ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۴ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۰:۱۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > فرهنگ و تمدن از باستان تا ساسانیان،اثر جدید موءلف جوان هرسینی

فرهنگ و تمدن از باستان تا ساسانیان،اثر جدید موءلف جوان هرسینی

محسن(احسان) فتاحی هرسینی نویسنده و محقق جوان هرسینی در سومین و تازه ترین اثر خود بنام گنجینه تاریخ کامل ایران باستان از ما قبل تاریخ تا انقراض ساسانیان که به زیور طبع آراسته است به چگونگی پیدایش فرهنگ و تمدن از باستان تا ساسانیان پرداخته است.

 

سرویس فرهنگی بیستون: محسن(احسان) فتاحی هرسینی نویسنده و محقق جوان هرسینی در سومین و تازه ترین اثر خود بنام گنجینه تاریخ کامل ایران باستان از ما قبل تاریخ تا انقراض ساسانیان که به زیور طبع آراسته است به چگونگی پیدایش فرهنگ و تمدن از باستان تا ساسانیان پرداخته است.

این نویسنده جوان در مقدمه کتاب خود آورده است که:
شاید پاره‌ای از هم میهنان عزیز که مبهوت مظاهر تمدن امروزی مغرب زمین هستند تصور نمایند که این آنانند که مبتکر و مبداء تمدن جهانی بوده و پیش از آنان بشر یا اقوام آسیایی و یا ساکنین همین دیار خود ما بیرون از جهان و تمدن و فرهنگ به سر می برده‌اند.

در حالی که این تصور صحیح نیست و دارندگان این گونه اندیشه‌های نارسا و بی‌خبر باید بدانند که بنای شگرف تمدن امروزی جهان که چشم‌ها را خیره و اندیشه‌ها را به خود وا داشته روی پایه‌های استوار و شالوده‌های سنگین تمدن گذشته خاورمیانه که ایران نیز خود هنگامی درون آن و تا دیرگاهی که بدو از ده سده می‌رسد یعنی از آغاز گسترش شاهنشاهی ایران تا پیداش اسلام گرد آورنده و نگاهبان و پخش کننده آن فرهنگ بوده است و هیچ کدام از این دانش ها در جهان تازگی ندارد و همه به پیشینۀ دانش‌های باستانی سُومر، اَکد، بابِل، آشور، مصر، ایران، هند، یونان و روم پیوستگی دارد.
مردمان باستانی این آب و خاک، فرهنگ و هنر بسیار ارزنده‌ای داشته‌اند و با آن که پیش آمدها و دگرگونی‌های تاریخی و گردش روزگار بسیاری از بودنی‌های آن را از بین برده باز همان بخش‌ها و پاره‌های بر جا مانده نمودار بارز و زباندار آن فرهنگ شگرف است و از وجدان و مردانگی دور است که ما از کوشش‌ها و فداکاری‌های نیاکان خود بی‌خبر باشیم و سزای کوشش آنان را با نگاهداری یادبودهایشان ادا ننمائیم و وامی را که از این راه بر گردن ماست ادا نکنیم.
فرهنگ و هنر ایران کُهن خیلی بیش از آنچه امروز مدارک آن در دسترس است بوده و آنچه که مُحققین نوشته و گرد آمده، تکه‌هائی از آن شکست و بَست‌هاست که ناهمواری‌های زمان و زد و خوردها و جنگ‌ها و آشفتگی‌ها بدان وارد ساخته و هر تکه‌اش را به جائی پراکنده است. بنابراین بدیهی است که پژوهندگان این راه با محدود بودن مدارک و مواخذ با دشواری‌های فراوانی روبرو بوده تا هیئت و ترکیب و طرح این ظرف زیبا و جالب تمدن را که دگرگونی‌ها و آشفتگی‌ها آن را خورد ساخته ترسیم نمایند.
به کار بردن چنین کوششی را جز مهر به میهن و بزرگ داشت یادبودهای ارزنده نیاکان، و کامیابی در این راه را نیز جز خواست خدا چیز دیگر نمی‌تواند باعث شده باشد.
محسن(احسان) فتاحی هرسینی
بیست و سوم فروردین نود

 

نظرات شما

  یار دیرین می گوید :

  درود بر شما جناب فتاحی عزیز که همت بلندتان در راستای بازشناساندن فرهنگ و تمدن شگرف این مرز و بوم ستودنی است. باز شناساندنی که چگونه بهتر زیستن انسان را به او می نمایاند .
  و چه زیبا می گوید دکتر شریعتی که: ” من مدتهاست در تاریخ میگردم تا انسانهائی را که خوب مرده اند بیابم، و مردن هائی سخت زیبا و پرشکوه یافته ام. بیشک آنهایی که میدانند چگونه باید مرد، میدانسته اند که چگونه باید زیست”.
  و باز هم اوست که می گوید: “در حالیکه علی یی که نمیشناسیم با رستمی که نمیشناسیم تنها اختلافشان در اسم است چنان که قرآنی را که نمیخوانیم با اوستائی که نمیفهمیم یکی است و هر دو با همه کتابهائی که ننوشته اند برابر است.”
  “ملیت یک واقعیت است و ایدئولوژی یک حقیقت .اولی چگونه بودن انسان را حکایت می کند دومی چگونه باید شدن را,آن جبری است و آن اختیاری” [شریعتی]

  مریم می گوید :

  درود بر شما و درود بر عزم راسخ شما در شناساندن تاریخ و فرهنگ این کهن مرز و بوم
  صمیمانه از شما تشکر میکنم و آفرین میگویم به اراده و پشتکار شما
  درودها بر شما بی صبرانه منتظر آثار دیگر شما هستیم

  احسان می گوید :

  سپاسگذارم از لطف و بزرگواری شما

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید