علیرضا شایق // به بهانه انتشار عکسی از دکتر کومار و حضور طبیبان هندی در سرزمین پارس

بیستون نیوز :

یکی از مشکلات بنیادین مردم ایران در سال های پیش از انقلاب مشکل بهداشت و درمان و عدم دسترسی به موقع به امکانات ضروری درمانی و حتی بهداشتی بود.

 

سرویس اجتماعی بیستون : یکی از مشکلات بنیادین مردم ایران در سال های پیش از انقلاب مشکل بهداشت و درمان و عدم دسترسی به موقع به امکانات ضروری درمانی و حتی بهداشتی بود.
یکی از این دلایل عدم وجود نیروی انسانی متخصص بود. در سال های دهه چهل شمسی کاری ابتدایی تحت عنوان « سپاه بهداشت» که از اصول انقلاب سفید محمدرضا پهلوی و برگرفته از طرح ترومن و سلف آن طرح مارشال بود؛ به منظور کاهش مشکلات بهداشتی شکل گرفت اما با توجه به عدم تخصص سپاهیان بهداشت و تأکید بر جنبه تبلیغاتی آن به جای اثرگذاری تأثیری در معضلات ریشه دار بهداشت و درمان ایران نداشت.
اما پس از انقلاب اسلامی با توجه به تأکید رهبران و مسئولان بلندپایه مبنی بر حل مشکلات ریشه دار عموم مردم از جمله بهداشت و درمان با توجه به اینکه امکان انتظار برای تأمین نیروی انسانی متخصص داخلی وجود نداشت و حل مشکل بهداشتی و درمانی مردم فوریت داشت؛ پزشکان خارجی شرقی وارد کشور شدند و در تمامی شهرها و اغلب روستاها به طبابت پرداختند.
اگرچه امروز آمار دقیقی از تعداد این پزشکان و میزان تحصیلات و تخصص و رتبه بندی علمی و حتی فراوانی ملیتی آنها در دسترس نگارنده نیست، اما اغلب ما به یاد می آوریم که پزشکانی از هند، پاکستان، فیلیپین، سری لانکا، بنگلادش در مراکز درمانی مشغول به کار بودند.
حضور این پزشکان که اغلب مسلمان و بعضی هم غیر مسلمان بودند با مخالفت هایی از جانب گروه های مختلفتی روبرو بود. برخی به عدم آگاهی و مشکلات زبانی در تشخیص بیماری و روند درمان و به طور کلی عدم ارتباط صحیح بیمار- پزشک اشاره می کردند. برخی دیگر خطاهای حرفه ای نه چندان اندک این پزشکان کم تجربه یا کم دانش را مورد تأکید قرار می دادند.
از میان پزشکان متعددی که در دوران کودکی و نوجوانی دیدیم و گذرمان به محکمه شان افتاد و کیسه شان به تنمان خورد، دکتر کومار از همه معروف تر بود. دکتر کومار که در سال های ابتدایی دهه شصت وارد هرسین شد سالها در هرسین ماند و تشخیص و درمانش زبانزد عموم مردم بود، تا جایی که اغلب در درمانگاه و بهداری ( توضیح اینکه در آن سال ها هرسین دو مرکز بهداشتی درمانی بیشتر نداشت: اولی که به بهداری معروف بود در محل بیمارستان فعلی شهدای هرسین قرار داشت و دیگری درمانگاه خوانده می شد و برخی آنرا درمانگاه باغ می خواندند پایین تر از مسجد آیت الله حجتی قرار داشت و در گذشته به همت خیر و واقف بزرگ و نیکنام هرسین مرحوم حاج علی حسین ناصری رحمة الله علیه ساخته شده بود.
البته مدت اندکی هم به طور موقت بهداری به جهاد سازندگی واقع در روبروی ثبت احوال منتقل شد) مردم سراغ دکتر کومار را می گرفتند. یکی از توفیقات دکتر کومار در این کار فهم درست او از زبان فارسی و حتی اندکی لکی بود. تا جایی که وقتی با او فارسی صحبت می کردی برای گرفتن شرح حال بیمار از واژه های لکی استفاده می کرد.

درمانگاه هرسین علیرضا شایق // به بهانه انتشار عکسی از دکتر کومار و حضور طبیبان هندی در سرزمین پارس

پرسنل درمانگاه هرسین دهه۶۰
ایستاده از راست:امان الله رشیدی،دکتر کومار پزشک هندی،مرحوم حاج یحیی رحمانی،سید مرتضی مهدوی
نشسته از راست:جباری اهل اسدآباد،ناشناس،احمد رشیدی

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار