دکتر راعی: تمامی تلاش ما محقق شدن شعار یونسکو «محوطه زندگی» در سایت جهانی بیستون است.

بیستون نیوز :

یونیسکو در شعاری که مطرح کرده باید محوطه تاریخی به شکلی باشد که جذاب و شاداب کننده برای مردم بوده و آنرا «محوطه زندگی» نامیده و تمامی دستندرکاران سعی کردیم تمامی کارهای را که انجام می دهیم و اقداماتمان در راستای تحقق این شعار باشد.

به گزارش خبرنگار بیستون دکتر راعی درباره وضعیت افزایش گردشگران و دیگر مسایل جانبی میراث جهانی اظهار داشتند طبق گفته آدکتر سلطانی فر که اعلام نمودند تا ۱۵ درصد افزایش گردشگر داشته ایم، حضور گردشگران را در این روزهای ابتدایی سال جدید مناسب ارزیابی نموده و با توجه به اینکه هر وقت آب و هوا مساعد و خوب شود با افزایش گردشگر و استقبال عمومی مواجه خواهیم بود، طبیعی است استقبال به تناسب این موارد متغییر خواهد بود اما در مجموع حضور گردشگران را مطلوب ارزیابی می نماییم.

در واقع امسال یک سری تغییرات در محوطه جهانی بیستون نیز صورت گرفته که از جمله آن می توان به پارکینیگ، افتتاح نمایشگاه صنایع دستی، وجود هتل ۵ ستاره و گردشگری روستای، موسیقی سنتی و … اشاره نمود و این تغییرات کیفی خود می تواند محرک مناسبی جهت ترغیب گردشگران باشد.
photo 2016 03 25 11 48 39 1024x649 دکتر راعی: تمامی تلاش ما محقق شدن شعار یونسکو «محوطه زندگی» در سایت جهانی بیستون است.
این میراث جهانی است. چون زیر نظر اداره کل امور پایگاهی کشور هستیم و با توجه به اینکه مدیر خود این سازمان در کشور و اینکه اولین جایی را که برای سفر و بازدید انتخاب نمودند، همین محوطه جهانی بیستون بود، این موضوع نشاندهنده اهمیت این مکان است. آقای دکتر عزیزی در بازدیدشان ضمن افتتاح چند نمایشگاه و با حضورشان اهمیت این سایت جهانی را برای تمامی مردم ایران و جهان به نوعی نشان دادند.

این محوطه جهانی توسط هیئت امنای شامل مسئولان ارشد کشوری و استانی اداره می شود و تمامی تصمیمات درباره این مکان بصورت جمعی است و در این راستا شهروندان محترم بیستون بایستی این موارد را لحاظ نمایند و احساس نکنند فردی تصمیم گیری می شود. همچنانکه که مستحضرید درب سمت بیستون بنا به دلایلی بسته شد. در این راستا شهروندان بیستونی نارضایتی هایی را داشتند اما بایستی در نظر گیرند که با تصمیم هیئت امناء این درب بسته شد.

یونیسکو در شعاری که مطرح کرده باید محوطه تاریخی به شکلی باشد که جذاب و شاداب کننده برای مردم بوده و آنرا «محوطه زندگی» نامیده و تمامی دستندرکاران سعی کردیم تمامی کارهای را که انجام می دهیم و اقداماتمان در راستای تحقق این شعار باشد.

امسال دسترسی به پارکینیگ، کاروانسرا، هتل، و … راحتر است. مجموع سوله هایی را داریم که بایستی سالن معرفی شود. موزه ها، سالن نمایش فیلم در داخل سوله ها ایجاد و همچنین علاوه بر هتل که یکی از عناصر خدماتی است، ما چایخانه سنتی، غرفه های صنایع دستی، موسیقی سنتی، سازودهل و هل پرکه و تور روستاگردی و … از جمله دیگر عناصر خدماتی است. مجموع اینها در کنار طبیعت بسیار عالی شرایط را برای تحقق شعار «محوطه زندگی» محقق تر می سازد.

تمامی تصمیمات گرفته شده برای این مجموعه زیر نظر هیئت امنای بوده و ضمناً قابل ذکر است ما دارای اهدافی هستیم که تا سال ۱۴۰۴ انتظار میرود طوری رفتار کنیم که محقق گردند.

در راستای خدمات ارائه شده لازم به توضیح است که با توجه به اینکه این مجموعه در لیست سایت های جهانی و زیر نظر یونیسکو قرار گرفته خدمات ما منطبق بر استانداردهای کیفی جهانی است. خدماتی را که در یک پارک مورد انتظار است در اینجا ارائه نمی شود. سعی می شود بر کیفیت تاکیدگردد تا کمیت. تمام تلاش دوستان من و خود بنده رضایت خاطر گردشگران است. من حاضرم به جایی ده هزار نفر ۲ هزار نفر تشریف بیاوردند اما راضی باشند. و نه اینکه در ترافیک شهر سرگردان و با بی نظمی هایی مواجه شوند.

در راستای امنیت محوطه هم لازم به ذکر است داخل محوطه دوربین های مداربسته قرار گرفته و حضور نیروهای نتظامی، و حضور یگان حفاظت داخلی را داریم. و کل محوطه هم بیمه است. و حتی محوطه پارکینگ هم بیمه است. در راستای حوادث هم مورد داشته ایم که سریعاً اقدام و پوشش بیمه ای صورت گرفته است.

photo 2016 03 25 11 47 38 دکتر راعی: تمامی تلاش ما محقق شدن شعار یونسکو «محوطه زندگی» در سایت جهانی بیستون است.

ما باید با آموزش مردم را توجیه نماییم که میراث برای مردم بومی چه منافعی را در دراز مدت به همراه دارد. ما باید کاری کنیم منفعت را به مردم برسانیم. در همین تور روستا گردی از جوانان تحصیل کرده بومی استفاده کرده و به نوعی اشتغال زایی کرده ایم. بلکه با تمهیداتی زمینه را برای حضور گردشگران در روستاها و ارائه محصولات محلی به گردشگران بصورت حترمانه ای را فراهم نموده با اینکه میراث فرهنگی نمی تواند به تنهایی اشتغال زایی ایجاد کند و باید همه همکاری و فعالیت کنند.

موضوع جذب سرمایه گذار از جمله مباحث با اهمیت دیگر است. تلاش ما در این مجموعه جذب سرمایه گذاران است. در این راستا نیز اقدامات مثبتی انجام گرفته است ما حاضریم در این مورد راهنمایی و مشارکت کنیم که چکار کنیم تا سرمایه گذاری سودآفرین گردد.. ما تلاش کرده ایم از مسئولان بالادستی تا پایین تر به این محوطه اهمیت بیشتری داده و از مردم بومی هم می خواهیم منفعت شخصی را کنار گذاشته و به گونه ای توسعه منطقه و بیستون را در نظر بگیرند. بنابراین صحبت های من در سه زمینه بود: مسئولین، مردم و سرمایه گذاران.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار