خیز تروریست های داعش برای تصرف کوبانی

بیستون نیوز :

شبه‌نظامیان گروه تروریستی “دولت اسلامی” با نیروهای کرد در شهر کوبانی وارد درگیری شده‌اند. آنها همچنین دست به یک عملیات انتحاری در کوبانی زده‌اند. یک سخنگوی کردها وضعیت در کوبانی را تحت کنترل خوانده است.

گروه تروریستی “داعش” بار دیگر وارد شهر کوبانی شده است. سازمان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، روز پنج‌شنبه (۲۵ ژوئن/۴ تیر) گزارش داد که شبه‌نظامیان این گروه در مرکز شهر با نیروهای کرد وارد درگیری شده‌اند. “دولت اسلامی” (داعش)  همچنین دست به انجام یک عملیات انتحاری در کوبانی زده است. گزارش شده است که در پی این عملیات دستکم دوازده تن جان باخته ‌و ۷۰ تن زخمی‌شده‌اند.

فعالان حقوق بشر همچنین از وقوع چند فقره انفجار در کوبانی خبر داده‌اند.

یکی از خبرنگاران شبکه رادیویی “آرتا اف ام” سوریه به خبرگزاری آلمان گفته است که ده‌ها تن در کوبانی کشته شده‌اند که بیشتر آنان شهروندان عادی بوده‌اند. وی اظهار داشته، شواهد روشنی وجود دارند که نشان می‌دهند نیروهای دولت اسلامی حملات خود علیه کوبانی را از خاک ترکیه ترتیب داده‌اند.

به گفته این خبرنگار سوری پیشمرگه‌های کرد ایستگاه‌های بازرسی متعددی را در خاک سوریه در منطقه مرزی ایجاد کرده‌اند تا مانع از عبور و مرور نیروهای دولت اسلامی شوند.

وی همچنین اضافه کرده است که در حال حاضر شمار نیروهای پیشمرگه در شهر کوبانی اندک است زیرا بیشتر آنان در جبهه‌های دیگر مشغول پیکار با داعش هستند.

در این میان ترکیه حمله داعش به کوبانی از خاک خود را تکذیب کرده است. تلویزیون دولتی سوریه نیز گزارش داده بود که دولت اسلامی حملات خود را به کوبانی از خاک ترکیه ترتیب داده است. یک مقام دولتی ترکیه این گزارش را رد کرده است.

در بیانیه‌ای که در همین راستا از سوی فرماندار استان شانلی اورفه ترکیه منتشر شده آمده است، شواهد نشان می‌دهند که دولت اسلامی از طریق شهر جرابلس واقع در سوریه وارد غرب کوبانی شده است.

 

یک سخنگوی نیروهای کرد از ادامه درگیری‌ها با شبه‌نظامیان داعش در کوبانی خبر داده اما گفته است که وضعیت تحت کنترل کردهاست.

آغاز حملات پس از چندین شکست

شهر کوبانی که در مرز ترکیه واقع شده، ماه‌ها صحنه درگیری شدید و خونین میان نیروهای پیشمرگه کرد و داعش بود. در ماه ژانویه ۲۰۱۵ پیشمرگه‌های کرد موفق شدند این شهر مرزی را پس از چهارماه جنگ بی‌وقفه با حمایت حملات هوایی جنگنده‌های آمریکایی و کشورهای مؤتلف باز پس گیرند.

0,,18260123 404,00 خیز تروریست های داعش برای تصرف کوبانی

کوبانی ماه‌ها صحنه درگیری شدید و خونین میان نیروهای پیشمرگه کرد و داعش بود

در ماه آوریل آخرین گروه از پیشمرگه‌ها کوبانی را ترک کرده و به عراق بازگشتند. آنها در زمان بحرانی شدن وضعیت کوبانی از راه ترکیه، با گذر از مرز اربیل در عراق وارد کوبانی شده بودند تا در جریان درگیری‌ها به یاری ساکنان شهر بیایند.

 

سازمان حقوق بشر سوریه در گزارش خود اعلام کرده است که نیروهای داعش روز پنج‌شنبه همچنین موفق شدند بخش‌هایی از شهر “حسکه” واقع در شمال سوریه را نیز به تصرف خود درآورند. آنها در ساعات نیمه شب وارد این شهر شده و پس از یک درگیری سنگین کنترل دو منطقه از حسکه را در اختیار گرفتند.

به گزارش این سازمان دستکم ۳۰ سرباز ارتش سوریه و ۲۰ جنگجوی گروه “داعش” در این درگیری کشته شدند. رامی عبدالرحمن، رئیس سازمان حقوق بشر سوریه، گفته است که درگیری در شهر حسکه “همچنان ادامه دارد”.

شدت گرفتن حملات گروه دولت اسلامی اندکی پس از آن صورت می‌گیرد که این گروه در شمال سوریه متحمل چندین شکست سخت در برابر کردها شد. در هفته‌های گذشته پیشمرگه‌های کرد “داعش” را از شهر تل ابیض واقع در سوریه بیرون راندند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار