بیماری تب برفکی در بخش دينور خسارات زیادی را در ابعاد اقتصادی و بهداشتی برجای گذاشت+عکس

بیستون نیوز :

نزدیک به صد راس گاو و گوسفند آنها در اثر شيوع بيماري تب برفكي از بين رفته است و لاشه آنها در روستا و اطراف آن همچنان باقی بود و بوی تعفن آن بهداشت محیط را واقعا آلوده کرده بود.

به گزارش خبرنگار بیستون، بیماری تب برفکی در هفته های گذشته خسارات زیادی را بر دامداران منطقه متحمل كرد.

روستای کری زاغه یکی از روستاهای صعب المعیشه و کوهستانی بخش دینور است .شغل ساکنان آن دامپروری است و پرورش گاو و گوسفند و بز است كه تنها راه درامد آنهاست.

ساکنان این روستا افرادی پاک و صادق که اكثر اوقات افراد آنجا به پرورش دام اختصاص مي يابد .در اين روستا زمين مرغوبي براي کشاورزی یافت نمی شود.جمعيت این روستا حدودا چهل و دو خانوار است كه نزدیک به پنج هزار راس گوسفند و هزار راس گاو در اين روستا وجود دارد.

 متاسفانه در سال جاري بیماری تب برفکی ضربه سنگینی بر آنان وارد نمود بطوریکه نزدیک به صد راس گاو و گوسفند آنها در اثر شيوع بيماري تب برفكي از بين رفته است و لاشه آنها در روستا و اطراف آن همچنان باقی بود و بوی تعفن آن بهداشت محیط را واقعا آلوده کرده بود.

بعلت تکثر و کوهستانی بودن، امکان دور کردن آنان برای مردم مقدور نیست .با اين وجود چند روز پیش به همت بخشداری دینور با بیل مکانیکی این لاشه ها دفن سده و پاکسازی کامل روستا انجام گرفت.

شفیعی کریزاغه از ساکنان این روستا مبلغ تقریبی خسارت اقتصادی این مرض دامي  را حدودا سیصد میلیون تومان اعلام کرد و گفت: بغیر از این خسارت بنا به اعلام دستور دامپزشکان اعزامی تا  برطرف نشدن كامل این بیماری نباید شیر و گوشت دامها را استفاده نمود.

ساکنان کریزاغه از حضور کارکنان شبکه دامپزشکی در وقت مناسب جهت مایه کوبی و واکسینه کردن دامها گله مند بودند.یکی از شاهدان عینی که این گزارش را تهیه کرده وجود این همه مرگ و میر و لاشه گاو و گوسفند در داخل روستا را واقفا اسفناک برشمرد و تهدیدی جدی برای سلامت ساکنان دانست .البته اقدام بخشداری جهت پاکسازی روستا را قابل تحسین دانست.

photo 2016 05 07 11 41 02 1 768x1024 بیماری تب برفکی در بخش دينور خسارات زیادی را در ابعاد اقتصادی و بهداشتی برجای گذاشت+عکس photo 2016 05 07 11 41 09 768x1024 بیماری تب برفکی در بخش دينور خسارات زیادی را در ابعاد اقتصادی و بهداشتی برجای گذاشت+عکس photo 2016 05 07 11 41 15 768x1024 بیماری تب برفکی در بخش دينور خسارات زیادی را در ابعاد اقتصادی و بهداشتی برجای گذاشت+عکس photo 2016 05 07 11 41 20 768x1024 بیماری تب برفکی در بخش دينور خسارات زیادی را در ابعاد اقتصادی و بهداشتی برجای گذاشت+عکس

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار