رییس جمهور اوایل سال آینده به کرمانشاه سفر می کند

بیستون نیوز :

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: از پیگیری راه‌آهن کرمانشاه کوتاه نمی‌آییم تا سال آینده آن را به اتمام برسانیم.

به گزارش خبرنگار بیستون ،مجتبی نیک‌کردار از کاهش بودجه راه آهن غرب کشور در لایحه بودجه سال ۹۵ انتقاد کرد و افزود: از اعتبارات راه آهن کوتاه نمی‌آییم تا این پروژه را در سال آینده نهایی کنیم و به اتمام برسانیم، چون حق مردم است که بعد از ۲۵ سال صاحب قطار شوند.

وی با اشاره به آغاز مطالعات یازده ساله راه آهن غرب از سال ۶۹ و آغاز عملیات اجرایی آن از سال ۸۰، ادامه داد: باید سال آینده این پروژه به هر قیمتی که شده به سرانجام برسد.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه از پیگیری برای احداث قطعه کرمانشاه به خسروی راه آهن هم خبر داد که تلاش می‌شود ظرف سه سال آینده به اتمام برسد.

نیک کردار معتقد است، با احداث این قطعه، تحولی عظیم در ترانزیت و حمل و نقل کالا و مسافر در استان ایجاد می‌شود و برای اولین بار مسیر شرق به غرب آسیا توسط راه آهن به هم متصل خواهد شد.

وی با بیان اینکه راه آهن غرب کشور اکنون تا ملایر تمام شده و مردم ملایر می‌توانند از آن استفاده کنند، گفت: این پروژه به زودی به نهاوند خواهد رسید و مردم نهاوند می‌توانند طی چندماه آینده از آن استفاده کنند.

به گفته این مسئول، قطار هنوز در استان همدان است و از مسیر فیروزان نهاوند تا کرمانشاه ۱۰۰ کیلومتر باقی مانده که زیرسازی آن انجام شده و ریل گذاری، خرید واگن، کارهای مخابرات و ایستگاه آن باقی مانده است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه اظهار کرد: متاسفانه بودجه راه آهن از ۱۶۸ میلیارد تومان در سال جاری به ۱۴۸ میلیارد تومان برای سال آینده رسیده که حتی تا معاونین رئیس جمهور هم پیگیر موضوع هستیم و قرار است استاندار با رئیس جمهور هم در این خصوص صحبت کند.

وی ادامه داد: همواره گفته می‌شود سه راه آهن در کشور در اولویت هستند که کرمانشاه هم یکی از آنها است، اما برای راه آهن‌های دیگر مانند قزوین رشت هم تخصیص در سال جاری بهتر بود و از ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار آن ۱۷۰ میلیارد تومان تخصیص یافته و برای سال آینده هم اعتبار آن به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده که این عادلانه نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه بر سر تعداد پروژه‌های نیمه تمام استان از ۱۴۰۰ تا پنج هزار پروژه اختلاف وجود دارد، افزود: برخی از این پروژه‌ها فقط یک مصوبه روی کاغذ هستند.

وی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه‌ها را نیز ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و ادامه داد: پروژه‌های نیمه تمام استان از صفر تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

به گفته این مسئول، با وجود کمبود اعتباراتی که در استان وجود دارد، اولویت‌بندی انجام شده تا پروژه‌هایی که پیشرفت بالاتری دارند زودتر به اتمام برسند.

برای سال آینده ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی از محل‌های مختلف داریم

نیک‌کردار عنوان کرد: تلاش کردیم از محل‌های مختلف خصوصا اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری منابعی برای استان جذب کنیم. همچنین در تلاشیم تخصیص اعتبار سال ۹۴ را به ۱۰۰ درصد برسانیم که البته با این شرایط بعید است محقق شود.

وی به سهم استان کرمانشاه از بودجه سال ۹۵ هم اشاره و تصریح کرد: سهم اعتبارات عمرانی استانی کرمانشاه در بودجه سال آینده ۱۹۶ میلیارد تومان است که این رقم امسال ۱۵۴ میلیارد تومان بود.

به گفته این مسئول اعتبارات ماده ۱۸۰ استان نیز از ۲۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۲۹۵ میلیارد تومان برای سال آینده رسیده است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۳۵ میلیارد تومان به بودجه عمرانی استان برای سال آینده اضافه شده است.

وی تمام سهم سهم استان کرمانشاه از اعتبارات عمرانی سال آینده از محل‌های مختلف استانی، ملی استانی شده و … را ۸۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد که این رقم سال گذشته ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است و افزود: البته این اعتبارات بجز اعتبارات سفر مقام معظم رهبری است.

نیک کردار در بخش دیگری از سخنان خود به اقداماتی که قرار است در دهه فجر انجام شود اشاره و تاکید کرد: در دهه فجر ۱۵کیلومتر از بزرگراه کربلا افتتاح خواهد شد. همچنین عملیات اجرایی ۱.۵ کیلومتر از تونل زیرزمینی قطار شهری کرمانشاه از مسیر سه راه ۲۲ بهمن تا میدان آزادی با ۶۰ میلیارد تومان اعتبار آغاز خواهد شد.

وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی کرمانشاه تا پایان امسال خبر داد که با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به مناقصه خواهد رفت.

به گفته این مسئول، محل این بیمارستان جنب باغ گلها است تا مردم جنوب شهر کرمانشاه دیگر نیاز نداشته باشند برای خدمات درمانی مسیر ۲۰ کیلومتری را تا بیمارستان امام رضا(ع) طی کنند.

نیک‌کردار پیش‌بینی کرد، ساخت این بیمارستان چهار ساله به اتمام برسد.

همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا سال ۹۶ صاحب گاز می‌شوند

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه در ادامه از در دست اقدام بودن گازرسانی به ۵۰۰ روستای استان خبر داد و افزود: سال آینده نیز ۵۰۰ روستای دیگر را گازرسانی خواهیم کرد.

وی ابراز امیدواری کرد، تا پایان سال ۹۶ همه ۱۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان صاحب گاز شوند.

نیک‌کردار با بیان اینکه از سال ۹۲ تا کنون به ۲۵۰ روستای استان گازرسانی انجام شده، اظهار کرد: در تمام یازده سال پیش از آن فقط ۲۱۰ روستای استان گازرسانی شده بودند.

سفر رئیس جمهور به کرمانشاه اوایل سال آینده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سفر رئیس جمهور به استان هم اشاره کرد و یادآور شد: این سفر احتمالا اوایل سال آینده انجام می‌شود.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه بیان کرد: تلاش می‌کنیم در این سفر اعتبارات خوبی برای پروژه‌های استان بگیریم، پروژه‌هایی که با جذب اعتبار می‌توان آنها را در سال ۹۵ یا ۹۶ تمام کرد.

به گفته این مسئول، لیست بلندبالایی از پروژه‌های استان برای سفر هیات دولت تنظیم شده است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه در ادامه از پیگیری سایر پروژه‌های عمرانی استان خبر داد که تاسیسات فاضلاب شهر کرمانشاه، تاسیسات فاضلاب ۱۰ شهر دیگر استان، آبرسانی به ۳۵۴ روستا، تکمیل بیمارستان صحنه، بازارچه‌های مرزی، ساماندهی تاقبستان، ساماندهی بازار قدیمی کرمانشاه، بیمارستان سوختگی کرمانشاه، درمانگاه جامع پزشکان، تصفیه خانه عمرمل و … از جمله این پروژه ها هستند.

نیک‌کردار به پروژه‌های عمران شهری کرمانشاه هم اشاره کرد و افزود: اصلاح تقاطع امام حسین(ع) تا پایان سال آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: تقاطع غیرهم سطح ده مجنون هم از پروژه‌هایی بود که شهرداری با بودجه خود آن را آغاز کرد، اما به رکود و ساخت و ساز برخورد و از همین رو ما پای کار آمدیم و برای آن پول گذاشتیم تا پایان تابستان سال آینده به اتمام برسد.

به گفته این مسئول، احداث یازده تقاطع غیرهمسطح، احداث شهربازی مدرن، تله کابین، پارک سراب قنبر، پارک حاشیه قره‌سو، بزرگراه امام حسن(ع) که از داخل پادگان ارتش می‌گذرد و … نیز در دست پیگیری است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه در خصوص سدهای استان نیز یادآوری کرد: اکنون هفت سد در دست بهره‌برداری با ۵۰۰ میلیون مترمکعب ظرفیت داریم که ۹ سد دیگر نیز در دست احداث هستند و به علاوه چهار سد نیز در دست مطالعه است.

نیک‌کردار به ساماندهی آبشوران و جداسازی فاضلاب از آن هم اشاره کرد و ادامه داد: برای این کار ۶۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که ۲۰ میلیارد با استانداری، ۲۰ میلیارد با آب و فاضلاب کشور و ۲۰ میلیارد تومان با وزرات نیرو است که ما ۲۰ میلیارد تومان خود را گذاشته ایم.

وی همچنین از افتتاح کمربندی غربی از سره‌راه قزانچی تا ماهیدشت تا پایان امسال خبر داد.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون حدود ۲۰۰ مدرسه کپری در استان داریم، به مردم وعده داد که سال آینده هیچ مدرسه کپری یا چوبی که سلامت دانش آموزان را تهدید کند در استان نداشته باشیم.

نیک‌کردار همچنین از احداث هزار واحد مسکن محرومین در روستاهای استان با همکاری بنیاد مسکن و بنیاد برکت و با کمک تهسیلات خبر داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال جاری ۴۰ نقطه حادثه خیز در استان رفع شده، اعتباری که برای این کار هزینه شده را ۱۳ میلیارد تومان اعلام کرد.

به گفته این مسئول، در این نقاط خاکبرداری، اصلاح شیب و دید، آسفالت و … انجام شده است.

اجرای طرح توسعه فرودگاه از سال آینده

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه سال آینده طرح جامع توسعه فرودگاه کرمانشاه نیز اجرا خواهد شد، تاکید کرد: باند اصلی فرودگاه بعد از ۲۵ سال تعمیر و روکش خواهد شد و باند اضطراری هم تجهیز می‌شود.

نفت شهر سال آینده حیات تازه می‌گیرد

نیک‌کردار در ادامه به آخرین وضعیت نفت شهر هم اشاره کرد و یاداور شد: بعد از ۲۷ سال از خاتمه جنگ، بازسازی نفت شهر آغاز شد و اکنون دو مدرسه با ۷۰ درصد پیشرفت و دو سالن ورزشی با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در آن در دست احداث است.

به گفته این مسئول، کار احداث مسجد و درمانگاه هم تمام شده و ۵۰ واحد مسکونی آن نیز تا خرداد به اتمام می‌رسد.

وی اظهار کرد: ۵۰۰ قطعه زمین هم برای افرادی که قصد بازگشت دارند در نظر گرفته شده است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه ابراز امیدواری کرد حیات نفت شهر سال آینده از سر گرفته شود و گفت: حالا منتظر استقبال مردم هستیم.

نیک‌کردار به اجرای سامانه گرمسیری که با جدیت پیگیری می‌شود هم اشاره و تصریح کرد: ۳۰ کیلومتر از مسیر ۴۹.۵ کیلومتری این طرح لوله گذاری شده و با اجرای این طرح سالانه ۹۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد کشور می‌شود که برای تامین آب شرب و صنعت استان کرمانشاه و ایلام از آن استفاده خواهد شد.

وی در خصوص ساماندهی تاقبستان هم توضیحاتی ارائه داد و گفت: مسئله عمده این طرح آزادکردن اراضی و کبابی‌های ضلع جنوبی است که بخشی از کار انجام شده و پس از آن اسناد برای تحویل به یونسکو و ثبت جهانی شدن این اثر آماده خواهد شد.

به گفته این مسئول، با احداث کریدور تاقبستان به بیستون، پتانسیل گردشگری منطقه دو چندان می‌شود و منظره نامناسبی که اکنون وجود دارد، اصلاح خواهد شد.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود به کمبود اعتبارات در کشور اشاره کرد که باعث شده دولت به سختی کشور را اداره کند و فقط توان پرداخت یارانه و حقوق را داشته باشد.

نیک کردار بیان کرد: دولت قصد نداشت کاغذ و اسکناس بدون پشتوانه چاپ کند که نام محترمانه آن استقراض از بخش بانک مرکزی است، چون چنین کاری نتیجه‌ای جز تورم لجام گسیخته ندارد.

وی با بیان اینکه دولت در چنین سختی کارهای خوبی انجام داده، بیان کرد: رویکرد دولت تعامل با بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های آن است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه از نقدینگی ۸۰۰ هزار میلیاردی که در دست مردم است یاد کرد و افزود: کل بودجه عمرانی کشور در سال ۹۵ در صورتی‌که محقق شود ۵۹ هزار میلیارد تومان است.

به گفته این مسئول، اگر فقط بتوان ۱۰ درصد سرمایه مردم را جذب کرد در عمران کشور تحول ایجاد خواهد شد.

نیک کردر ادامه داد: دولت به دنبال واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی است که ما هم در استان این مهم را با همکاری بنیادهای مختلف انجام می‌دهیم که نمونه آن اجرای هشت هزار میلیارد تومان پروژه در استان توسط قرارگاه خاتم بود.

خبر انلاین

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار