ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۲:۰۱
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / فرهنگی, نوا و نما > زندگینامه و آراء پروفسور اسماعیل مهدوی هرسینی

زندگینامه و آراء پروفسور اسماعیل مهدوی هرسینی

شاید اولین آشنایی مردم با نام و چهره دکتر اسماعیل مهدوی ، به برنامه تلویزیونی “هزار راه نرفته” باز گردد که وی در آن برنامه به عنوان کارشناس و مشاور مسایل خانواده ، حضور قابل توجهی داشت.

وی با وجود آنکه حدود ۳۰ سال است در آمریکا زندگی می کند ولی از حدود ۱۵ سال پیش تاکنون با عضویت در گروهی به نام “شبکه ایرانیان طرفداران دانش و نوآوری ” موسوم به گروه نیکی (Niki) ، در تعامل با ایرانیان ، مشغول به فعالیت بوده است.
گروه نیکی (Niki) یک تشکل غیردولتی است که اعضای آنرا دانشمندان و اساتید ایرانی دانشگاههای معتبر خارج از کشور تشکیل می دهند . این گروه مدت ۹ سال است که با هماهنگی لازم در سفرهای سالیانه به ایران ، با دانشگاههای کشور در تعامل و همکاری  هستند . هدف از سفرهای علمی این گروه‌،
انتقال دانش علمی به داخل کشور در جهت ارتقای سطح علمی اساتید دانشگاههای ایران است . دکتر اسماعیل مهدوی هرسینی ، متولد سال ۱۳۲۸ است. لیسانس تعلیم و تربیت و روانشناسی خود را از دانشگاه اصفهان و فوق لیسانس مشاوره و راهنمایی و دکترای مشاوره بالینی و تعلیم مشاور را نیز از دانشگاه ایندیانا در آمریکا با رتبه ممتاز اخذ نموده است . وی در حال حاضر استاد دانشگاه ماساچوست در بوستون است و در زمان حضور در ایران نیز در دانشگاه شهید بهشتی به تدریس می پردازد . با حضور دکتر مهدوی در اصفهان به دعوت اداره بهزیستی استان ، مجالی دست داد تا در پایان یک روز پرکار ، با وی گفت و گویی اختصاصی داشته باشیم ، با وجود خستگی زیاد ، اخلاق گرم و صمیمانه و آرامش و حوصله ی ایشان در این گفت و گو ، تداعی کننده آنچه بود که قبلاً از وی شنیده بودیم.
آقای دکتر ، در ابتدا از خودتان و اعضای خانواده تان بگویید
متولد سال ۱۳۲۸ هستم و در سال ۱۳۵۸ ازدواج کردم . سه فرزند دارم . پسرم ۲۶ ساله و دارای مدرک فوق لیسانس معماری ، دختر بزرگترم ۲۴ ساله و تحصیلات او فوق لیسانس مدیریت و حسابداری است ودختر کوچکترم ۲۱ ساله و دانشجوی رشته ی ریاضی است . همسرم هم دکترای تعلیم وتربیت و روانشناسی کودک دارد. احساس خوشبختی می کنم با وجود ‌آنکه همه چیز ایده آل و کامل نیست.

 

دانش و سابقه علمی شما و همسرتان بعنوان یک زوج آشنا به علم روانشناسی و تعلیم و تربیت تا چه اندازه در داشتن یک زندگی موفق موثر بوده است؟
دانش و آگاهی یکی از ابزارهای موفقیت است اما کافی نیست. زندگی من مدینه ی فاضله نیست اما همین احساس رضایت و تا حدودی خوشبختی را مدیون عوامل مختلفی می دانم .رضایت و احساس خوشبختی در خانواده را تا اندازه بسیاری مدیون همسرم هستم . همسرم فردی آرام و صادق است یکی از شاخصهای مهم در برقراری ارتباط مؤثر زوجین ، خوب شنیدن است که همسر من یک شنونده واقعی و مؤثر در زندگی بوده است . در انتخاب راه و روش زندگی ، مادرم را بسیار مؤثر می دانم . احساس انسان دوستی از ویژگیهای برجسته مادرم بود و این احساس خود را نشأت گرفته از او می دانم. از طرفی دیگر هم ، در کودکی از نعمت معلمان خوب و بعد از آن همنشینی و مجالست با دوستان شریف ، بسیار بهره مند بوده ام.
با توجه به اهمیت و علاقه ای که به ایران و فرهنگ ایرانی  دارید آیا موفق شده اید با وجود ۳۰ سال زندگی در خارج از کشور، این فرهنگ را به فرزندان خود منتقل کنید؟
من بعد از گرفتن لیسانس از ایران رفتم.همه ی فرزندانم در آمریکا متولد شدند ، وقتی بچه ها تقریباً وارد دوره ی نوجوانی شدند آنها را به ایران آوردیم و بعد از پایان دوره دبیرستان مجدداً به آمریکا بازگشتیم. مهمترین دلیل ما برای این انتخاب آن بود که بچه ها با فرهنگ ایران آشنا شوند. از طرفی ، برای ما هم فرصت همکاری و خدمات روان شناسی و مشاوره در ایران فراهم شد.
منظور شما از انتقال مفاهیم ارزشی و فرهنگی ایران به فرزندانتان بیشتر شامل چه مواردی بوده است؟
احترام به بزرگترها ،انسجام خانواده، همبستگی های خانوادگی ، رشد عواطف ، از جمله موارد مورد نظر بود که اگر چه در آنجا هم وجود دارد اما به نظر من در کشور ما قویتر است و یکی از دلایل عمده ایجاد این مشکل در مهاجرانی که از ابتدا ترک وطن کرده اند و ارتباطات و رفت وآمدهای آنها تنها با دوستانشان اتفاق می افتد. اگر این بچه ها با بستگان و نزدیکان خود در واقع ریشه های فامیلی خویش آشنا نشوند در آینده احساس تنهایی بیشتری خواهند کرد.
خانواده سالم و کارآمد دارای چه وی‍ژگی هایی است ؟
تعریف من از سلامت خانواده ، ایجاد و حفظ رابطه عادلانه ، وجود همدلی ،صداقت ، احترام ، نشاط، حمایت و امنیت است به گونه ای که اعضای خانواده بدون کم ارزش کردن یکدیگر ، به حل مسایل زندگی بپردازند.
تفاوت عمده خانواده سالم و خانواده متشنج و غیر سالم در چیست؟
طبیعتاً نبود یا کمبود هر یک از فاکتورهایی که در تعریف سلامت خانواده داشتیم ، سبب ایجاد ارتباط منفی و تنش در خانواده خواهد شد. در این خانواده ها اعضای خانواده شنونده خوبی برای یکدیگر نیستند . نبود صداقت و امنیت، توهین و عدم احترام به یکدیگر همچنین عدم حمایت و یا حمایت کاذب باعث تخریب اعتماد به نفس افراد خواهد شد در نتیجه این خانواده ها ، غیر عملکردی بوده و رشد و بالندگی درهمه ی اعضای خانواده ایجاد نخواهد شد. حمایت اعضاء خانواده از یکدیگر باعث احساس امنیت و اطمینان می شود اما تسلط جویی افراد بر یکدیگر و با حمایت کاذب مانع رشد و خلاقیت اعضاء خانواده می شود.
بعضی افراد در محیط کار ، موفق و دارای ارتباطات قوی هستند در حالیکه درمحیط خانه قادر به برقراری ارتباط مؤثر و صمیمی با اعضای خانواده نیستند . به نظر شما علت چیست؟
در مدارس ما، از دوران کودکی تا دوران نوجوانی و جوانی ، سالها بطور مرتب دروس مختلف آموزش داده می شود اما متأسفانه تاکنون طرز صحیح زندگی کردن به صورت تدوین شده و مستمر در برنامه آموزشی وجود نداشته است . فقدان آموزش مهارتهای زندگی و سپس مهارتهای همسرپروری موجب می شود تا اینگونه مسایل به صورت غیراصولی و حتی غلط از اجتماع آموخته شود و طبیعی است که در اجتماع ، خوب و بد، مفید و مضر ودرست ونادرست ،همه در هم مخلوط است . در ارتباط با افرادی که اشاره کردید ،‌یکی از دلایل تفاوت نادرست ، نوع رفتار در محیط کار و خانه آنهاست که این افراد به مرور متوجه می شوند که محیط کار را نمی توانند تحت کنترل و سلطه خویش قراردهند بلکه برای حفظ جایگاه خود ناگزیر به رعایت اصول اجتماعی و اخلاقی هستند اما در خانه ، بیش از آنکه بر روی رفتار و  اعمال خویش کنترل داشته باشند، خانواده را تحت سلطه خود می بینند.
علت اصلی و یا به تعبیری دیگر ، ریشه عمده ی اختلافات خانوادگی در کشور ما چیست؟
یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات در خانواده ، به مسایل جنسی بین زوجین باز می گردد اما آنها در اکثر مواقع مشکل را به شکل دیگری عنوان کرده و یا بروز می دهند و از مطرح کردن مستقیم نیاز خود پرهیز می کنند. در یک تحقیق علمی ، ۴۰۰ خانواده که دچار اختلافات مختلف بودند را مورد بررسی قرار دادیم و در پایان ، دریافتیم که بخش قابل توجهی از اختلافات خانوادگی ، به مسایل جنسی همسران ارتباط مستقیم و غیرمستقیم داشته است . در غرب ، این مشکلات کمتر است چون در این ارتباط ، آموزش وجوددارد اما به دلیل برخی رفتارهای غلط ، به شکل دیگری دچار مشکلات جنسی و بی بندوباری در سطح جامعه هستند . سالمترین نوع آموزش از طریق پدر و مادر و مدارس می تواند صورت گیرد . با نزدیک شدن به سنین بلوغ ، والدین باید آموزشها و اطلاعات لازم را در اختیار فرزندان خود قرار دهند و خود نیز به مراحل رشد جسمی ، روانی و فکری این دوره آشنایی کامل داشته باشند تا با رفتار شایسته و دوستانه ، با فرزندان خود ، روابط صمیمی برقرار کنند . بعد از آن مرحله ، برای توضیح روابط جنسی زن و مرد ، حتماًبا کارشناسان و متخصصین آگاه مشورت کنند. البته شناخت ودرک جنسی بیش از ازدواج نیاز به راهکارهای علمی و حرفه ای دارد. کتابهایی در این زمینه وجود دارد اما حتماً لازم است والدین ابتدا این کتابها را مطالعه کنند و سپس بصورت اصولی و با در نظر گرفتن سن فرزندان، اختلافات جنسیتی و سایر موارد لازم را انتقال دهند.
تأثیرات منفی مشاجره در خانواده در روحیه فرزندان چگونه بروز می کند؟
یکی از تأثیرات منفی مشاجره در خانواده ، احساس گناه و تقصیر در فرزندان خواهد بود. گاهی در مشاجرات ،مستقیم یا غیرمستقیم ، پای فرزندان به میان کشیده می شود و موجب می شود که آنها با احساس گناه در غم فرو روند و حتی برای حل مشکل ، تظاهر به بیماری ودرد کنند . نوجوان معتادی می گفت : برای آنکه پدر و مادرم را از طلاق منصرف کنم به سوی مواد مخدر رفتم .آنها از هم جدا شدند اما من هنوز در دام اعتیاد مبتلا مانده ام.
بدبینی عاملی دیگر از مشاجرات خانوادگی است .کودکی که در خانواده ای ناآرام زندگی می کند ، نسبت به اطرافیان بدبین می شود و محیط خانه و سپس جامعه را ناامن و ظالمانه احساس می کند.
سنگدلی ، یکی دیگر از آثار سوء مشاجره در خانه است. کودکی که به او مهربانی وترحم نشده است و الگویی مهربان و آرام نداشته است ،نمی تواند نسبت به دیگران رئوف و دل رحم باشد . این کودکان ، از لحاظ روحی دچار عواطف و هیجانات متزلزل شده و دچار عشق و نفرت می شوند یعنی گاهی بیش از حد علاقه نشان می دهند و گاهی با کوچکترین اشتباهی از افراد متنفر می شوند. پرخاشگری و انزوا طلبی نیز از دیگر تأثیرات سوء مشاجره بر فرزندان خواهد بود.
یکی از علل بروز بزه و ناهنجاری در جامعه ، عدم کنترل خشم است. چگونه در خانواده می توان مدیریت هیجانات و کنترل خشم رابه فرزندان آموزش داد؟
متأسفانه معمولاً برخی ازپدران ومادران، برای تربیت،از روش خشونت،توهین کردن استفاده می کنند وهمه این روشها،آموزش خشم وخشونت است . ازسوی دیگردرخانواده ای که پدرمجبوراست برای امرارمعاش خانواده دوشیفت کاری داشته باشدوبیش ازهشت ساعت کارکند،وقتی به خانه بازمی گردد،یافرزندش خواب است ویاپدرآنقدرخسته است که نمی تواند ارتباط باکیفیت برقرارکند وبا کم شدن آستانه تحمل وصبروالدین برخوردهای تندونادرست صورت گیرد.
به نظرشما تنبیه چه مواقعی وبه چه صورتی می تواند صحیح باشد؟
اگربه مراحل رشد کودک توجه شود ودرهرمرحله نیازهاورفتارهای طبیعی مربوط به رشد به درستی پاسخ داده شود،نیازبه تنبیه پیدا نمی شود. اگر از روند رشد کودک شناخت و آگاهی لازم را داشته باشیم بسیاری از رفتارهای کودکان را به جای آنکه ناشایست بدانیم ، طبیعی دانسته و با آن مقابله نخواهیم کرد و در این صورت کودک نیز روند طبیعی رشد را طی می کند. لجبازی ، ناسازگاری ، وابستگی و بسیاری دیگر مواردی است که در سنین خاص لازمه ی روند رشد است . از طرفی باید قانون و برنامه در خانواده حاکم باشد و فرزندان تحت نظارت صحیح والدین قرار گیرند . اگر بچه ها به حال خود رها شوند و والدین برای فرزندانشان وقت کافی نگذارند ، طبیعتاً فرزندان از افرادی غیر از والدین ، الگو برداری خواهند کرد و در آینده نوع رفتارشان مطلوب پدر و مادر نخواهد بود.
با توجه به همبستگی مستقیمی که بین عزت نفس و نحوه برقراری ارتباطات هر فرد وجود دارد، چگونه می توان در محیط خانواده ، به افزایش عزت نفس افراد و نهایتاً بهبود روابط کمک کرد؟
فردی که دارای عزت نفس است ، خود را از درون ارزشمند می داند و انعکاس آن ، در رفتار شخص تجلی می یابد. اگر در یک خانواده ، افراد به دلیل اشتباهاتشان مورد سرزنش ، تمسخر ، توهین قرار گیرند ، عزت نفس افراد آسیب می بیند. تک تک اعضای خانواده نیاز به توجه ویژه دارند. گاهی در نظرگرفتن وقت ویژه و گفت و گویی خصوصی و صمیمانه با تک تک افراد خانواده ضروری به نظر می رسد . وقت ویژه آنها را ویژه می کند . اعضای خانواده باید مشکلات یکدیگر را به دقت بشنوند . فرزندان خود را در رسیدگی به امور درسی تنها نگذاریم . با مدرسه فرزندانمان در ارتباط و تعامل باشیم. این روش موجب می شود تا کادر مدرسه ، هم توجه و احترام برای فرزند ما قائل شوند و هم ما می توانیم آنها را با روحیات فرزندمان بیشتر آشنا کنیم. با گروه سنی و دوستان فرزندمان دوست شویم در این صورت ، او احساس ارزش می کند و همچنین ، گروه دوستان احساس مسئولیت در برابر والدین خواهند کرد.
با توجه به تجربه شما در امر مشاوره و خانواده درمانی ، به نظرتان چه شاخصه هایی می تواند موجب موفقیت در عملکرد مشاور شود؟
مهمترین عامل ، وجود انگیزه است ، فرد باید نیاز به تغییر را احساس کند و بخواهد که عملکردش مفید شود. از طرفی دیگر ، فرد باید حاضر به همکاری باشد . باید عاقبت و اثرات سوء مشاجره و درگیری برتک تک اعضاء توضیح داده شود تا همه برای تغییر شرایط همکاری کنند. نکته دیگر نیز آنست که فرد باید تکلیفی که بر عهده اش قرار گرفته است را انجام دهد. در مشاوره باید قدم به قدم آمده و راهکارهایی که مشاور ارایه می دهد ، مراجعه کننده به مرحله عمل درآورد.
چه ویژگیهایی در شخصیت مشاور موجب یک مشاوره تأثیرگذار خواهد شد؟
مشاور، بر اساس آنچه انتظار می رود باید دانش لازم را داشته باشد ، جنبه عملی دانش خود را بداند ، تئوری و عمل را بتواند بطور مؤثر انتقال دهد و مهمتر از همه ، دانش او باید ابتدا خودش را تغییر داده باشد و درونی شده باشد. مهارت و دانش ، لازم است اما کافی نیست.
مهمترین عامل در نفوذ و تغییر در افراد ، شخصیت مشاور است. شخصیت مراجعه کننده و مشاور، باید همخوانی داشته باشد. اگر مشاور از هر نظر مورد تأیید و قبول مراجعه کننده قرار نگیرد ، نمی تواند تأثیرگذار باشد. حتی گاهی ظاهر و یا نوع رفتار مشاور، تداعی شخص یا شخصیتی منفی در ذهن مراجعه کننده می شود که در این حالت ، نه تنها تاثیرگذاری صورت نمی گیرد ، بلکه تاثیر منفی نیز به همراه خواهد داشت.

نظرات شما

  باسلام وخسته نباشید خدمت تمام دوستان در بیستون نیوز ویه سلام باتمام وجودم خدمت همشهری عزیزم دکتر مهدوی.خیلی سال پیش یه موضوعی شنیدم که ایشان وچند نفر از ایرانیان عزیز در خارج از کشور قصد ساخت یه بیمارستان بسیار بسیارمجهز در هرسین ویا کرمانشاه داشتند.

   بیستون 1 می گوید :

   با سلام خدمت شما مخاطب گرامی…
   قرار بود دانشگاه بسازن نه بیمارستان…

  ممنون از راهنمایی دوستان.کاملا درسته دانشگاه بود.پیری وفراموشی….

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید