علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر

بیستون نیوز :

از جمله رسوم بسیار مناسب ایام عزاداری به ویژه مراسم روز عاشورا حضور یافتن مردم در امامزاده مهدی هرسین بوده است. این اجتماع وحدت بخش متاسفانه چندسالی است که به دلیل تفاوت دیدگاه های برخی همشهریان اندکی کمرنگ شده است.

علیرضا شایق//اصلا حسین جنس غمش فرق می کند…

یکی از دلایل اشتهار هرسین به « دارالمومنین» سعی و تلاش و حمیت مردم آن در حفظ شعائر دینی به ویژه مراسم عزاداری حضرت امام حسین علیه السلام بوده است. وجود دهها ذاکر و مداح و مرثیه سرای بی ریای اهل بیت علیهم السلام که در سخت ترین شرایط هم برای اقامه عزای امام حسین علیه السلام سعی وافر داشته اند گواه همین مطلب است.
 نگارنده از بسیاری از بزرگان هرسین از جمله مرحوم حاج خداداد شایق پدربزرگم که خود از ذاکران وخادمان دستگاه حضرت سیدالشهداء علیه السلام بود شنیدم که در زمان حکومت منفور پهلوی اول که عزاداری و اقامه عزای اهل بیت ممنوع بود با رعایت سخت ترین تدابیر در منازل و یا در پشت کوه دیوانگاه به دور از چشم و گوش عوامل حکومت و مخفیانه مراسم محرم و عاشورا برگزار می شده است و حتی بارها ایشان و تعدادی دیگر از بزرگان هرسین به دلیل این کار احضار و به دلیل فضای مذهبی هرسین و حرمت بزرگان در این شهر و با لطف و امداد اهل بیت علیهم السلام بدون مجازات و با اخذ تعهدهای مکرر آزاد شده اند.
از جمله رسوم بسیار پسندیده و زیبایی که در گذشته میان هیات های عزاداری هرسین وجود داشته مهمان شدن این هیات ها در محلات و تکیه ها و مساجد یکدیگر بوده و بنا به نقل بزرگان برخی مشکلات و اختلافات در این مهمان شدن هیات ها از بین رفته است. در این رسم پسندیده هیات های هرسین که در زمان های دور فقط سه هیات اصلی هرسین ( محله زیرمسجد)، سراب و لک بوده و بعدها سایر هیات ها هم به آنها افزوده شده بود به نوبت با ذکر نوحه های مناسبی که به یکدیگر تسلیت می گفتند در محلات حضور می یافتند و قاعدتا بازدید هیات میزبان در شبهای دیگر را به دنبال داشته است.
از جمله رسوم بسیار مناسب ایام عزاداری به ویژه مراسم روز عاشورا حضور یافتن مردم در امامزاده مهدی هرسین بوده است. این اجتماع وحدت بخش متاسفانه چندسالی است که به دلیل تفاوت دیدگاه های برخی همشهریان اندکی کمرنگ شده و برخی هیات های عزاداری به تصور اینکه این رسم توجه به یک محله و بی توجهی به محله دیگری است در جوار امامزاده حضور نیافته و به قبرستان های دیگر شهر می روند غافل از اینکه حضور در قبرستان محله معینی در مراسم عاشورا موضوعیت نداشته و این وحدت ویکپارچگی حول محور امامزاده شهر انجام می پذیرفته است.
مداحان قدیمی هرسین که اغلب خود دارای ذوق و قریحه شعری بوده اند اشعار و مراثی خود را در دفترهایی که « بیاض» خوانده می شد می نوشتند و تعدادی از آنها که به خط پدربزرگ و پدر نگارنده است نزد اینجانب نگهداری می شود. از جمله معروفترین مداحان و ذاکران هرسین می توان به مرحومان آقایان حاج خداداد شایق، حاج محمد جواد شایق، شهید حاج احمد حجتی، حاج سید محسن ( آقانور) معراجی، حاج سید ضیاء الدین معراجی، حاج کاشفی، علی اسلام، حاج ابوالفتح دارابی، حاج عباس حبیب پور، حاج رضا اسماعیلی، حاج محمدهادی طهماسبی و آقایان حاج علی اکبر ( احمدعلی) قاسمی، سید کاظم معراجی ,ابراهیم منصوری,مصطفی صیادی,برادران مسکینی و …. اشاره نمود.
هیات های عزاداری هرسین از امکاناتی ساده اما مفید برای برگزاری مراسم استفاده نموده اند و در دورانی که برق در هرسین وجود نداشته یا امکان استفاده سیار از آن نبوده است افرادی بلند قد با مشعل های روشن در شب ها پیش روی هیات ها حرکت می کرده اند. مداحان و نوحه سرایان هم در گذشته بدون بلندگو و صرفا با استفاده از تن صدای مناسب و کمک حنجره صدای زیبای خود را به مردم می رسانده اند. سنج و دهل هم بسیار اندک و صرفا برای نظم دهی به زنجیرزنان بوده و سینه زنان از این وسایل استفاده نمی کرده اند.
یکی از زیباترین تصاویری که از مراسم محرم هرسین موجود است توسط مرحوم حاج حسینقلی سعیدی هرسینی ثبت شده و در آرشیو خانوادگی خاندان سعیدی موجود است. در این مراسم مردان هرسینی با بالاتنه برهنه در هرسین اقامه عزا می کنند و مراسم تعزیه نیز درحال اجرا است.
91d8bb7d 4442 4b56 a849 12ceaa7e8dbc علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر 305fce90 f6af 4a8f 8b5b 9227df6edbf7 علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر cd5b7506 928b 416f 8399 c89160863dee علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر
ققق علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر ب علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر 32 علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر101 علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر 22 علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر 42 علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر ل علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر ققق 1 علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر 42 1 علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر 91 علیرضا شایق// مروری بر هیئات قدیمی عزاداری در هرسین + تصاویر

مطالب پیشنهادی

  1. فیروز ناصری هرسینی گفت:

    باسلام ضمن تشکر ازاحساس مسولیت نگارنده چون مطالب درنگاه مخاطبین قرارمیگیردباید بادقت وتوجه بیشتری نوشته شود سابقه عزاداری امام حسین درهرسین بااین چند خط گزینشی وهدف دارنه تنهااصل مطلب رابیان نمیکندبلکه موجبات تکدرافرادی میشود که سالیان سال خادم وذاکر امام حسین بوده اندحاج حسن وثوق وتکیه هرساله اش اسدخان سلطانی -کربلایی غلام ناصری وحمل معرف علمها سنگینش-کربلایی مولاداد قاضی وتکیه معروف پاچمن- کربلایی صفرعلی رفیعی-چراغعلی ناصری-احمدعلی توکلی
    رجبعلی باباخانی -محمد علی جوینده محمدرزم آرا و——–درضمن اولین هیاتی بصورت رسمی شروع کرددرمسجد شمسی ورمحله بودکه مداحانی چون ابولفتح دارابی-کوچکعلی ناصریوچراغعلی ناصری وخادمی چون رحمان احمدی بودند که بعدابه مسجد آیت —نجفی منتقل شد

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار