می گوید :

  با سلام خدمت شما مسئول سایت و هنرمند عزیز جناب آقای عزیز :: فرمایشات درست است ..با کمال تاسف فقط اون کرمانشاهیها فرصت ساخت برنامه دارن . وصد البته گاهی اینقد لوده گری میکنن که حال آدمو بهم می زنن …یه زمانی به آقای رضائی فرصت دادن یه سریالی بازی کر یادمه چقدر گرفته بود ..توی جعفرآباد رد می شدی شهر خالی بود موقع پخش برنامه ..

  ایوب قربانی می گوید :

  باسلام.ضمن تشکراز آقای عزیزی جهت ابراز ناخردسندی مرکز صداوسیمای کرمانشاه ازپایگاه خبری بیستون انتظارمیرود که نسبت به عناوین افراد مصاحبه کننده دراین سایت توجه داشته باشد.آقای عزیزی هیچوقت مسئول گروه نبوده وگروهی به اسم گلدانه وجود خارجی ندارد.اسم گروه(آرین)است.ودرحال حاضر مدیریتی ندارد.باتشکر.

  با سلام نامش صدا سیمای استانی است اما فقط برای عده ای خاص برنامه میسازد خصوصا کردهای فارس شده ی شهر کرمانشاه! بهتر است لک زبانان که جمعیتی بیش از دو میلیون نفری در کشور وخصوصا در چهار استان کرمانشاه – لرستان-ایلام وهمدان دارند برای خود دنبال رسانه و شبکه ای مستقل باشند که کل ایران ویا حداقل این چهار استان را در بر بگیرد.واین مطالبه ی بر حق را مردمان لک زبان این چهار استان باهم و متحد دنبال کنند انشاا…

  لک دلفان می گوید :

  وجدانان در لرستان و کرمانشاه حق لک ها رو میخورن
  باز دم شبکه ایلام گرم
  به امید لکستانی اباد

  لک دلفان می گوید :

  امیدوارم اعتراضی اعتصابی چیزی صورت بگیره که حداقل زمزمه مستقل بودن ما تو کشور بپیچه

  علی می گوید :

  مشکل فقط در کرمانشاه نیست، لکهای لرستان هم همین گلایه را از مرکز خرم آباد دارن.

  از ماست که بر ماست

  کلهر می گوید :

  چرا بلدین فقط الکی جو بدین ؟…
  شبکه زاگرس کلا چقد برنامه کردی داره که باز هم گناه رو انداختین گردن کلهر ها ؟ …
  کل زاگرس فقط برا چن درصد فارس و لر و آسمیله شده های کرد و لکه نه برای کلهر ها که بیشترین جمعیت این منطقه هستن …
  ضمنا زبان کلهری فقط در کرمانشاه و شهرهای غربی نیست … در کلیایی و صحنه و کنگاور و دینور و بیستون ، زبان کلهری بیشترین گویشرو رو داره …
  بیش از ۷۰ درصد کرمانشاه از قوم کلهر هستن … تازه گوران (اهل حق ها)و زنگنه هم جز قوم کلهر به حساب میان … در واقع بیش از ۸۰ درصد کرمانشاه کلهر زبان و تبار هستن …
  در واقع جفا در حق کلهرهاس که در رسانه ی خودشون کمترین نقش رو دارن و هیچ برنامه‌ای برا معرفیشون وجود نداره فقط میتونن نابودی تدریجی فرهنگشان را ببینند نه اقلیت های جاف و هورامی و لک …
  دست از این کارها بردارید ، هیچ خیری درش نیست
  بدرود …

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید