نظر حسن سلیمانی در رابطه با حذف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر

بیستون نیوز :

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس بیان داشت: بر اساس وزن و شرایط و دفعات و امکانات و درجات و نیاتی که در افراد در ارتباط با ارتکاب جرم است، تغییراتی را در تقلیل ارتکاب مرتکبین غیر اصلی از اعدام به غیر اعدام خواهیم داد.

به گزارش خبرنگار بیستون نیوز؛حسن سلیمانی با بیان اینکه جزو موافقان طرح طرح تخفیف مجازات برای محکومین قاچاقچیان مواد مخدر بوده است، یادآور شد: مجازات در اسلام باید بترساند و به رذالت بکشاند. اگر مجازاتی اعمال شد و اثربخشی در نتیجه تکرار جرم نداشت از نظر فلسفه سیاست قضایی باید نسبت به آن مجازات ها بازنگری هایی را داشت.

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی با اظهار به اینکه با تشدید مجازات ها، کاهشی در میان جرایم دیده نشده است، گفت: با تشدید مجازات مرتکبین قاچاق، مجازات اعدام بر اساس میزان و وزن و گرم در دهه های گذشته در ابعاد مختلفی اعمال شده است ولی باعث نشده تا مرتکبین به این جرایم و محکومان این جریان تقلیلی پیدا کرده باشد برعکس ناشی از اعدام، جامعه خانواده های معدوم به عنوان مشمولین حمایت با توجه به شرایط اقتصادی مرتکبین، باری بر دستگاه های حمایتی بوده اند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم با بیان اینکه قانونگذار به دنبال شیوه برخورد جدیدی با اغوا شدگان و تطمیع شدگان در جرائم مربوط به قاچاق مواد مخدر است، توضیح داد: بر حسب خواستگاه های ارتکاب جرم و شرایط اقتصادی، شرایط خانوادگی، شرایط اجتماعی، افرادی در وضعیتی قرار می گیرند که عاملیت و سوء نیتی که به عنوان واردکننده و توزیع کننده عمده و مباشرین اساسی باشند، ندارند و باند نیستند و به طمع اقتصادی وارد می شوند ولی مرتکب حمل می شوند.

وی افزود: این طمع گاهی اوقات فضاهایی را فراهم می کند که مرتکبین به این جرایم بر اساس میزان (که بر اساس شرایط وزنی و مقداری مجازات تعیین می شود) ما کثرت اعدام ها را داشته ایم.

سلیمانی افزود: قانون گذار به این نتیجه رسید بر اساس شناختی که باید از وضعیت اجتماعی، سیاسی داشته باشد که الان باید در این مجازات ها دخل و تصرفی کند و به مبادی و مبانی و اصول و ضوابطی که مرتکبین دنبال آن هستند، توجه بیشتری برای پیدا کردن مقصرین اصلی و اشاعه دهندگانی که سازمان یافته مرتکب این جرم می شوند، باشد و آنهایی که سازمان یافته نیستند و دنبال کسب منافع اقتصادی کلان برای برهم زدن شرایط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی ما نیستند و گول خورندگان و تطمیع شدگان و اغوا شدگانی هستند که در اختیار افراد باند قرار گرفته اند با شیوه و شرایط دیگری نگاه کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه ما قصد حذف مجازات اعدام را نداریم بلکه تغییر شرایط اعدام را مد نظر داریم، گفت: بر اساس وزن و شرایط و دفعات و امکانات و درجات و نیاتی که در افراد در ارتباط با ارتکاب جرم است تغییراتی را در تقلیل ارتکاب مرتکبین غیر اصلی از اعدام به غیر اعدام خواهیم داد و تشخیص این موضوع با قاضی است.

وی در خصوص نظارت بر این طرح به منظور عدم سوء استفاده از این شرایط گفت: به موجب قانون نحوه نظارت بر اعمال قضات توسط دادسرای انتظامی قضات و بازرسی های ریاست قوه قضاییه و دستگاه های ناظر انجام می گیرد.
نماینده مردم کنگاور صحنه و هرسین در مجلس دهم در رابطه با آثار مثبت این قانون بیان داشت: برای رهایی از نتایج سوء اعدام هایی است که به نظر قانونگذار، خودشان و خانواده هایشان را مستحق مشکلات اجتماعی نمی داند.

گفتنی ست که؛ برنامه “بهارستان” رادیو گفت و گو با موضوع طرح تخفیف مجازات برای محکومین قاچاقچیان مواد مخدر ، با حضور حسن سلیمانی نماینده مردم کنگاور صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت./

201701104628837034 Orig نظر حسن سلیمانی در رابطه با حذف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر

گزارش از رادیو گفت و گو

مطالب پیشنهادی

  1. seoarzan گفت:

    خسته نباشید ممنون به خاطر این مطلب زیبا .اگر علاقه دارید در نتایج جست و جو بهتر دیده شوید حتما به وبسایت ما
    سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار