سوداگران رای در کمین اند!!! فکر، نظر و عقیده خود را نفروشيد

بیستون نیوز :

فرشاد ژيان :فردی که رای خود را می فروشد بزرگترین خیانت را به خود و کشورش می کند. آسیب های فروش رای بسیار گسترده و فراگیر است، کسی که رای خود را می فروشد در واقع فکر، نظر و عقیده خود را فروخته است و این عملی بسیار زشت و مذموم است.

 

ويژه انتخابات بيستون، انتخابات به عنوان تجلی دموکراسی و یکی از تجربیات تقریباً مفید بشر برای تعیین تکلیف قدرت و حل منازعات سیاسی است.
انتخابات مجلس در کشور‌ ما در بیش از دویست حوزه بطور جداگانه برگزار می‌شود. برخی کاندیدا‌های مجلس که عموماً به سیاست‌ ورزی به ویژه سیاست به معنی دینی کلمه حساسیت قابل توجه ندارند، همه رفتار‌ها و مواضع را صرفاً برای کسب رای تنظیم می‌کنند در حالی که رفتار‌‌ها در کوتاه مدت و بلند مدت در شکل‌گیری باور اجتماعی تأثیر دارد.
قطعاً عدم توجه به مسئولیت اجتماعی در رفتار کاندیدا‌ها تأثیر فاجعه آمیزی در جامعه می‌گذارد که هزینه‌های بسیار سنگین آن به صورت غیر مستقیم فردا از جیب همین ملت پرداخت خواهد شد و پرداخت می‌شود. بدیهی است کاندیدا‌های که برای مثال برای راهیابی به مجلس (محل تعیین سرنوشت کشور) با پول رأی می خرد برای جبران پول‌های خرج شده فردا به عنوان نماینده مجلس رای خود را خواهد فروخت.
از طرف دیگر تأثیر پول در انتخاب شدن، سرنوشت مهمترین نهاد قانون‌گذاری کشور را با منافع کانون‌های ثروت گره خواهد زد و آنچه مورد غفلت و ظلم قرار خواهد گرفت منافع ملی و مصالح ملت است.
فردی که رای خود را می فروشد بزرگترین خیانت را به خود و کشورش می کند. آسیب های فروش رای بسیار گسترده و فراگیر است، کسی که رای خود را می فروشد در واقع فکر، نظر و عقیده خود را فروخته است و این عملی بسیار زشت و مذموم است.
البته در اسلام این افراد دارای مصداق هایی دارند از جمله بسیاری از افرادی که در کربلا در لشگر عمربن سعد ملعون قرار گرفتند، رای خود را به سه من گندم یا بیشتر فروختند. خیلی از آنان حتی نتوانستند یک تیر هم به سوی امام ( ع ) پرتاب کنند ولی جزء قاتلان حضرت محسوب میشوند و لعن و نفرین ابدی را برای خود انتخاب کردند اکنون نیز کربلایی دیگر اما در قالبی دیگر در راه است، خیلی ها در مقابل مبلغی ناچیز، رای خود را، اراده و تدبیر و آزادی انتخاب خود را می فروشند، یقینا از دل این رای فروشی هاست که اختلاس ها، رانت ها، خیانت ها و بی تفاوتی نسبت به حوزه انتخابی بیرون می آید.
یادمان نرود سوداگران رای در کمین نشسته اند و با پیشنهادات اغوا کننده قصد دارند تا با خریدن رای آخرت عده ای را فروخته، تا دنیای خود را آباد کنند. ممکن است عده‌ای در این فکر باشند که با ترفندهای مختلف و استفاده از پول‌های کثیف آرای مردم را به نفع خود جلب کنند، آرائي که با خرید و فروش به دست آید از نظر شرعی و قانونی باطل بوده و در واقع به سایر مردم ستم می‌شود و یک نوع خیانت است.
بخش اعظم این کار قبیح و زشت متوجه افرادی است که با تطمیع افراد و وسوسه کردن آنها هویت شان را از آنها میگیرند. در واقع رای شرف، عزت، غیرت، هویت و آبروی افراد است.
عمدتا خرید و فروش رای توسط سوداگران اجیر شده از سوی کاندیدای بازنده صورت می گیرد، چنین افرادی دست به هرکاری میزنند که پیروز انتخابات باشند غافل از آنکه هیچ گاه نخواهد توانست مانعی برای موج حامیان کاندیداهای محبوب باشند. براستی کسی که هویت ، آبرو و عزت مردم را می خرد و به راحتی دست به این کار غیر اخلاقی میزند، به همان را حتی آنها را نمی فروشد؟
يادداشت:فرشاد ژيان

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار