جفاي صدا و سيماي مركز كرمانشاه در حق گويش ها و لهجه هاي استان

بیستون نیوز :

صدا و سيماي مركز كرمانشاه به چه دليل و مرجعي برنامه هايي مختص عزيزان لك زبان ندارد و زبان رسمي اين مركز آرام آرام به سمت گويش كلهري مي رود و ديگر گويشها را به انزوا برده است و اين خود باعث رنجش و كدورت شاعران و هنرمندان لك زبان استان كرمانشاه شده است.

سروسي اجتماعي بيستون ، استان كرمانشاه يكي از استانهاي غربي كشور، با غناي فرهنگي بالا است.يكي از شاخصه هاي اين غناي فرهنگي وجود گويش ها و لهجه هاي مختلف در اين استان است كه هريك در طول ساليان دراز و با وجود هجمه هاي فرهنگي بيگانگان همچنان سر پا و استوارند.
بدين منظور يكي از وظايف بخش هاي فرهنگي خصوصا شبكه هاي استاني صدا و سيما در كل كشور،بسط و گسترش و پاسداشت گويش ها و لهجه هاي استان مربوطه مي باشد كه در تمام استانها اين مقوله رعايت مي شود.ولي در كمال تعجب در صدا و سيماي مركز استان كرمانشاه اين عدالت رعايت نمي شود و به مرور زمان تنها گويش اين مركز به گويش كلهر مختص شهرهاي غربي و مرز نشين تعلق گرفته و گويا اين امر به يك قانون نانوشته در صدا و سيماي مركز كرمانشاه تبديل شده است.
در استان كرمانشاه گويشهاي كردي زيادي وجود دارد كه از كلهر مختص شهرهاي اسلام آباد و قصرشيرين و كرند و…كلا غرب استان است.گويش هورامي مختص شهرهاي پاوه و نودشه و سوراني در جوانرود و نوسود طرفداران بيشتري دارد.
در اين بين گويش و زبان لكي كه غالبا در اكثر شهرهاي شرقي استان از جمله هرسين و بيستون و صحنه و كنگاور و نيز شهر كرمانشاه و منطقه سر فيروز آباد و درود فرامان مورد استفاده قرار مي گيرد و حدود نيمي از استان كرمانشاه را پوشش مي دهد.
به علاوه استانهاي همجوار ما از جمله همدان و لرستان و ايلام نيز لك زبانان زيادي دارد كه نبود برنامه هاي خاص اين زبان و گويش در صدا و سيماي مركز كرمانشاه حس مي شود.
سوالي كه در اينجا به ذهن متبادر مي شود اين است كه صدا و سيماي مركز كرمانشاه به چه دليل و مرجعي برنامه هايي مختص عزيزان لك زبان ندارد و زبان رسمي اين مركز آرام آرام به سمت گويش كلهري مي رود و ديگر گويشها را به انزوا برده است و اين خود باعث رنجش و كدورت شاعران و هنرمندان لك زبان استان كرمانشاه شده است.
يكي از گروههاي نمايش كه غالبا در حيطه طنز فعاليت دارندگروه طنز لكي گلدانه به سرپرستي اسدعلی عزیزی بازیگر تلویزیون و کمدین غرب کشور است كه باوجود اجرا هاي استند كمدي موفق در استان كرمانشاه و استانهاي همجوار هيچگاه از اين گروه در صدا و سيماي مركز كرمانشاه استفاده نشده است.
در اين خصوص اسدعلی عزیزی بازیگر تلویزیون و کمدین غرب کشوردر گفتگويي با خبرنگار بيستون گلایه هایي را عنوان كردند:
عزيزي در اين خصوص اظهار داشت:رسانه ملی ما در مركز کرمانشاه خیلی کم لطفی در حق فرهنگ و مردم لک زبان غرب كرده است.
وي افزود:گروه ما بیش از بیست سال است كه اجراهای استیجی غرب كشور  را با موفقيت انجام می دهد.اما در مركز صدا و سيماي كرمانشاه فضا برای هنرنمایی ما وجود ندارد.شايد يكي از دلايلش کار خوب و پرطرفدار ما و گروهمان است.بدون تعارف عرض مي كنم كه استعداد و توانایی هنرمندان طناز و کمدی هرسین سر و گردنی بالاتر از ديگران است .
اين هنرمند طنز پرداز در ادامه بيان داشت:با وجود اينكه بالای پنجاه درصد استان كرمانشاه لک زبان هستند و مردم از ما انتظار دارند تا در قاب تلویزیون چهره هنرمندانشان را ببینند اما متاسفانه شبکه کرمانشاه وقت اجراي اين برنامه را به ما لکها نمیدهد.
ما و ديگر دوستان خیلی طرحها و ايده ها به اين مركز داديم دادیم  ولي هيچگاه به ما روي خوش نشان ندادند و حتی یکبار حدود پانزده آیتم کوتاه پنج دقیقه ای ساختیم با تصویر و تهیه کنندگی خود سازمان و پشت صحنه هم نشان دادند ولی متاسفانه پخش نشد.
صدا و سيماي مراكز استانها متعلق به همه مردمان استان است ولي در استان كرمانشاه يك لابي قوي كه سالهاست در اين مركز ريشه دوانده به ديگر هنرمندان اجازه ورود و بالندگي نمي دهد و از مسئولين هنري استان درخواست مساعدت جهت اجراي ما هنرمندان لك زبان را داريم.
اسد علي جفاي صدا و سيماي مركز كرمانشاه در حق گويش ها و لهجه هاي استان

مطالب پیشنهادی

 1. با سلام خدمت شما مسئول سایت و هنرمند عزیز جناب آقای عزیز :: فرمایشات درست است ..با کمال تاسف فقط اون کرمانشاهیها فرصت ساخت برنامه دارن . وصد البته گاهی اینقد لوده گری میکنن که حال آدمو بهم می زنن …یه زمانی به آقای رضائی فرصت دادن یه سریالی بازی کر یادمه چقدر گرفته بود ..توی جعفرآباد رد می شدی شهر خالی بود موقع پخش برنامه ..

 2. ایوب قربانی گفت:

  باسلام.ضمن تشکراز آقای عزیزی جهت ابراز ناخردسندی مرکز صداوسیمای کرمانشاه ازپایگاه خبری بیستون انتظارمیرود که نسبت به عناوین افراد مصاحبه کننده دراین سایت توجه داشته باشد.آقای عزیزی هیچوقت مسئول گروه نبوده وگروهی به اسم گلدانه وجود خارجی ندارد.اسم گروه(آرین)است.ودرحال حاضر مدیریتی ندارد.باتشکر.

 3. بهنام لکستانی گفت:

  با سلام نامش صدا سیمای استانی است اما فقط برای عده ای خاص برنامه میسازد خصوصا کردهای فارس شده ی شهر کرمانشاه! بهتر است لک زبانان که جمعیتی بیش از دو میلیون نفری در کشور وخصوصا در چهار استان کرمانشاه – لرستان-ایلام وهمدان دارند برای خود دنبال رسانه و شبکه ای مستقل باشند که کل ایران ویا حداقل این چهار استان را در بر بگیرد.واین مطالبه ی بر حق را مردمان لک زبان این چهار استان باهم و متحد دنبال کنند انشاا…

 4. لک دلفان گفت:

  وجدانان در لرستان و کرمانشاه حق لک ها رو میخورن
  باز دم شبکه ایلام گرم
  به امید لکستانی اباد

 5. لک دلفان گفت:

  امیدوارم اعتراضی اعتصابی چیزی صورت بگیره که حداقل زمزمه مستقل بودن ما تو کشور بپیچه

 6. علی گفت:

  مشکل فقط در کرمانشاه نیست، لکهای لرستان هم همین گلایه را از مرکز خرم آباد دارن.

 7. بهنام لکستانی گفت:

  از ماست که بر ماست

 8. کلهر گفت:

  چرا بلدین فقط الکی جو بدین ؟…
  شبکه زاگرس کلا چقد برنامه کردی داره که باز هم گناه رو انداختین گردن کلهر ها ؟ …
  کل زاگرس فقط برا چن درصد فارس و لر و آسمیله شده های کرد و لکه نه برای کلهر ها که بیشترین جمعیت این منطقه هستن …
  ضمنا زبان کلهری فقط در کرمانشاه و شهرهای غربی نیست … در کلیایی و صحنه و کنگاور و دینور و بیستون ، زبان کلهری بیشترین گویشرو رو داره …
  بیش از ۷۰ درصد کرمانشاه از قوم کلهر هستن … تازه گوران (اهل حق ها)و زنگنه هم جز قوم کلهر به حساب میان … در واقع بیش از ۸۰ درصد کرمانشاه کلهر زبان و تبار هستن …
  در واقع جفا در حق کلهرهاس که در رسانه ی خودشون کمترین نقش رو دارن و هیچ برنامه‌ای برا معرفیشون وجود نداره فقط میتونن نابودی تدریجی فرهنگشان را ببینند نه اقلیت های جاف و هورامی و لک …
  دست از این کارها بردارید ، هیچ خیری درش نیست
  بدرود …

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار