نشست بررسی دغدغه های فکری شهید علیخانی در کرمانشاه

بیستون نیوز :

نشست بررسی دغدغه های فکری شهید علیخانی با محوریت آثار و اندیشه های سید احمد فردید، صبح روز جمعه ۹ مهر در محل سالن همایش های کتابخانه عمومی امیرکبیر برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار بیستونٰ  نشست بررسی دغدغه های فکری شهید علیخانی با محوریت آثار و اندیشه های سید احمد فردید صبح روز جمعه ۹ مهر با حضور اعضای خانواده و دوستان شهید در محل سالن همایش های کتابخانه عمومی امیرکبیر  برگزار شد.

در این نشست همسر شهید علیخانی با اشاره به علاقه همسرش به کتاب، اظهار داشت: همسرم موضوعات زیادی را برای مطالعه انتخاب کرده بود و آثار متنوعی در کتابخانه ما وجود داشت. او برای پسر بزرگم موبایل تهیه نکرد ولی به مطالعه و تفکر او اهمیت زیادی می داد.

وی افزود: شهید علیخانی هر سال ما را به نمایشگاه بین المللی کتاب می برد و یادم هست برای بچه ها راهنمای فکر کردن را خرید.

در ادامه خواهر شهید علیخانی نیز ضمن اشاره به ابعاد فکری برادر خود، خاطرنشان کرد: دو ویژگی صهیونیسم ستیزی و ولایتمداری در اندیشه های این شهید به صورت آشکار وجود داشت و نشانه های زیادی در این خصوص وجود دارند.

رضا کریمی، از اساتید دانشگاه و کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی، در ادامه این نشست با اشاره به موضوع کتابشناسی در مورد فردید، اظهار داشت: فردید فیلسوفی شفاهی بود و ما – به جز کتاب دیدار فرهی وقتوحات آخرالزمان و چند مقاله-  اثری مکتوب از او نداریم.

وی ادامه داد: شاگردان و متأثرین از فردید همگی یکسان عمل نمی کردند. اما شهید علیخانی به همه آن ها استناد می کرد و اختلاف دیدگاه میان این شاگردان سبب نشد که او یکی را بر دیگری جایگزین کند.

کریمی در ادامه پرسش «فردید که بود و چه گفت» را مطرح کرد و گفت: سید عباس معارف از همه آموزشی تر سخن گفته است. او در کتاب خود، مبادی سه گانه تفکر فردید را به این شرح بیان می دارد: ۱.حکمت انسی اسلامی و علم الاسماء تاریخی ۲. تفکر مارتین هیدگر ۳. مبادی اسم شناسی (اتیمولوژی) و به نظر می رسد واضح ترین تقسیم بندی  از تفکر فردید همین سه گانه باشد.

کریمی در ادامه یادآور شد: مهم ترین کتابی که شهید علیخانی تبلیغ می کرد «دیدار فرهی و فتوحات آخرالزمان» بود.

محمد خیاط زنجانی، از اساتید دانشگاه، با موضوع «فردید، فیلسوف، عارف یا حکیم؟» از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

وی با اشاره به اینکه شهید علیخانی فردید را از رجال الغیب می دانست افزود: اگر به ویژگی های رجال الغیب در نزد ابن عربی مراجعه کنیم می بینیم که آن شهید هم این ویژگی را داشت.

زنجانی در ادامه گفت: فردید از فلسفه به معنای مصطلح عبور کرده بود و بر «حکمت» تأکید می کرد و می گفت: بگوییم «خودآگاهی حکمی» که از فلسفه، تصوف، حکمت اشراق و کلام اعم باشد.

دکتر علی دودمان تیپی، از اساتید دانشگاه، ضمن بیان خاطراتی از شخصیت شهید علیخانی گفت: او به دنبال سواد بود نه مدرک گرایی ولی متأسفانه اکنون تب مدرک گرایی ما را گرفته است. در حالی که ما باید به دنبال علم نافع باشیم.

امیر کرم، مسئول مؤسسه فرهنگی ثاقب سبز و از دوستان شهید با موضوع «آوینی و فردید» به ایراد سخنانی پرداخت.

وی گفت: فردید به رابطه حضوری هنر و الله پرداخت و شهید آوینی این مسئله را در عمل محقق کرد. وی گفت فردید به مسئله تزکیه هنرمند اهمیت می داد و شهید آوینی هم نمونه تحقق چنین هنرمندی بود

در ادامه این مراسم محمد مهدی حاتمی، دانشجوی دکتری فلسفه، در خصوص زبان در اندیشه هیدگر سخنرانی کرد.

در این برنامه نماهنگی از تصاویر منتخب شهید علیخانی پخش شد و در پایان با حضور معصومه حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی از همسر و خواهر شهید ضمن اهدای تابلوی دعای مطالعه و کتاب برای فرزندان شهید، تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است این برنامه به همت مؤسسه نسیم حکمت و اندیشه، مؤسسه بهترین مادر دنیا، حضرت زهرا (س) و پایگاه خبری تحلیلی کربلائیان، و با حمایت اداره کل کتابخانه های عمومی و شهرداری کرمانشاه برگزار شد.

2 نشست بررسی دغدغه های فکری شهید علیخانی در کرمانشاه

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار