فوتبال افیون ملتها در عصر حاضر // ایران و کره جنوبی سناریو فیفا یا بی برنامگی فدراسیون فوتبال ایران

بیستون نیوز :

بدون شک بازی با کره جنوبی و حواشی آن را تمام فوتبال دوستان و حتی مردم عادی در جهان پیگیر خواهند بود. تمام ۱۲ کشور حاضر در دو گروه و مردمانش بدون تردید پخش زنده این مسابقه حساس را دنبال خواهند کرد.

 

سرویس ورزشی بیستون ٰ    شاید برخی فراموش کرده باشند، اما نسخه آرشیوی روزنامه جمهوری اسلامی در پاییز ۱۳۶۲ نشان می دهد که مسئله برگزاری مسابقات فوتبال در ایام محرم، موضوع تازه ای برای فوتبال ایران نیست. روزنامۀ جمهوری اسلامی در مقاله‌ای‌ به احساسات و کف‌زدن‌های بیش از صد هزار تماشاگر در مسابقۀ میان استقلال و پرسپولیس، آن‏هم در ایام عزاداری ماه محرّم انتقاد و از آن به‏ عنوان ارثیۀ پهلوی یاد می کند. چند ماه پس از انتشار این‌ مقاله، نویسنده دیگری از فوتبال به عنوان توطئه ای استعماری نام می برد که با هدف تخریب جهان سوم طراحی شده است.
اما نگرانی نهاد مذهب در مورد فوتبال تنها به کشورمان محدود نمی شود؛ مانوئل مونتالبان  نویسندۀ مشهور کاتالان، فوتبال را تنها مذهب خلق‏ شدۀ هزاره سوم می‌داند که با توجه به بحران‌ مذهب در غرب، رونق آن به شکل روزافزونی در حال افزایش است و این امر صدای روحانیون مسیحی و کلیساها را درآورده است. همزمانی برگزاری مسابقات ورزشی با آیین های مذهبی روزهای یکشنبه، زمینه کاهش قابل توجه کلیساروها در انگلستان و اسپانیا را فراهم نموده است. تغییر ساعت برگزاری آیین های مذهبی راهکاری است که بسیاری از کلیساها اجباراً به آن تن داده اند. پدر «ملوین خیمنس»، کشیش روحانی سن‏‌خوزه (پایتخت کاستاریکا) و رهبر کلیسای پروتستان این کشور معتقد است؛ فوتبال نه‏ تنها به کیش و آیین، بلکه به مهمترین مذهب آمریکای لاتین تبدیل شده است.
1 فوتبال افیون ملتها در عصر حاضر // ایران و کره جنوبی سناریو فیفا یا بی برنامگی فدراسیون فوتبال ایران

اما این تمام موضوع ارتباط فوتبال و مذهب نیست، این رابطه جنبه های مثبتی هم دارد؛ پائولو ماته‌ئی، روزنامه‌نگار ایتالیایی کتابی منتشر کرده است که در آن یکصد بازیکن فوتبال، از رونالدو تا باتیستوتا، از رابطۀ خود با خدا می گویند. فیلیپ تروسیه به همراه همسرش مسلمان می‌شود و به قول مطبوعات فرانسه؛ برای بازیکنانی چون زین‌‏الدین زیدان، تیری آنری، فرانک ریبری و نیکولا آنیلکا، نگاه داشت قلبیِ اسلام، مهمتر از پیروزی و کسب عنوان قهرمانی است. هنوز بسیاری از بازیکنان فوتبال در ایران پیش از آغاز مسابقه، به قرآن و ائمه اطهار تمسک می جویند و هنوز شعارهایی نظیر «یا علی مدد» در ورای شکست ها و پیروزی‌ها از سوی هواداران حفظ می شوند. چه بسیار نذرها که برای پیروزی در مسابقات فوتبال ادا می شود و چه بسیار شعار ورزشی که ریشه در شعارهای مذهبی هواداران دارد.

 

images فوتبال افیون ملتها در عصر حاضر // ایران و کره جنوبی سناریو فیفا یا بی برنامگی فدراسیون فوتبال ایران

به هر ترتیب کارکردهای سیاسی فوتبال جهانی شده و قابلیت شگفت انگیز آن در تولید وهم و معنا برای تماشاگران و هواداران، اکثریت را بر آن داشته تا این ورزش را همان‏طور که هست بپذیرند و در مواردی نیز از آن برای گسترش اخلاق و فرهنگ مد نظر خود استفاده کنند. این پیشروی از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز، به جایی رسیده است که تداخل زمان پخش فوتبال با اوقات شرعی اذان نیز مانع پخش آن نمی‏‌شود و گزارشگران، تنها با اشاره به زیرنویس، در بهترین حالت ثانیه‏‌هایی سکوت می‏‌کنند. «انفعال فرهنگی» در مقابل پدیده فوتبال، بهترین توصیف برای وضعیت امروز ماست. همیشه فوتبال راه خود را رفته و تنها زمانی مورد توجه و نقد جدی قرار گرفته که با یکی از آیین های مذهبی ما تداخل داشته است. هنوز فوتبال در چشم برخی ها توطئه استعماری است و برای کاهش نگرانی ها باید آن را تعطیل کرد. متأسفانه هنوز خیلی ها فوتبال را تنها یک سرگرمی ساده می پندارند و ظرفیت های فرهنگی آن را در حد شعاری درج شده بر روی پارچه تقلیل می دهند. نتیجه اینکه باید فوتبال را پذیرفت و به جای تقبیح و تهدید آن، برای بهره گیری از ظرفیت های عظیم آن برنامه ریزی کرد. فوتبال می تواند در خدمت فرهنگ اسلامی و شعائر دینی و به طور کلی فرهنگ جامعه نیز قرار گیرد، به شرط آنکه از زاویه دیگری به آن نگریسته شود؛ زاویه پذیرش و احترام.

این روزها اما واکنش های درباره بازی تیم های فوتبال ایران و کره جنوبی در روز تاسوعای حسینی از سوی برخی از مذهبیون و مسئولین دیده می شود که جای تامل دارد.
آیت الله یزدی رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به زمان برگزاری دیدار فوتبال ایران و کره جنوبی(روز تاسوعا)، گفت: ممکن است گفته شود که بازی نکردن ما برای ما هزینه‌هایی خواهد داشت ولی باید همه این هزینه‌ها را داد تا این حرمت‌ها حفظ شود.
333 فوتبال افیون ملتها در عصر حاضر // ایران و کره جنوبی سناریو فیفا یا بی برنامگی فدراسیون فوتبال ایران
در این راستا می شود از این دید هم به قضیه پرداخت که بهترین فرصت است  فرهنگ عاشورایی ایران زمین را به تمام دنیا نشان دهیم.
بدون شک بازی با کره جنوبی و حواشی آن را تمام فوتبال دوستان و حتی مردم عادی در جهان پیگیر خواهند بود. تمام ۱۲ کشور حاضر در دو گروه و مردمانش بدون تردید پخش زنده این مسابقه حساس را دنبال خواهند کرد.
علاوه بر آن در تمام بخش های خبری تلویزیون های کشورهای دیگر و مخصوصا کشورهای سنی نشین حاشیه خلیج فارس بازتاب خواهد داشت.
چرا نباید از این به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و فرهنگ درست عاشورایی رهروان حسینی را در لابه لای این مسابقه به دنیا نشان دهیم.
بیاید با آموزش های بسیاری اصولی به هواداران و مخصوصا لیدرهای ورزشگاه و نیز برنامه های قبل از مسابقه فرهنگ سازی لازمه را به تماشاگران در نشان دادن هرچه بهتر این فرهنگ عاشورایی را محقق و این را یک فرصت برای جهانی کردن تشیع بدانیم.
444 فوتبال افیون ملتها در عصر حاضر // ایران و کره جنوبی سناریو فیفا یا بی برنامگی فدراسیون فوتبال ایران
لازم به ذکر است که فدراسیون فوتبال با انجام مکاتبات و رایزنی هایی از فیفا درخواست کرد که زمان این مسابقه را به وقت دیگری موکول کند.اما همانطوری که قابل پیش بینی بود فیفا  با این درخواست ایران مخالفت کرد و حتی تهدید به محرومیت و تنبیه نتیجه سه بر صفر به سود کره جنوبی را هم در نظر گرفته بود.
پس شایسته است که در این برهه با اتخاذ تصمیم منطقی و درست از این بحران ورزشی به سلامت عبور کنیم و بیشترین اندوخته معنوی و ورزشی را از این مسابقه حساس برداشت کنیم.
555555 فوتبال افیون ملتها در عصر حاضر // ایران و کره جنوبی سناریو فیفا یا بی برنامگی فدراسیون فوتبال ایران
تدوین:افشین منوچهر آبادی. مدرس دانشگاه

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار