سهم روستا هاي بخش مركزي هرسين از دهياري مشخص شد

بیستون نیوز :

روستاهاي دهنو ، قلعه گنجوان و سرخوند سه روستايي هستند كه داراي شاخصه هاي اعلام شده از سوي وزارت كشور بودند و بزودي در اين روستاها نسبت به تاسيس دهياري و معرفي دهيار اقدام خواهيم كرد.

آذر خسروي، بخشدار مركزي هرسين در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار بيستون  از اختصاص سه سهميه براي تاسيس دهياري در روستاهاي بخش مركزي هرسين خبر داد.

خسروي در ادامه افزود:روستاهاي دهنو ، قلعه گنجوان و سرخوند سه روستايي هستند كه داراي شاخصه هاي اعلام شده از سوي وزارت كشور بودند و بزودي در اين روستاها نسبت به تاسيس دهياري و معرفي دهيار اقدام خواهيم كرد.

بخشدار مركزي هرسين افزود:با توجه به اينكه شاخصه اصلي جهت اختصاص دهياري به يك روستا ۵۰ خانوار و نيز جمعيت بود اما در قانون جديد اين شاخص به ۲۰ خانوار و يك جمعيت مشخص در هر روستا تقليل يافته است و داشتن شورا در اين گونه روستا ها ملاك قرار نمي گيرد و عموما داشتن شورا و دهياري لازم و ملزوم هم نيستند. ما در بين اين سه روستا كه سهميه جديد گرفته اند روستاي قلعه گنجوان را داريم كه داراي شورا نيست اما ديگر شاخصه هاي ما را دارد.

اين مقام مسئول در ادامه گفت:در اين رابطه از ما خواسته شده است كه روستاهاي بالاي ۲۰ خانوار را معرفي كنيم كه به مرور زمان سهميه تشكيل دهياري به اين روستا ها تعلق گيرد و احتمال افزايش سهميه جديد در آينده وجود دارد.

دهیاری به عنوان نهاد متولی اداره امور روستا وتحقق بخش توسعه پایدار روستایی دارای وظایف متعدد گسترده ای می باشد.وظایفی مانند مدیریت پسماند های روستایی ، ایمنی وآتش نشانی، مدیریت آرامستان، اجرای مصوبات شورای اسلامی روستا، وصول عوارض مصوب و صدور مجوز ساخت و ساز و تفكیك اراضی از جمله این وظایف محسوب می شوند كه ذاتاً توسط دهیار و دهیاری انجام می گیرد.

همچنين دهياري وظایفی مانند ثبت احوال ، حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی در روستاها ، صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی ، توسعه گردشگری، اجرای فرامین دولتی، حفظ نظم و امنیت محیط روستا، کمک به احداث تأسیسات آب، برق، گاز وتلفن در روستاها ، پیگیری وایجاد زمینه نظارت بر امور بهداشت عمومی روستا از قبیل کشتارگاه ها، نانوایی هاو…، معرفی وبازاریابی محصولات کشاورزی وصنایع دستی روستا، فراهم سازی زمینه های اشتغال در روستا، مناسب سازی فضایهای عمومی روستا برای تردد جانبازان ومعلولین جسمی – حرکتی مساعدت به خانواده های بی سرپرست وبی بضاعت روستا و… در این بسته بندی جای می گیرد. این وظایف خاصیت معاضدتی وهمکاری دارند که دهیار بایستی برای انجام آن ها با دستگا هها وسازمان های متولی ذی ربط همکاری نموده وشرایط ایفای وظابف آن ها در روستا را فراهم نماید.

لازم به ذكر است كه در روزهاي اخير جليل بالايي، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری کرمانشاه از صدور مجوز تاسیس دهیاری جديد در ۱۸۹ روستای استان از سوی وزارت کشور خبر داده بود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار