ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

شامل اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : پنجشنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۸:۳۵
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > مرحوم توکل حامد طلایه دار مدارس نوين در هرسین + عكس

مرحوم توکل حامد طلایه دار مدارس نوين در هرسین + عكس

معروفترین مکتب داران هرسین مرحومان آقای میرزا حسن رحیمی معروف به میرزا حسن معلم در محله محمد رحیم، آقای میرزا حسین پاکزاد در محله سراب بودند.

 

سرويس فرهنگي بيستون ، تاریخ و قدمت آموزش و پرورش در شهر هرسین مانند سایر نقاط ایران زمین به دیرینگی تمدن این کهن مرز و بوم است.
مکتب خانه ها بیشتر در منازل و گاه در مساجد شکل گرفتند و معلمانشان در صورت مذکر بودن میرزا یا آمیرزا و در صورت مونث بودن باجی خوانده می شدند.
معروفترین مکتب داران هرسین مرحومان آقای میرزا حسن رحیمی معروف به میرزا حسن معلم در محله محمد رحیم، آقای میرزا حسین پاکزاد در محله سراب بودند.ميرزا علي اكبر رحيمي نيز بعنوان آخرين ميرزا از نسل مكتب داران هرسين شناخته مي شوند.
مکتب داران به نوآموزان کتاب نصاب صبیان، عم جزء، گلستان سعدی، حساب و خوشنویسی می آموختند و همانطور که آمد تفکیک جنسیتی در آنها رعایت می شد.
با وجود تمام زحمات مکتب داران، آموزش و پرورش نیازمند تحولی نو بود که در ایران میرزا حسن رشدیه، در کرمانشاه سید حسین کزازی و در هرسین توکل حامد طلایه دار آن شدند.
با آنکه اداره فرهنگ و معارف و صنایع مستظرفه (عنوان اولیه آموزش و پرورش) در هرسین مدارسی را با همت بزرگانی چون مرحوم آقای عبدالباقی قاضی تاسیس نموده بود اما در کنار حمایت های بزرگان هرسین بیشترین تلاش در عرصه اجرایی شدن تعلیم و تربیت نوین هرسین را آقای توکل حامد بر دوش کشید.
آقای حامد که طبع شعر نیکویی داشته و برخی اخوانیات او با مرحوم آقای سیدهاشم معراجی متخلص به غمگین موجود است، از خط زیبایی نیز بهره مند بوده است.
پس از مرحوم آقای حامد نسل اول معلمان هرسینی به عرصه ی تعلیم و تربیت پا نهادند که می توان از استاد ارجمند مرحوم آقای احمد قاضی نام برد.
نسل های متعدد از معلمان چه بومی و چه غیر بومی در راه اعتلای فرهنگ و معارف شهر عزیزمان تلاش کرده اند و در آستانه روز معلم به تمامیشان درود می فرستیم.


 باتشكر از نويسنده اين مطلب عليرضاي شايق عزيز كه خود از معلمان زحمتكش و فرهيخته مي باشند.

1 2 3 4

جمعي از اهالي فرهنگ شهرستان هرسين و مرحوم آقای توکل حامد نفر دوم ازچپ

5

سخنرانی مرحوم توکل حامد

6

مرحوم توكل حامد نفر اول از راست
خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید