سلطان صلح خاورمیانه را بهتر بشناسیم/عکس

بیستون نیوز :

بیستون نیوز.: “اخیرا پس از کش و قوسهای فراوان در رابطه با پرونده هسته ای ایران ناگهان از بین کشورها قرعه به نام کشور عمان افتاد.عمان کشوری در جنوب خلیج فارس است که پادشاه ان کسی نیست جز سلطان قابوس…

بیستون نیوز.: “اخیرا پس از کش و قوسهای فراوان در رابطه با پرونده هسته ای ایران ناگهان از بین کشورها قرعه به نام کشور عمان افتاد.عمان کشوری در جنوب خلیج فارس است که پادشاه ان کسی نیست جز سلطان قابوس .قابوس بن سعید” سلطان کشور پادشاهی عمان و در ۱۸ نوامبر ۱۹۴۰ در شهر “صلاله” زاده شد.وی چهاردهمین فرد در زنجیره مستقیم سلاطین خاندان آل بوسعید است.در سال ۱۹۷۰ میلادی و پس از برکناری پدرش سلطان سعید بن تیمور آل بوسعید از پادشاهی، قابوس به جای پدرش بر مسند حکومت نشست. وی پس از تکیه زدن بر مسند، لقب سلطان قابوس بن سعید سلطان عمان را گرفت و از شهر صلاله به مسقط نقل مکان کرد.. برخی رسانه‌ها بر این باورند که  وی شکل و شمایل دیپلمات‌ها را ندارد  و از کشوری می‌آید که تا چندی پیش تقریبا روزنامه‌ای نداشت.. لقب رسمی‌اش در عربی “جلالة السلطان المعظم قابوس بن سعید آل سعید”، به معنی: “اعلی‌حضرت سلطان بزرگ قابوس فرزند سعید از خاندان سعید” است. پادشاه عمان دوران کودکی را در زادگاه خود، در شهر صلاله پشت سرگذاشت و مراحل اولیه تعلیم خود نیز دراین شهر آغاز کرد. زندگی کاری “سلطان قابوس” به چهار مرحله تقسیم می‌شود.. وی در سن ۱۶ سالگی به دستور پدرش به انگلستان فرستاده و به مدت دو سال در فرهنگستان نظامی سلطنتی سندهرست آموزش دید.. در مرحله دوم، در یک مسافرت گردشی و آموزشی در ارتش پیاده هنگ زرهی انگلیس خدمت کرد.. وی سپس در مرحله سوم در تشکیلات ستاد ارتش آلمان غربی نیز به خدمت پرداخت. “سلطان قابوس” پس از برگشت از آلمان و در مرحله چهارم دوره علوم مدیریت حکومتی را در انگلستان گذراند.. پادشاه ۷۲ ساله عمان در سال ۱۹۷۶ با “کامیلا” دختر عموی خود ازدواج کرد، اما این پیوند زناشویی مدت کوتاهی بعد با طلاق به پایان رسید و از آن زمان به بعد “سلطان قابوس” دیگر ازدواج نکرد. و این در حالی است که “سلطان قابوس” فرزند و یا برادری ندارد که جانشین وی شوند.. “سلطان قابوس” یک طرفدار جدی موسیقی کلاسیک است.  برخی بر این باورند که “پادشاه عمان” حکومت و قدرتش را مدیون ایرانی‌هایی می‌داند که در روزهای سخت کمکش کردند و به همین دلیل این کشور همواره روابط خوبی با ایران داشته است. گفته می‌شود یک توافق اعلام نشده وجود دارد که کسی درباره جانشینی سلطان، صحبت نکند زیرا هر گاه صحبتی انجام شود، بلافاصله تقسیم بندی صورت می‌گیرد و نزاع برای قدرت آغاز می‌شود. سلطان قابوس هم اکنون سه پسر عمو به نام‌های “اسعد”، “شهاب” و “هیثم بن طارق آل سعید” دارد که از شانس بیشتری برای جانشینی وی برخوردارند.

 

 

برخی اقدامات از جانب سلطان قابوس انجام گرفته که او را به ایران نزدیکتر از قبل کرده است:

ازادی شهروندان امریکایی، سارا شولد و دوستانش که در ایران بازداشت بودند.همچنین شهرزاد میرقلی خان، زن ایرانی به اتهام مشارکت در خرید دوربین‌های دید در شب (که در بسیاری از فروشگاه‌های شکار در کشورهای اروپایی یافت می‌شود) در اتریش دستگیر شد و پس از محاکمه و سپری کردن دوران محکومیت خود، با ترفندی توسط سرویس‌های امنیتی آمریکا به این کشور کشانده شده و در آنجا به همان جرمی که محکومیت آن را سپری کرده بود، مجدداً محاکمه و به پنج سال حبس محکوم شده بود با میانجی گری سلطان قابوس به ایران مسترد گشت.

نمونه های زیادی از نقش واسطه گری سلطان عمان وجود دارد که نقش او را در تعامل یا کنش بین دو کشور ایران و امریکا که از سال ۱۹۷۹م قطع رابطه کرده اند را برجسته تر می نماید.

اما آخرین دور مذاکرات ایران با شش کشور غربی در عمان اینبار گویی مفهوم دیگری دارد. وزیر امور خارجه عمان پس از پایان گفت‌وگوهای دو طرف گفت: نشست‌هایی که امروز برگزار شده نتیجه ۵ سال تلاش سلطنت عمان برای کاهش فاصله میان ایران و غرب و گرد آوردن تمامی طرف‌ها بر روی میز و یافتن راه حل مسالمت‌آمیز برای شرایط هسته‌ای ایران است.

وی افزود که این گفت‌وگوها که بخشی از نهمین دور مذاکرات هسته‌ای است تنها ۲ هفته پیش از ضرب الاجل ۲۴ نوامبر بوده این در حالی است که در مذاکرات پیشرفت حاصل شده و انتظار می‌رود پیشرفت بیشتری در مذاکرات حاصل شود.

“عبدالمنعم الحسنی” وزیر اطلاع رسانی عمان نیز گفت: این نشست‌ها منعکس کننده نقش مثبت عمان به عنوان پیش برنده صلح است.عمان با میزبانی این نشست‌ها نقش مهمی را ایفا کرده و به بهبود روابط میان ایران و غرب کمک کرده است.

الحسنی افزود:این نشست در مسقط نشانه سیاست خارجی موفق عمان و نقش این کشور در برگزاری این مذاکرات است. ما بخشی از مذاکرات نیستیم اما شرایط را برای نشست‌های موفقیت‌آمیزفراهم کرده‌ایم.

وی گفت: این نشست‌ها نشان از احترامی است که آمریکا، اتحادیه اروپا و ایران برای عمان و سلطان قابوس بن سعید و دیدگاه وی دارند. این نشست‌ها همچنین منعکس کننده نقش عمان به عنوان بازیگر صلح منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وزیر اطلاع رسانی عمان اضافه کرد: روابط عمان با هر کدام از این کشورها عالی بوده و این دلیل آن است که آنها در اینجا حضور دارند و به نقش عمان احترام می‌گذارند و ما نیز این را ستایش می‌کنیم.

وی در پایان گفت: امیدوار هستیم این نشست‌ها با خبرهای خوب و موفقیت‌آمیز از مسقط به پایان برسد. این برای عمان و جهان خیلی مهم است.

 

اهميت مذاکرات ايران و آمريکا در عمان
اهميت مذاکرات هسته اي ايران و آمريکا از آن جهت قابل ارزيابي است که پس از انجام توافق ژنو، بسياري از کارشناسان و رسانه هاي خارجي از سلطان قابوس بعنوان مرد پشت پرده توافق ژنو ياد کردند و اعلام کردند عمان زمينه گفت‌وگوهاي امريکايي – ايراني را فراهم کرد و ميزبان هر دوي آنها براي مذاکره بود. اکنون بار ديگر اين کشور ميزبان وزراي خارجه ايران و آمريکا در آستانه رسيدن به توافق نهايي است.
در زمان انجام توافق ژنو، رسانه هاي خارجي به نشانه ها و تحولاتي اشاره کردند که نشان مي دهد سلطان قابوس نقش مهمي در مذاکرات هسته اي ايران و آمريکا و انجام توافق ژنو ايفا کرده است.
00317439 224 سلطان صلح خاورمیانه را بهتر بشناسیم/عکس
سلطان قابوس پادشاه عمان در نخستين روزهاي آغاز به کار دولت حسن روحاني، در سفري غيرمعمول به تهران آمد. او در اين سفر سه روز در تهران ماند اما در اين مدت تنها با رهبري و رئيس جمهور ايران ديدار کرد. به فاصله چند روز پس از سفر سلطان قابوس، وزير دفاع عمان هم راهي تهران شد.
در همان مقطع گمانه زني مبني بر گام بزرگ سلطان قابوس براي ميانجيگري ميان ايران و آمريکا بر سر پرونده هسته اي تهران مطرح شد اما هيچ گاه هيچ منبع رسمي علني چنين چيزي را تاييد کرد.
خبرگزاري رويترز در اين خصوص گزارش داد  براساس خبرهاي غيررسمي، مذاکرات ميان مقامات ايراني و آمريکايي در عمان برگزار مي شد.
برپايه گزارش هاي رويترز، مقامات آمريکايي در سفر به عمان براي مذاکرات محرمانه با ايران، از هواپيماهاي نظامي و ورودي هاي غيرمعمول و آسانسورهاي غيرعمومي استفاده مي کردند تا از فاش شدن اين مذاکرات خودداري کنند.
از ميان مقامات آمريکايي حاضر در اين مذاکرات مي توان به ويليام برنز معاون وزير خارجه آمريکا و جک سوليوان مشاور امنيت ملي معاون رئيس جمهور آمريکا اشاره کرد.
اين دو مقام آمريکايي در برخي ديدارها با طرف ايراني، بعضي از مقامات مانند بونيت تالوار عضو شوراي امنيت ملي در کاخ سفيد را در کنار خود داشتند.
دو کشور در سال ۲۰۱۳ حداقل ۵ مرتبه ديدارهاي محرمانه اي را برگزار کردند.
برنز، سوليوان و کارشناسان فني از آمريکا در يکي از اين ديدارها در مارس گذشته، با استفاده از يک فروند هواپيماي نظامي وارد عمان شدند. آنها براي خودداري از فاش شدن مذاکرات با ايران، از هواپيماي نظامي استفاده مي کردند.
اين ديدار قبل از انتخاب حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري بهار گذشته انجام شد.
ايران در ميان ۶ کشور عربي جنوب خليج فارس، بهترين و نزديک ترين روابط را با عمان دارد. سابقه روابط دو کشور هم به دخالت نظامي ارتش ايران در عمان در سال ۱۳۵۲ براي سرکوب مخالفان مسلح سلطان قابوس باز مي گردد.
عمان همزمان با ايران، روابط بسيار نزديکي با غرب به ويژه آمريکا و انگليس دارد.
عمان در زمينه ميانجيگري ميان ايران و ديگر طرف هاي خارجي از جمله آمريکا و اروپا سابقه درخشاني دارد که از جمله مي توان به جلسات مقامات وقت ايران و عراق در مسقط يک سال قبل از آتش بس ميان جنگ ۸ ساله ميان دو کشور در سال ۱۳۶۷ و آزادي شماري از شهروندان ايراني زنداني در آمريکا و انگليس و در مقابل آزادي شماري از شهروندان آمريکايي در ايران در ۸ سال گذشته اشاره کرد.
000304138 550 سلطان صلح خاورمیانه را بهتر بشناسیم/عکس
در اين باره، ميانجيگري سلطان قابوس در ماجراي سه شهروند آمريکاي بازداشتي در ايران (سارا شورد، شين بائر و جاشوا فتال) بود قابل يادآوري است که هر سه بعد از پرداخت وثيقه ۱.۵ ميليارد توماني آنها توسط پادشاه عمان، از زندان آزاد و در دو مرحله با استفاده از هواپيماي اختصاصي پادشاهي عمان به مسقط منتقل و تحويل خانواده هايشان شدند.
00282249 646 سلطان صلح خاورمیانه را بهتر بشناسیم/عکس
همچنين آزادي مجتبي عطاردي (استاد دانشگاه شريف که در آمريکا بازداشت بود)، شهرزادميرقلي خان (زنداني در آمريکا) و نصرالله تاجيک (سفير اسبق ايران در اردن که در لندن بازداشت بود) با ميانجيگري هاي سلطان قابوس محقق شد.

تحلیلگران به وجود نشانه هایی درباره اینکه عمان، ایستگاه پایانی مذاکرات است اشاره دارند. این تحلیلگران همچنین معتقدند که ایران و گروه ۱+۵ به توافق نهایی دست پیدا می کنند و به ۱۲ سال پرونده پیچیده مذاکرات بر سر فعالیت های هسته ای ایران پایان خواهند داد.

 

نزدیکی به ایران به بهای دوری از عربستان:

عمان اکنون علاوه بر ایفای نقش در پرونده هسته ای در نقش فروشنده دیپلماسی ایرن ظاهر شده است. نقش عمان در از سرگیری روابط تهران – واشینگتن فرصت های زیادی را برای این کشور عربی با جمعیت ۴ میلیون نفر ایجاد می کند. این پادشاهی مدت هاست که پروژه خط لوله ای را دنبال می کند که گاز ایران را به عمان انتقال می دهد. اما این پروژه به دنبال تحریم های آمریکا متوقف شده است. در صورتی که تحریم های آمریکا لغو شوند، عمان نیز می تواند از مزایای آن در پیشبرد پروژه خط لوله استفاده کند.

چندی پیش زمانی که مقامات عمانی با پیشنهاد عربستان در مورد ایجاد نیروی ائتلاف منطقه ای به منظور ایجاد قدرت بازدارندگی در مقابل ایران مخالفت کردند، بسیاری از مقامات عربی شگفت زده شدند. مقامات عمان تاکید کردند کشورهای منطقه نباید به دنبال نظامی کردن بیشتر منطقه باشند.

برخی تحلیلگران می گویند این رویکرد عمان نشان دهنده تلاش این کشور برای پیشبرد سیاست خارجی مستقل است، حتی اگر به بهای درگیری با همسایگان بزرگتر باشد.

نگرانی از وضعیت جسمی سلطان قابوس:

در مورد جانشینی سلطان قابوس به  یک مساله بسیار مهم می توان اشاره کرد، چرا که هم اکنون این مساله ذهن بسیاری از سران منطقه را هم به خود مشغول کرده است، اکنون  سران منطقه نه تنها می خواهند روند خلافت و جانشینی را نظارت کنند بلکه می خواهند تا جایی که امکان دارد در آن مشارکت نیز داشته باشند.

بر اساس این گزارش، هم اکنون آمریکایی ها و انگلیسی ها که از حامیان قدیمی سلطان نشین عمان هستند تلاش بسیاری را به کار خواهند بست تا آرامش موجود در این سلطان نشین حفظ شود.

براساس آخرین اطلاعات سلطان قابوس طرحی را تدارک دیده است که در صورت گذشت سه روز از مرگش مساله تعیین جانشین از سوی شورای خاندان حاکم مطرح شود، و جانشین وی از بین سه نامزدی که به صورت محرمانه از سوی شخص سلطان قابوس پیشنهاد شده اند انتخاب شود، این سه شخصیت عبارتند از : فهد بن محمود آل سعید معاون نخست وزیر که هفته گذشته سفری هم به کشور آلمان داشته است و شهاب بن طارق آل سعید رئیس شورای مطالعات علمی و هیثم بن طارق آل سعید وزیر فرهنگ و میراث سلطان نشین عمان.

این منابع گفته اند در صورتی که بر سر یکی از این سه نام توافقی از سوی شورای خاندان حاصل نشود شورای دفاع و مجلس شورا و هیئت دولت برای انتخاب جانشین باید تشکیل جلسه دهند و از این طریق یک جانشین برای سلطان تعیین شود.

براساس اطلاعات به دست آمده هم اکنون ژنرال سلطان بن محمد النعمانی وزیر دفتر سلطان نشین عمان از سوی این سه رقیب برای خلافت و جانشینی سلطان قابوس مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و هر سه تلاش می کنند خود را به وی نزدیک کنند، چرا که وی در دستگاه امنیت دولت عمان از نفوذ و قدرت واقعی برخودار است.

به نظر می رسد سلطان قابوس با وجود بیماریش تلاش دارد نقش یک میانجی بزرگ و تاریخی را درباره پرونده هسته ای ایران ویا شاید نزدیک کردن دو کشور ایران و امریکا با کوله باری از خصومت و دل چرکینی از هم را ایفا کند.باید منتظر ماند تاریخ منتظر و آبستن حوادث بزرگ است.

تحریریه/ بیستون نیوز

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار