لعن و تکذیب اهل فلسفه توسط ائمه (ع)!

بیستون نیوز :

این روایات به برخی اهل فلسفه اشاره دارد نه کلیت آن و با فلسفه ای مخالف است که روح تعبد و انقیاد در برابر شرع را از بین ببرد

متن و پاسخ شایعه

متن شایعه

 حدیثی از امام صادق علیه السلام در کتاب بحار الانوار علامه مجلسی آمده است که میفرمایند :
فلاکت، حرمان و هلاکت بر کسانی که پیرو فلسفه شده‌اند…
به نظرتون این آیت الله ها چطور فیلسوف شدند ؟!

 

chz shayeaat.ir لعن و تکذیب اهل فلسفه توسط ائمه (ع)!

پاسخ شایعه

 1. علامه طباطبائی(ره) درباره روایاتی كه “ظاهرا” در مذمت فلسفه وارد شده می گوید:
  “اگر بپذیریم دو سه روایتى كه در بعضى از كتب در ذّم اهل فلسفه در آخرالزمان نقل شده، از نظر سند قابل خدشه نباشد ، در بر دارنده ذمّ اهل فلسفه است نه خود فلسفه، چنانكه روایاتى نیز در ذّم فقهاى آخرالزمان وارد شده و متضمّن ذمّ «فقها» است نه فقه اسلامى و … “

http://www.pasokhgoo.ir/node/94075

 1. بحثهایی در مورد اثبات اصول عقائد در متون حدیثی شیعه وجود دارد که به معنای دقیق کلمه، روش فلسفی و عقلی دارد.
 2. در روایات مذمت فلسفه مویداتی هست که نشان میدهد، منظور نوع خاص یا مسئله خاصی از فلسفه و کلام است نه کلیت آن .
 3. بحثهای اصول عقائد به صورت نقلی قابل اثبات نیست. مثلا نمیتوان خداوند و صفات او را به وسیله آیه قران کریم یا روایت اثبات کرد. لذا باید ابتدا به صورت عقلی اصول عقائد را اثبات کرد و سپس بر اساس آن به اثبات مابقی عقائد و مسائل دین پرداخت.
 4. در تاریخ فلسفه اسلامی نیز از بزرگانی چون ابن سینا و ملاصدرا و خواجه نصیر تا علامه طباطبایی و امام خمینی همگی فیلسوف بودند و نه تنها مخالف دین و اهل بیت (ع) نبودند ، بلکه از بزرگترین مبلغان و عوامل پیشرفت مکتب آنها بوده اند.

http://www.askdin.com/archive/index.php/t-43685.html

 1. فلسفه ، پرده برداشتن از رمز و راز هستی بر اساس برهان است. مگر در قرآن دعوت به تدبّر در خلقت آسمانها نشده است و این همه روایاتی که حل آنها جز با برهانهای فلسفی میسّر نمی باشد، وجود ندارند؟ فلسفه ای مورد مذمّت اهل بیت (ع) است که مقابل مبانی شریعت قرار گرفته و روح تعبّد و انقیاد را در قبال شرع و خداوند از بین ببرد.

http://motaghin.com/fa_question_899.aspx

 1. فلاسفه واقعی هیچ مخالفتی با دین و مبانی دینی ندارند و بزرگ‌ترین فیلسوف اسلامی صدر المتألّهین در کتاب اصلی خود «الاسفار الاربعة» می‌گوید: نفرین و مرگ بر فلسفه‌ای که بخواهد با مبانی دینی مخالف باشد.
 2. طرفداران فلسفه به شبهات مخالفین پاسخ داده‌ و ضرورت نیاز به فلسفه را نیز ذکر کرده‌اند . اگر فردی تنها به ادراکات حسی، قناعت کند و از نیروی عقل استفاده نکند، انسان حقیقی نیست؛ فلسفه تقویت کننده نیروی عقل در انسان است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار