ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : جمعه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۶:۰۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, نوا و نما > شهر هرسین در حدود ۷۰ سال پیش//خیابانی که هنوز بکر مانده است+عکس

شهر هرسین در حدود ۷۰ سال پیش//خیابانی که هنوز بکر مانده است+عکس

در سری دیگری از مجموعه عکسهای قدیمی شهر هرسین که خدمت شما مخاطبین گرامی عرضه می شود،تصاویری از بافت شهری این شهر کهن در حوالی سالهای ۱۳۳۲ هجری شمسی را به نمایش می گذاریم امیدواریم این نوستالوژی مورد پسند شما فرهیختگان قرار گیرد.

سرویس اجتماعی بیستون،در سری دیگری از مجموعه عکسهای قدیمی شهر هرسین که خدمت شما مخاطبین گرامی پایگاه خبری تحلیلی بیستون عرضه می شود،تصاویری از بافت شهری این شهر کهن در حوالی سالهای ۱۳۳۲ هجری شمسی را به نمایش می گذاریم امیدواریم این نوستالوژی مورد پسند شما فرهیختگان قرار گیرد.

آنچه که در این تصاویر جلب نظر می کند،بافت شهر قدیمی هرسین و خیابان اصلی امام خمینی(ره) در حدود ۷۰ سال پیش است که در حال حاضر هم تنها خیابان اصلی شهر به همان استیل قدیمی مانده، که عدم آینده نگری در انتخاب عرض این خیابان در آن دوره باعث بروز مشکلات عدیده ترافیکی در حال حاضر شده است.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار گیرد نقشه و طرح تفضیلی شهر است که اصولا باید هر ۱۱ سال یکبار طرح تفضیلی شهر توسط شهرداری تهیه و در اختیار فرمانداری و استانداری قرار گیرد.طرح تفضیلی هر شهر یکی از مهمترین عوامل در پیشرفت و توسعه یک شهر به شمار میرود وبا توجه به آن شهر در جهت های مختلف وسعت پیدا کرده و خیابانهای جدید بار ترافیکی را از دوش خیابانهای قدیمی هر شهری برداشته و باعث رشد عادلانه و منطقی ارزش املاک تجاری و مسکونی در نقاط مختلف شهر می گردد.

در هرسین اما این مهم صورت نگرفته است. حدود سه دوره یعنی۳۰ سال است که هیچ کدام از شهردارهای این شهر، طرح تفضیلی جدید را جهت پیشبرد اهداف بلند مدت طراحی و ارائه نداده اند.آخرین طرح تفضیلی در سال ۶۴ ارائه گشته که شهرکهای شمالی و جنوبی و نیز کمربندی جنوبی به شهر اضافه شده و از آن تاریخ شهر بصورت غیر فنی و بدون رعایت استاندارد های لازم رشد کرده است.این بی توجهی مسئولین پیشین شهر، از مهمترین عوامل اصلی رکود و بی رونقی و در یک کلام در بن بست قرار گرفتن هرسین است.شهری که با قدمت ۱۱ هزار ساله تمدن و دارا بودن میراث فرهنگی عظیمی که در دل خود جا داده هنوز می لنگد و در جا می زند.در این شهر هیچ یک از زیر ساختهای گردشگری  از جمله هتل و محل اسکان و …چندین مورد دیگر که از عوامل اشتغال پایدار و رونق اقتصادی است در نظر گرفته نشده است.که بسط این مطلب را به عهده کارشناسان فن واگذار می کنیم.

به نظر می رسد ذکر مصیبت و مویه بر این همه کم توجهی بی فایده و راهکار مناسبی بر این برون رفت نیست.بدون هیچ اغراقی، با توجه به اینکه هرسین بعد از سالها از یک شهردار بومی و صاحب فن و تکنیک در امور شهر سازی بهره می برد و همزمان یک فرماندار جوان و دلسوز نیز بر مسند مهمترین سمت سیاسی ،اداری هرسین تکیه زده است و از همه مهمتر امام جمعه جوان و پویایی که لطف خدا نصیب شهر هرسین کرده است، و در هر خطبه و فرصتی مردم را به مطالبه گری و پیگیری خواسته های بر حق خود تشویق می کند،می توان امیدوار تر به آینده نگریست.

حضور سه عنصر اصلی پیشرفت در هر شهری که همان اشراف کامل به مسائل فنی از سوی شهردار و قدرت اجرایی و تلاشگری از طرف فرماندار و از همه مهمتر جایگاه دینی و مردمی از جانب امام جمعه محترم شهر فرصتی پیش آورده که به خواست به حق مردم جامه عمل بپوشند و قطار رشد و توسعه هرسین را بعد از سالها بر روی ریل پیشرفت قرار دهند.

ش

سراب هرسین قسمت شمالی پارک،در این قسمت اکنون در یاچه مصنوعی و تلمبه خانه سازمان آب  قرار دارد

س

پارک شهر هرسین،قسمت مرکزی پارک

 ی

ساعت آبی که از سنگ یکپارچه ای تشکیل شده و باز مانده از دوران ساسانیان است

۱۳۳۲/۸/۲۵تاریخ

ب

نمایی از شهر هرسین از حوالی امام زاده مهدی (ع)

۱۳۳۱/۱/۷

ل

خیابان اصلی شهر احتمالا چهار راه انقلاب کنونی به سمت لک

۱۳٣١/١/۵

ات

نمای شرقی از قلعه هرسین۱۳٣٣/٨/٢۵
 

نظرات شما

    شهروند می گوید :

    با سپاس از مسئولان هنرمند این سایت که درگیر روزمرگی های رسانه ای موجود در کشور نشده و با ایده های جذاب برای شهروندان هرسین (که به راحتی می توانند در هر جای دنیا از این میراث به تصویر کشیده شده لذت ببرند) از خود ابتکار به خرج می دهد، بی شک جای خالی این امر، پر خواهد شد!
    امیدوارم سرنوشت این خیابان سنتی و باصفا با آن درختان اصیل و تاریخی اش مانند بیشمار خیابان های کشور که در روند به اصطلاح «توسعه» با خاک یکسان شده اند، دچار نشود. زیرا طرح های بدیل بسیاری می تواند جایگزین طرح تعریض خیابان، که طرحی تاریخی شده است، مورد استفاده قرار گیرد: از جمله استفاده از خیابان همجوار (که از پارک امام علی شروع می شود و تا پارک شهر همچنین از پارک شهر تا خیابان منتهی به چهارراه انقلاب ادامه دارد) و شاید بسیار طرح های دیگری که احتمالا دلسوزان اصالت فضای شهری هرسین بتوانند ارائه نمایند.
    با تشکر مجدد

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید