دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر

بیستون نیوز :

بعد از خروج انگلستان از خاورمیانه، سیاستی معروف به «دو ستون» توسط نیکسون و کیسینجر برای حفظ امنیت خلیج فارس در نظر گرفته شد که ایران و عربستان هر کدام یکی از ستون‌های آن را تشکیل می‏‌دادند.

از آغاز ریاست جمهوری «نیکسون» و نقش مهمّی که «هنری کیسینجر» از ابتدا به‏ عنوان «مشاور امنیت ملی» و سپس وزیر خارجه، در هدایت سیاست خارجی آمریکا داشت، نقطه عطف جدیدی در روابط خارجی ایران و آمریکا به وجود آمد، زیرا از یک‏سو نیکسون در زمان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ هـ.ش به عنوان معاون «آیزنهاور»، نقش‏ مهمی در جریان کودتا و بازگرداندن شاه به قدرت داشت و از همان زمان با شاه روابطه دوستانه‌ای برقرار کرده بود و از سوی دیگر کیسینجر نیز که فرمان دیپلماسی آمریکا رابه عهده گرفته بود، یکی از طرفداران شاه در منطقه بود. به همین دلیل زمینه لازم برای‏ واگذاری نقش جدید به ایران و تبدیل آن به یکی از مهره‌های اصلی و نگه دارنده منافع‏ آمریکا در منطقه فراهم شد.

مسأله دیگری که در ارتقای نقش ایران به عنوان یک قدرت ‏منطقه‏‌ای مؤثر بود، اعلام خروج نیروهای انگلیسی از شرق کانال سوئز و منطقه خلیج ‏فارس تا آذر ۱۳۵۰ هـ. ش و عدم آمادگی آمریکا جهت حضور فیزیکی و تأمین امنیت ‏کشورهای کوچک و تازه استقلال یافته حاشیه جنوبی خلیج فارس و نیز حراست و حفاظت از منابع انرژی منطقه بود که برای غرب اهمیّت حیاتی داشت.[- جنگ قدرتها در ایران، روبین، ص ۱۰۳-۱۰۲ و ۱۰۸-۱۰۷؛ عقاب و شیر، بیل، ص ۳۴۶-۳۲۳ ] تنها کشوری که می‏‌توانست نقش ژاندارمی و امنیت منطقه را تأمین کند، ایران بود. امّا سردمداران آمریکا به این نتیجه رسیده بودند که در صورتی که چنین نقشی به ایران واگذار شود، ممکن است در بین کشورهای عرب منطقه عکس العمل منفی به وجودآورد.

به همین علت بود که سیاستی معروف به «دو ستون»توسط نیکسون و کیسینجربرای حفظ امنیت خلیج فارس در نظر گرفته شد که ایران و عربستان هر کدام یکی ازستونهای آن را تشکیل می‏‌دادند.

البته عربستان سعودی که یک کشور کم جمعیت و نسبت به ایران عقب مانده‌تر بود، نقش عمده‌‏ای را به عهده نداشت و نقش اصلی حفظ امنیت و حراست کشورهای کوچک و منابع نفت به عهده ایران بود، چرا که ارتش مجهزو منظم داشت.[- جنگ قدرتها در ایران، روبین ، ص ۱۰۳-۱۰۲ و ۱۰۸-۱۰۷؛ عقاب و شیر، بیل، ص ۳۴۶-۳۲۳ ] کمی بعد از اعلام سیاست دو ستونی، سیاست خارجی جدید آمریکا دربارهء کلیه ‏مناطق مهمّ و بحران خیز جهان توسط نیکسون در سخنرانی او در سال ۱۳۴۸ هـ. ش /۱۹۶۸ م در جزیرهء گوام بیان شد که بعدها مشهور به «دکترین نیکسون یا دکترین گوام»گردید.

 

13940127000346 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
ملک سعود و شاه

 

 

13940127000347 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
گفت وگوی شاه با ولیعهد عربستان ملک فیصل در جریان سفر به عربستان. امان الله اردلان، منوچهر اقبال، حسن تقی زاده و محسن صدر هم در تصویر حضور دارند

13940127000350 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
شاه و ملک سعود همراه با اقبال و رضا رفیع

 

13940127000351 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
شاه در سفر به عربستان در یک مراسم (۱۳۳۶)

13940127000351 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
شاه در سفر به عربستان در یک مراسم (۱۳۳۶)

13940127000354 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
دیدن شاه از فرزندان شاه سعودی

 

13940127000355 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
شاه و فهدبن عبدالعزیز ولیعهد عربستان و هویدا در تهران

 

13940127000332 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
استقبال ملک سعود از محمدرضا پهلوی در عربستان در تصویر حسن تقی زاده و مرتضی یزدان پناه هم حضور دارند

 

13940127000333 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
کارهای نمایشی کودکان دربار مقابل شاه و ملک سعود

 

13940127000334 PhotoL دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر
شاه و ملک فیصل

مطالب پیشنهادی

  1. Mayara گفت:

    Always a good job right here. Keep rolling on thouhgr.

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار