فيروز ناصري هرسيني : گلیم هم ملی شد؛ یک قدم تا جهانی شدن

بیستون نیوز :

آنچنان که نایب رییس مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران کشور خبر داد، ‘گلیم هرسین’ به عنوان شاخص صنایع دستی استان کرمانشاه، به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش بيستون ، فیروز ناصری هرسینی عنوان کرد که ‘ثبت استانداردهای ملی و جغرافیایی گلیم هرسین انجام شده و اکنون در مرحله اعلام روزنامه ای قرار داد که تا حدود یک ماه آینده کار آن نهایی می شود.’
به گفته او، با این کار گلیم هرسین به عنوان یک برند برتر با مالکیت معنوی شناخته می شود و دیگر کسی نمی تواند گلیم سایر شهرها را به نام گلیم هرسین ارایه کند و بفروشد.
هم اکنون نیز گلیم هرسین برای بسیاری از دوستداران فرش و گلیم دنیا شناخته شده است اما ناصری هرسینی تاکید دارد که گام نهایی هم باید برداشته شود: ‘در گام بعدی می توان این گلیم را به عنوان یک برند جهانی ثبت کرد که البته نیازمند مدارک و مستندات بیشتر و محکم تری هستیم.’
به گفته او که احیاگر گلیم هرسین شناخته می شود، ‘نقوش و نگاره های گلیم هرسین در طاق بستان، کتیبه بیستون و معبد آناهیتا منعکس شده و بر پایه مستندات متعدد تاریخی قدمت آن به سه تا پنج هزار سال پیش بر می گردد و قالیبافی بر پایه آن استوار شده است.’
این موضوع را نصرت الله سپهر، معاون سابق صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه هم تایید کرده و گفته است که ‘در طاق بستان و بیستون نقش‌های گلیم هرسین دیده می‌شود و براساس شواهد تاریخی، خسروپرویز در قایق‌های خود از این زیرانداز استفاده می کرده است.’

* گلیم متحول می شود
گلیم از مهمترین و پرطرفدارترین صنایع دستی استان کرمانشاه است که در مناطق مختلفی از جمله در شهرستان های سنقر و کلیایی، جوانرود و گیلانغرب بافته می شود اما ریشه دار بودن آن در شهرستان هرسین و وجود گلیم ‌بافان حرفه‌ای در این شهرستان، گلیم هرسین را از دیرباز بدون رقیب کرده و به شهرت جهانی رسانده است.
گلیم هرسین از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می شود و وجود دامداری گسترده و پشم مرغوب و فراوان در منطقه، سبب کیفیت و شهرت بالای گلیم این دیار شده است.
رنگ های گلیم هرسین بیشتر سفید، سورمه ای، سبز، قرمز، سیاه، نارنجی و سرخابی است که در نقش های راه راه، قاچ خربزه ای، گل و سوزنی، سجاده ای، طاق و نیم طاق حوضی، مرغابی و انواع دیگر پرنده، پنجه گربه، پاک گل (گل کوچک)، قرقره و شیردال بافته شده است.
اما آنچنان که ناصری هرسینی می گوید، نقش و نگار گلیم هرسین در حال تحول است و به زودی از حالت بافت سنتی و یک زیرانداز صرف خارج می شود.
نائب رئیس مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران گفت که در تلاشیم گلیم را از حالت سنتی خارج کنیم و در همین راستا براساس ‘قانون حفظ و احیا’ و طبق استانداردهای سازمان استاندارد، نگاره ها و نقشه های جدیدی برای آن طراحی کرده ایم؛ طوری که بافت گلیم به طور کلی تغییر پیدا کرده است.’
این فعال عرصه گلیم بافی در عین حال از کم توجهی دستگاه های مسئول به گلیم هرسین ابراز گلایه و اظهار کرد که سازمان صنایع دستی فقط یک مجوز تولید کارگاهی به ما داده و هیچ حمایت دیگری نکرده؛ تنها امام جمعه شهرستان حمایت هایی از ما به عمل آورده است.
ناصری هرسینی گفت که من حتی برای آموزش استانداردهای جدید گلیم هرسین و برگزاری کلاس های آموزشی برای گلیم بافان استان اعلام آمادگی کردم اما هیچ نهادی حتی میراث فرهنگی برای برپایی این کلاس ها پا پیش نگذاشته است.
البته بر پایه اظهارات معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه که روز ۲۱ اردیبهشت در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان بیان شد، ‘توسعه فرش و گلیم’ در کانون توجه مدیریت ارشد استان است و در همین راستا ‘کارگروه فرش’ با حضور تمامی دستگاه های ذیربط تشکیل شد.
رضا رحیمی با اشاره به افزودن گلیم به این کارگروه اظهار کرد: متولی فرش و گلیم ۲ دستگاه جداگانه (سازمان صنایع دستی و سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت) است که کارگروه فرش قصد دارد توسعه آنها را هماهنگ و همسو کند.
به گفته وی تلاش می شود ‘در آینده نزدیک حداقل ۳۰ هزار فرشباف و ۱۰ هزار بافنده گلیم’ در استان داشته باشیم که از مهارت های کافی برای اشتغال برخوردار باشند.
وی همچنین از تفاهم نامه ۲۰۰ میلیارد ریالی میان دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری و مجموعه بنیاد مستضفان با سود حداکثر هفت درصد برای مناطق روستایی و محروم استان خبر داد و گفت: طرح هایی مناطق روستایی از جمله فرش و گلیم جزو اولویت های پرداخت این تسهیلات خواهند بود.

* صادرات از هند تا قلب اروپا
بنابر آماری که ناصری به ایرنا داد، بیش از ۳۵ بافنده گلیم در کارگاه او در حال فعالیت هستند و سالانه بیش از ۳۰۰ متر مربع گلیم می بافند.
شهرستان هرسین بین ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ بافنده گلیم دارد که البته بخش زیادی از آنان به دلیل نبود ابزار و حمایت لازم،‌ یا فعال نیستند یا فعالیت مستمر ندارند و به همین دلیل کل تولید گلیم این شهرستان بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ متر مربع در سال است.
عمده این گلیم ها در نمایشگاه ها صنایع دستی و در قالب سفارش ها به فروش می رسد و بخشی هم به صورت تجارت چمدانی به کشورهای انگلیس، هلند، استرالیا، آمریکا و حوزه خلیج فارس صادر می شود.
شهرستان هرسین با جمعیتی افزون بر ۹۰ هزار نفر در ۴۴ کیلومتری جنوب شرقی کرمانشاه قرار دارد که با وجود داشتن پتانسیل مناسب برای راه اندازی مشاغل خانگی به ویژه صنایع دستی از بیکارترین شهرهای استان است.
استان کرمانشاه در سال ۹۴ با نرخ بیکاری ۱۷.۶ درصد به عنوان دومین استان بیکار کشور معرفی شد.

گزارش از ايرنا:عبدالله الماسی

مطالب پیشنهادی

  1. بهنام گفت:

    خبر خوشی بود صنایع دستی مثل زبان معرف فرهنگ هر منطقه و قوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار