ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس

بیستون نیوز :

در آستانه سفر قريب الوقوع آقاي روحاني به هرسين موضوع كپك زده آب هرسين، آن هم زمانيكه كه سليماني نماينده مجلس و رازاني استاندار كرمانشاه مقدمات اختصاص بودجه و شروع اين طرح را تقريبا به مقصد رسانده اند عنوان كردن اين موضوع يك شائبه بزرگ در ذهن پوياي مردم اين شهر بوجود آورده است.

سرويس اجتماعي بيستون ، شهرستان هرسين  در چند ماه اخير در صدر اخبار رسانه هاي استان كرمانشاه قرار گرفته است.اخباري كه بواسطه كدورت و آلودگي گاه به گاه آب شرب شهر و عدم اطلاع رساني بجا و بموقع از سوي برخي مسئولين امر در نخستين روزهاي بروز آلودگي، اين مشكل را روز به روز حاد تر كرد.

اين اولين بار نيست كه آب هرسين دچار كدورت و بحران مي شود.در ساليان پيش نيز چنين مشكلي گريبانگير شهر شده بود.اما وجه تمايز اين مسئله در ابتداي سال جاري بارندگي هاي زياد(خوشبختانه) وظهور شبكه هاي اجتماعي نو ظهور (شوربختانه)از جمله شبكه پيام رسان تلگرام بود كه فقدان يك آموزش لازم به جهت استفاده درست و بجا از اين تكنولوژي محبوب ايرانيها، باعث تشديد اين وضعيت شد.

موضوع تجمع مردم شهر هرسين از ديدگاه رسانه ها كمي متفاوت بود.خبرگزاري فارس اين موضوع را به كم توجهي دولت به اين شهر اين چنين عنوان كرد:

جمع زیادی از مردم شهرستان هرسین، ظهر امروز در اعتراض به آلودگی آب شرب این شهرستان در خیابان اصلی این شهر تجمع کردند و با اعتراض به مسؤولان مربوطه، عملکرد آنها در مورد آلودگی آب هرسین را مورد انتقاد قرار دادند.

مردم شهرستان هرسین که از دیرباز به تدین و انقلابی بودن شهرت دارند، مدت چندین هفته است که آب ناسالم استفاده می‌کنند و از سویی، مسؤولان دولتی بدون بیان علت این موضوع، چند روز پیش از تصفیه و سالم‌سازی آب شرب این شهرستان خبر داده بودند و این در حالی است که هنوز آلودگی به وضوح در اغلب مناطق در آب شرب این شهرستان مشاهده می‌شود.

 آلودگی آب شرب شهرستان هرسین به حدی زیاد است که به وضوح قابل مشاهده بوده و رنگ آب کدر شده است، به نحوی که نه تنها برای مصارف خوراکی قابل استفاده نیست، بلکه مردم هرسین در مصارف غیرخوارکی نیز از آب لوله‌کشی استفاده نمی‌کنند و این موضوع منجر شده تا موضوعاتی همچون آلودگی هسته‌ای این شهرستان در شبکه‌های اجتماعی بیان شود.

مسؤولان استان کرمانشاه بارها در مصاحبه با رسانه‌ها تنها به ذکر این نکته که آب شهرستان هرسین آلوده است و اقدامات لازم برای اصلاح این وضعیت در حال انجام است، اکتفا کرده و هنوز مردم این شهرستان اقدام ملموسی که منجر به سالم‌سازی آب شرب شود، مشاهده نکرده‌اند و اعتراض آنها امروز پس از مطرح چندباره درخواست‌شان، از طریق فرمانداری رخ داد که تاکنون نتیجه نگرفتند و پس از چندین هفته تحمل این شرایط، امروز در اعتراض به این وضعیت خواستار رسیدگی مسؤولان مربوطه در این زمینه شدند.

21670252 3459 4095 bfe7 551b8dac378b ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس

اما مرصاد از دريچه سياسي و انتخاباتي به اين موضوع پرداخت:

جمعیتی حدود ۵۰ نفره در هرسین از توابع کرمانشاه به بهانه آلودگی و زیاد بودن آب بها تجمع کردند.

  این افراد اکثرا از حامیان یکی از کاندیداهای شکست خورده انتخابات مجلس بودند که تصاویری از حضور کاندیدای مذکور در این جمعیت نیز توسط خبرنگار مرصاد ثبت شده است.

فرماندار شهرستان با حضور به موقع در میان این جمعیت به سوالات آنها پاسخ گفت.

برخی از این افراد خواسته هایی مانند پرداخت نکردن آب بها داشتند که از سوی برخی دیگر از خود تجمع کنندگان با اعتراض مواجه شد.

.

895d8687 ddbb 4ae3 a78a 5c9e7538c425 ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس.

 

اين اخبار كه بواسطه نبود انسجام در ارائه آمار و گزارشات شفاف و صحيح از سوي مسئولين مربوطه در نخستين روزهاي بحران و نيز عدم اطلاع و نداشتن آموزش رسانه اي كافي نزد برخي ساكنان شهر هرسين بواسطه ارسال عكسها و اخبار متناقض به رسانه هاي مختلف داخلي و خارجي مزيد بر علت شد تا اين اختلاف شهر به بيرون درز كند.

.

cb5a7516 91fe 4e2e a5f7 0e89bcc0cf51 ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس.

امروز اما يك اتفاق ديگر در شهر هرسين افتاد كه از نقطه نظر رفتارهاي اجتماعي در اين شهر، يك پديده نو ظهور بود. و آن اجتماع و اعتراض عده اي از مردم كه مايل بودند مشكل خود را نه در سالن اجتماعات فرمانداري كه در كف خيابان هاي شهر بازگو كنند كه دليش را  مشكلات اخير شهر در اين رابطه بود.تجمعي كه به اعتقاد بسياري در زماني رخ داد كه كدورت آب برطرف شده بود و رسما مراكز بهداشتي و درماني شهر از سلامت كامل اب صحبت مي كردند و همه را غافلگير كرد.هرچند كه در اين تجمع مردم دست نوازشي هم بر سر شوراي شهر و شهرداري كشيده و نارضايتي خود را از اين مجموعه خدماتي منتخب شهر هم ايراز كردند.و گاها از سوي افرادي خاص شعارهايي هدف دار بر عليه نماينده منتخب شهر در مجلس هم به گوش مي رسيد كه محلي از اعراب نداشت و توجه زيادي به اين شعارها نشد.

2062599 ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس

اين در حالي است كه در اوج بحران آب،استاندار كرمانشاه در سفري يك روزه به هرسين از احداث يك تصفيه خانه مدرن براي جلوگيري از مشكلات احتمالي سالهاي بعد بود.حتي زماني كه يكي از پزشكان مورد وثوق شهر(دكتر نوروزي) با ارائه اسنادي عقيده داشت آب هرسين از ساليان پيش دارابي آلودگي راديواكتيو مي باشد،باز هم تجمع و اعتراضي را در اين حد نديديم.

.

1 ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس.

.

چند روز پيش ياور محمدي با دعوت از نخبگان و كارشناسان شهر در مورد مشكلات و برخي مسائل و راهكارها سنگ اعتراض مدني و قانوني را از پيش روي معترضيني با صداي بلند را برداشت و دو طرف اين ميز مذاكره راضي از آن بيرون آمدند و مدعوين اين جلسه توضيحات مسئولين را قانع كننده دانستند.(هر چند برخي در اين جلسه با استفاده از تكنولوژي  تلفن هاي همراه خود تبليغات زود هنگام انتخابات شوراي شهر كه در سال آينده برگزار مي شود را كليد زدند و تيغ تند مشكلات شهر را براي  تخريب اعضاي شورا و مسئولين را از رو كشيدند و اولين گام بلند تبليغاتي خود را برداشتند).

9ba9fd5f f490 43ef 80d7 3c4ee4b7cc17 ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس

اما فارغ از اين مسائل، اعتراض امروز پنج شنبه كه با پخش چند تراكت و كاغذ پاره بعنوان دعوت نامه جهت اين تجمع كليد خورد، آن هم نه بصورت قانوني حتي بدون نام بردن از برگزار كنندگان و اهداف اين تجمع، در چند روز گذشته كليد خورد كه با سعه صدر مسئولين شهر خصوصا فرماندار و همراهي بموقع امام جمعه محترم شهر به خير و خوشي تمام شد.

86815a77 7f67 4a44 9414 86d900c77d17 ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس

اين اتفاق از يك جنبه قابل تامل مي باشد و آن در آستانه سفر جناب آقاي روحاني، رييس جمهور منتخب مردم به استان كرمانشاه و احتمالا شهرستان هرسين مي باشد.هرسين شهري است با انبوه مشكلات تلنبار شده در طول ساليان گذشته كه گاها مورد بي مهري هم قرار گرفته و خيل بيكاران و كاهش جمعيت شهري به سبب مهاجرت به شهرهاي بزرگ گواه اين موضوع مي باشد.شهرستاني كه داراي چند كارخانه و مركز صنعني و بقولي دومين شهر صنعتي استان است كه  سهم جوانانش از اشتغال كمتر از يك درصد مي باشد و تنها آلودگي اين كارخانه جات سهم هرسيني ها شده است.و بعضا طرحهايي كه در اين شهر افتتاح مي شود حاصل سفر  و مصوبات مقام معظم رهبري به اين استان مي باشد.

n00042315 t ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس

در طول سه دهه و اندي از ابتداي انقلاب دو رييس جمهور به هرسين سفري يك روزه داشته اند.ابتدا آقاي هاشمي رفسنجاني در آخرين سال رياست جمهوريش بود كه در آن سالها با وجود انبوه مشكلات شهر هرسين شعار معروف (هاشمي قهرمان_ هديه به ما شهرستان) را ورد زبان مردم كردند كه مشخص نشد كساني كه اين شعار را به مردم القاء نمودند، به چه عنوان و تفكري اين خواسته را عنوان كردند.در آن برهه هرسين يك بخش بود كه شاخصه هاي لازم براي شهرستان شدن را نداشت و با جدا كردن بخش بيستون از صحنه و اتصال آن به هرسين(فقط بر روي كاغذ) باعث رنجش و بروز مشكلات رفت و آمد اداري براي مردم بيستون شد و بدون ايجاد زيرساختهاي مناسب براي هرسين،وارد يك بازي دو سر باخت شديم كه هيچ منفعتي براي هرسين نداشت و حتي باعث منفك شدن برخي كارخانه جات و مراكز پتروشيمي و صنعتي چهر از هرسين و اضافه شدن كاليات و درآمدهاي جانبي آنها براي بيستون هم شد.وبرخي مسائل ديگر كه از حوصله اين بحث خارج است.

resized 568793 125 ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس

اما در سفر دوم رييس جمهور منتخب محمود احمدي نژاد به شهرستان هرسين مشاوران و افرادي كه در اين سفر به آقاي احمدي نژاد كمك فكري مي كردند به عمد يا سهو نقشه و حوزه استحفاظي شهرستان هرسين را بخوبي تشريح نكردند و نيروگاه بيستون را كه در حوزه استحفاظي شهر كرمانشاه قرار دارد بعنوان بخشي از هرسين (فقط يك روز)قلمداد كرده و قسنت اعظم بودجه هاي عمراني و.. را به اين نيروگاه و آنهم به اسم و سهميه هرسين ولي به كام كرمانشاه اختصاص دادند.

39599711847 ساماندهي تجمعي آبكي در هرسين كه بوي فريب مي‌دهد+ عكس

با توجه به مسائل پيش امده در دو سفر رؤساي جمهور سايق به اين شهر و نيز در آستانه سفر قريب الوقوع آقاي روحاني به هرسين موضوع كپك زده آب هرسين، آن هم زمانيكه كه سليماني نماينده مجلس و رازاني استاندار كرمانشاه مقدمات اختصاص بودجه و شروع اين طرح را تقريبا به مقصد رسانده اند عنوان كردن اين موضوع يك شائبه بزرگ در ذهن پوياي مردم اين شهر بوجود آورده است. كه با ساماندهي اين تجمع بوسيله افرادي مجهول الهويه در حالي كه موضوع تقريبا حل شده قلمداد مي شود كمي مشكوك بنظر ميرسد.

شهر هرسين داراي مشكلاتي بزرگتر و مهمتر از مسئله آب است(هرچند كه آب هم يكي از مشكلات است نه همه آن).مشكلاتي از قبيل پروژه دو بانده كردن جاده هرسين ،عدم بكارگيري جوانان تحصيلكرده و با لياقت اين شهر در مراكز خدماتي و صنعتي،موضوع سلامت مردم در تجهيز بيمارستان شهر،مشكل دفع زباله ها، تكميل مسكن مهر اين شهرستان،نبود مراكز تفريحي و رفاهي و…دهها مشكل ريز و درشت ديگر كه برخي با نقاب دلسوزي سعي در به محاق كشيدن مشكلات اين شهر مظلوم را دارند كه سالهاست به مانند مردي با صلابت و آبرومند با سيلي صورت خود را سرخ مي نمايد و هر شب مقابل فرزندانش خجل و شرمسار مي شود ولي از حيا دم بر نمي آورد.

مطالب پیشنهادی

 1. واقعا کسیکه این گزارش را تنظیم کرده میشه ازش بعنوان یک خبرنگار وخبررسان و تحلیلگیری فوق العاده نام برد ……. قشنگ و زیبا موضوع بیان وهدایت شده و نتیجه گیری عالی …………موفق باشید

 2. ali گفت:

  اول اینکه به شعور سیاسی کردم توهین نکنید. دوم اینکه تا دیروز خود شما موضوع آب رو تو بوق و کرنا کردید حالا که حرف نماینده شد، موضوع کپک زده شد.درسته مشکلات بزرگتری هم مثل بیکاری هست که رسالت شما رسانه هاست که پیگیر باشید اما نه اینکه تریبون شخص خاصی مثل نماینده باشید

 3. محمد گفت:

  چقدر شعر میگی نویسنده جان.هرسین مشکلات بزرگتری دارد.خوب دولت چه غلطی برای مشکلات کرده.بعد چون مشکلات بزرگتری دارد باید آب ناسالم بخوریم و حرفی نزنیم.چون مشکلات بزرگتری دارد.تو این مملکت برای کدوم تجمع مجوز صادر میشه استاد گرامی.مسول بهداشت همون روز اول که آب و گل میخوردیم هم میگفت مشکلی ندارد.الانم از لحاظ ظاهری شاید بهتر شده باشه ولی مشکل میکروبی داره.دیروزم فرماندار خودش گفت مشکل ظاهریش برطرف شده نه باطنی.یه آدم بی سواد بذارن جای تو بهتر تحلیل میکنه.توهم توطئه زدی مردم برای اعتراض نماینده نیومدن چون هیچ نماینده ای گهی برای هرسین نخورده.مردم فقط برای اعتراض اب ناسالم اومدن.شمام به جای این تحلیل های قشنگت بهتره طرف مردمو بگیری جیره خوار دولت

 4. صادق گفت:

  یک رسانه باید چقد خود فروخته باشه که یه همچین تیتری بزنه؟ اگه مشکل آب هرسین برای شما یه موضوع کپک زده است برای مردم هرسین مشکلیه که هر روز باهاش دست و پنجه نرم میکنن. ننگ بر رسانه ای که خود فروختگی شو اینجوری علنا بیان می کنه. ننگ بر نماینده ای که با به راه انداختن همچین رسانه ای می خواد افکار عمومی رو فریب بده.

 5. دهنواسحاقوند گفت:

  از نحوه گفتار و نوشتار محمد معلوم و مشخصه که بسیار متشخص و فرهیخته هستند.اما گله از شماست که هرچند به اصل ازادی بیان معتقد باشید نباید چنین پیامی که کلمات نامناسبی بکار رفته رو منتشر کنید.اما مشکل اب با یک روز و یک هفته حل نمیشه.انسانهای نااگاه و بیسواد منتظر چنین معجزه ای هستند.باید بگیم متاسفانه در کشورمابروکراسی اداری روند طولانی داره و شاید فقط اختصاص بودجه ماهها طول بکشه.بعدش مکان یابی و نقشه و احداث و..که تصفیه خانه نیاز داره.کل مطلب منطقی و بدور از احساس بود و واقعیات امروز جامعه هرسینه.

 6. پیام خانی نژاد گفت:

  اعاده ی حق از جانب مردم دیار هرسین خواسته ای بجا می باشد که در طول سالیان اخیر مورد کم لطفی قرارگرفته اند.بحران قابل پیش بینی می باشد اگر مسئولین تدبیر نمایند.نماینده فعلی در مجلس شورای اسلامی باید پیگیر خواسته مردم باشد و ما مردم نیز باید در آینده افراد کارآمد را انتخاب نموده که در آینده پشیمان نشویم.مشکل شهر هرسین تنها مسئله آب نیست بلکه فراتر از تصور می باشد،که امیدواریم چاره ای از سوی مسئولین محترم اندیشیده شود تا کام دیار فرهاد ،شیرین شود.به امید آبادانی دیار عزیزمان هرسین
  پاینده باشید-پیام خانی نژاد

 7. محمد گفت:

  همش تقصیر علی رضایی و طرفداراشه.
  کسانی هم از الان برای شورا خودنمایی میکنن یا تایید صلاحیت نمیشن و یا رای نمیارن. مردم آگاه شدن

 8. محمد گفت:

  جناب خانی ن

  آقای خانی نژاد رای نخواهی آورد نه شما و نه کسانی که از حالا برای شورا به تکاپو افتادید به فضل الهی یا تایید صلاحیت نمیشید یا رای نمیارید.

 9. پیام خانی نژاد گفت:

  درجواب محمد:
  می تونم بپرسم استدلالتون از صحبتهایی که فرمودید چی هست؟!!!

 10. پیام خانی نژاد گفت:

  درجواب محمد:
  میشه بپرسم استدلالتون از صحبتهایی که فرمودید چی هست!!!؟؟؟

 11. محمد گفت:

  استدلالم پیشینه ی افراد است و همچنین فساد بی حد در شهرداری و شورا
  و…..
  حرفهای زیادی دارم….

 12. پیام خانی نژاد گفت:

  درجواب محمد:
  لطفا بفرمایید این چه ربطی به بنده دارد؟!

 13. بسیاز عالی! ممنون بابت زحماتی که می کشید

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار