مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد

بیستون نیوز :

ما علاوه بر گمانه زني مشغول نقشه برداري از يك سري ساخت و سازهاي غير معقول هستيم كه در ساليان متوالي توسط شهرداري در پارك ايجاد شده است.اين ديواره ها و سنگ چين هاي سيماني نا متعارف كه به اصالت اين محوطه باستاني آسيب زده و نماي پارك را به هم زده است بايد يرداشته و تخريب شوند كه اين كار خود زمان بر است.

سرويس اجتماعي بيستون، پس از يك وقفه طولاني يكساله در اجراي طرح پارك باستاني شهر هرسين به دليل آنچه مخالفت سازمان ميراث فرهنگي با انجام اين پروژه گفته شد،  با ورود دير هنگام كارشناسان اين سازمان به هرسين و انجام برخي گمانه زني ها در اين محوطه تاريخي – باستاني اين موضوع مجددا به بحث داغ شهر هرسين تبديل شد.

پروژه پارك باستاني يا همان پارك شهر هرسين كه بنا به گفته مهندس صادق قاسمي شهردار سابق شهر مي تواند باعث رونق فرهنگي – اقتصادي به اين شهر فراموش شده در استان شود.محوطه اي كه داراي يك ساعت و حوض يكپارچه سنگي است كه نه تنها در ايران بلكه به گواهي كارشناسان فن در دنيا نيز بي بديل است و مشايهي براي آن يافت نشده است.

اين حوض كه در سازمان ميراث فرهنگي به ثبت رسيده است به همرا چند اثر باستاني و مواهب طبيعي و خدادادي از جمله سراب هرسين ، با دارا بودن پتانسيلهاي چندگانه كه براي رونق هر شهر لازم است،هنوز هم در جا و يا بهتر بگوييم دچار يك واپسگرايي و پس رفت شده است.ركودي كه بخشي از آن به بي توجهي مسئولين و بخش ديگرش به سكون و عدم نوگرايي در نزد مردمانش بر مي گردد.

در چند روز گذشته تيمي از كارشناسان ميراث فرهنگي به سرپرستي مهندس رهبر به هرسين امده اند بلكه گره از مشكل نوسازي و رونق مهمترين مركز جذب توريست شهر هرسين بگشايند.

این تیم بنا به درخواست سازمان میراث فرهنگی استان كرمانشاه و شهرستان هرسين و با همکاری استانداری و شهرداری هرسين از تهران به اين شهر آمده اند تا پس از طي مراحل قانوني مجوز شروع بكار اين پروژه حدودا يك ميلياردي را بدهند.
موضوع زمانی شروع شد که در دوره شهردار قبل با مشخص شدن پيمانكار مربوطه ، دست به تخریب کف بتونی ضلع شمالی پارک زده  شد كه در مراحل بعد قصد داشتند يك آبشار را بر بالای كوه ديوانگاه برده و نيز راهي بسوي مقبره شهداي گمنام در بالاي كوه برقرار كنند.
با توجه به پیگیری میراث فرهنگی هرسین و استان، از ادامه كار ممانعت به عمل آمد و جلو پروژه گرفته شد.سپس جهت گمانه زنی و تفحص در مورد آثار تاریخی احتمالي مدفون در دل زمین میراث فرهنگي اقدام به حفاري و كاوش نمود.
حالیه مهندس رهبر و دکتر پور رخشنده از اساتید بنام باستان شناسی در دانشگاههای کشور  با يك تیم همراه، مشغول گمانه زني و تحقيق و تفحص در محوطه پارك شده اند.
در حال حاضر دیواره ای از سنگ در دل زمین که بصورت دستچین و احتمالا پي ديوار يك بنا بوده، پیدا شده است و نوع مصالح و سازه آن بي شباهت به ديواره پارك بسيج در ميدان آزادي كه حوالي ۵۰۰ متر از پارك فاصله دارد نيست.
در اين راستا مهندس رهبر بعنوان سرپرست تيم اعزامي و كارشناس ميراث فرهنگي در گفتگويي اختصاصي به خبرنگار بيستون گفت:تيم ما قرار بود كه  ۱۵ اسفند ماه كار تحقيق و گمانه زني را شروع كنيم كه به دليل كمبود امكانات و فراهم نبودن شرايط اين كار ۲ ماه به تعويق افتاد و در ۱۵ ارديبهشت سال جاري كار را شروع كرديم.
مهندس رهبر در ادامه اين گفتگو به خبرنگار ما گفت:در گمانه زني و حفاريهاي ابتدايي كه انجام شده است به  شالوده يك ديوار برخورد كرده ايم كه احتمالا مربوط به زمان باستان است و مشابه سنگ چين  هاي پارك بسيج اين شهر مي باشد .
اين كارشناس ميراث فرهنگي در ادامه افزود:همچنين ما مشغول نقشه برداري از يك سري ساخت و سازهاي غير معقول هستيم كه در ساليان متوالي توسط شهرداري در پارك ايجاد شده است.اين ديواره ها و سنگ چين هاي سيماني نا متعارف كه به اصالت اين محوطه باستاني آسيب زده و نماي پارك را به هم زده است بايد يرداشته و تخريب شوند كه اين كار خود زمان بر است.
رهبر در ادامه بيان داشت : ما در مرحله اول يك ماه و نيم و تا اوايل تابستان فرصت داريم گمانه زني هايي را انجام دهيم و  تمام ديواره هاي نا متعارف را برداريم تا نماي پارك به يك وضعيت مطلوب برسد.
اين باستان شناس در مورد تاريخ صدور مجوز جهت ادامه و يا آغاز بكار پيمانكار مربوط به شهرداري هرسين گفت:ما پس از يك ماه و نيم كه كارهاي خود را انجام دهيم،باز هم شهرداري هرسين اجازه شروع به كار ندارد و ما پس از اين تاريخ تازه شروع كار ما با شهرداري است كه بايد با تدوين و طراحي يك نقشه مناسب كه الزاما به تاييد ميراث فرهنگي نيز برسد را آماده كنيم و پس از آن شهرداري مي تواند مقدمات شروع به كار را فراهم آورد و طرح مورد تاييد ميراث را پياده كند.كه اين پروسه خود چند ماه طول مي كشد.
1 4 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 2 1 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 3 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 4 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 5 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 6 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 7 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 8 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 9 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد 99 مهندس رهبر : شهرداري هرسين تا چند ماه ديگر نمي تواند در پارك شهر ساخت و ساز انجام دهد

مطالب پیشنهادی

 1. Hamed گفت:

  ان شاالله که زودتر درست شود و با آمدن این مهندسین ظاهر پارک دارای زیبایی و استاندارهای یک پارک شهر را پیدا کند.

 2. بهنام گفت:

  مگه سازما میراث فرهنگی کشور کاری کنه به استان و شهرستان امیدی نیست شهرداری هرسین هم لطف کنه تخریب نکنه و بیش از این گندشو بالا نیاره

 3. ramin azadpoor گفت:

  درودبه زحمت کشان عرصه زیبا سازی شهر
  یکی از مشکلات هر شهری اینه که هر شهرداری که میاد یک سلیقه خاص داره و دوست داره شهر رو آنگونه که ایشان دوست داره تزئین کنه .اصولا توجه به زیبا سازیهای شهری و عرصه های تفریحی نیازمند یک مدیر هوشمند وآینده نگر است .
  من الله توفیق

 4. هرسینی گفت:

  امیدوارم شهرستان ماهم یه روزی رونق بگیره و از اقصی نقاط ایرلن برای دیدنش بیان

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار