شهردار هرسین در شرف استیضاح قرار گرفت

بیستون نیوز :

لازم به ذکر است که جلسه اول پرسش از شهردار هرسین با درگیری لفظی بین دو تن از اعضای شورای شهر بصورت نیمه کاره پایان یافت و در جلسه دوم نیز شیخی نتوانست سوال کنندگان را قانع کند.

یک عضو شورای شهر هرسین در گفتگو با خبرنگار بیستون از طرح سوال و برنامه استیضاح شهردار هرسین خبر داد.

وی افزود: در راستای بهبود امورات شهر و خروج از رکودی که در این چند ماهه شهر را فراگرفته است سوالاتی را در دو جلسه اخیر از شهردار پرسیده ایم که تاکنون از پاسخ های شهردار راضی نشده ایم.

این عضو شورای شهر در ادامه بیان داشت :مشکلاتی از قبیل وضعیت نابسامان پارک باستانی شهر هرسین،نیمه کاره ماندن پارک بانوان و عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری از سوی پیمانکار و چندین مشکل دیگر مواردی از انبوه مشکلاتی است که دامنگیر شهر شده است و تاکنون اقدام مناسبی از سوی شهردار ندیده ایم.

وی گفت:در این دو جلسه آنچه محمد کرم شیخی ،شهردار هرسین برای برونرفت از این مشکلات عنوان کرده است کمبود شدید بودجه است.در حالی که شهرداری باید قسمت اعظم بودجه خود را از طریق ذرآمدزایی تامین کند که در این زمینه شهرداری بسیار ضعیف عمل کرده است و حتی از ارایه طرحهای عمرانی که بودجه آنها از طریق استانداری و وزارت کشور تامین می شود عاجز است.

این عضو شورای شهر در پایان گفت:تعداد امضا کنندگان طرح استیضاح در حال حاضر به چهار نفر رسیده است و احتمال افزایش تعداد نفرات درخواست استیضاح در روزهای آینده نیز وجود دارد اما آنچه مهم است دو جلسه است که شهردار مورد پرسش قرار می گیرد و ایشان تمام کاستی ها را عدم نقدینگی می داند که در واقع چنین  نیست و سو مدیریت و منفعل ماندن کدهای در آمدی و روز مرگی و عدم تخصص و….. را می توان مشکل عدیده این روزهای شهرداری برشمرد.

 

««لازم به ذکر است که جلسه اول پرسش از شهردار هرسین با درگیری لفظی بین دو تن از اعضای شورای شهر بصورت نیمه کاره پایان یافت و در جلسه دوم نیز شیخی نتوانست سوال کنندگان را قانع کند.»»

قوانین و نحوه استیضاح شهردار در شورای شهر به شرح زیر می باشد:

 

به موجب مصوبه مجلس، چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری به دلیل عدم انجام وظایف قانونی و یا ضعف مدیریت اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رئیس شورا موارد را به صورت صریح و مکتوب به شهردار تذکر می‌دهند.

در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر و اصرار اعضای معترض موضوع به صورت سؤال مطرح می‌شود که در این صورت رئیس شورا سؤال را کتباً به شهردار ابلاغ می‌کند و وی موظف است با هماهنگی رئیس شورا حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز پس از تاریخ ابلاغ در محل شورا حاضر شود و به سؤال مطرح شده پاسخ دهد.

پس از ارائه پاسخ بدون حضور شهردار نسبت به قانع‌کننده بودن آن رأی‌گیری به عمل می‌آید. چنانچه پاسخ شهردار از نظر اکثریت اعضای شورا قانع کننده نباشد موضوع به صورت اخطار توسط رئیس شورا به شهردار ابلاغ می‌شود.

چنانچه اعضای شورا ۲ بار از پاسخ شهردار قانع نشوند در صورت درخواست یک سوم اعضای شورا استیضاح شهردار در دستور کار قرار می‌گیرد. تقاضای استیضاح باید صریح و دارای موضوع یا موضوعات مشخص باشد. وی موظف است با هماهنگی رئیس شورا حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز پس از تاریخ ابلاغ در محل شورا حاضر شود و به سوال مطرح شده پاسخ دهد.

پس از ارائه پاسخ بدون حضور شهردار در خصوص عدم اعتماد به وی برای تداوم تصدی سمت شهرداری رأی‌گیری می‌شود. در صورتی که شهردار علیرغم هماهنگی‌های صورت گرفته در جلسه استیضاح حاضر نشود، استیضاح کنندگان مطالب خود را بیان می‌کنند و نسبت به عدم اعتماد رأی‌گیری می‌شود. چنانچه دو سوم کل اعضای شورا رأی اعتماد بدهند شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب می‌شود.

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار