نقد و بررسی نشریات کرمانشاه -هفته سوم مرداد

بیستون نیوز :

این گزارش به نقد و بررسی نشریات محلی کرمانشاهی که در بازه زمانی هفته سوم مرداد ماه در کرمانشاه توزیع شده اند، می پردازد.

به گزارش بیستون،سومین هفته از دومین ماه تابستان ۹۴ برای نشریات کرمانشاهی نوید بخش روزهای خوب آینده بود چرا که باز هم در میان اندک نشریات منتشر شده، ابتکار عمل و نوآوری هایی دیده می شد.

 

در این هفته بر عکس هفته دوم مرداد فضای کرختی که بر نشریات حاکم بود به نوعی شکست و رسانه های کاغذی توانستند با انتشار خود کورسویی از امید را در دل رسانه ای ها نگه دارند.

 

صفحه اول بدون تیتر و شرح!

 

هفته نامه نقد حال در شماره ۳۹۵ منتشر شده در ۱۷ مرداد ماه صفحه اول خود را به صورتی متفاوت منتشر کرد. این هفته نامه با انتشار تصویری از خشکسالی تلاش کرده است که تبعات کم آبی های اخیر در استان کرمانشاه را به نمایش بگذارد.

 

naghdehal 001 0 نقد و بررسی نشریات کرمانشاه هفته سوم مرداد

 

هر چند که چنین اقدامی در گذشته نیز در میان برخی از نشریات در خصوص معضل ریزگرد ها، بیکاری در استان و … دیده شد اما چنین اقداماتی در میان نشریات امید بخش است زیرا حداقل کارکرد رسانه های استان را که همان واکنش های قاطع به مشکلات موجود است به مخاطبان گوشزد می کند.

 

بنفش خواهی در یک نشریه

 

هفته نامه صدای آزادی که سابقه اقداماتی نوآورانه ای در انتشار دارد، در شماره ۴۳۷ خود که پس از یک سکوت چند ماهه و دور بودن نسبی از تاثیرگذاری در میان رسانه های استان، بار دیگر در اقدامی جالب توجه به خبر سفر احتمالی رئیس جمهور به کرمانشاه پرداخته است.

 

این نشریه با تیتر “کمی بنفش بیاورید” در صفحه اول خود به موضوع سفر احتمالی حسن روحانی به کرمانشاه نگاهی داشته است.

 

seday azadi 001 نقد و بررسی نشریات کرمانشاه هفته سوم مرداد

 

در بخشی از مطلبی که با این مضمون در صفحه ۳ منتشر شده، آمده است: یکی از عمده ترین مشکلاتی که می توانست از همان ابتدا با تدبیر و امید حل شود انتخاب استانداران بود. ضمن احترام به جایگاه و شخصیت انسان وارسته ای همچون مهندس رضایی بابادی باید گفت که کرمانشاه نیاز به مدیری جسور، آشنا، متخصص و پر انگیزه داشت که بتواند با طرحی نو، چرخهای صنعت، اقتصاد، فرهنگ و … در این دیار زر خیز به حرکت درآورد. نگارنده ی این سطور نمی خواهد سیاه و سفید ببیند و می داند که مدیر ارشد کنونی درحد وسعش تلاش کرده است. اما این استان با زخمهای بزرگ جنگ تحمیلی و رنجهای بسیار دیگر نیاز به مدیرانی توانمندتر دارد. امیدواریم که سفر رئیس جمهور محترم بتواند گره گشای مشکلات مدیریت دراین استان باشد و با درایت و شناخت عمیق از کرمانشاه بدنبال گزینه ای باشد که مردم شریف این استان را به رنگ تدبیر و امیدش، رنگ بنفشش امیدوارتر نماید. مدیری که از جنس همین مردم باشد. و در آخر می گویم آقای رئیس جمهور برای این استان کمی تدبیر، کمی امید، کمی بنفش بیاورید.

 

انتشار ششمین شماره یک نشریه تازه وارد

 

ماه نامه بهار کرمانشاه در این هفته ششمین شماره خود را منتشر کرد.

 

bahar kermanshah 001 نقد و بررسی نشریات کرمانشاه هفته سوم مرداد

 

این ماهنامه که با گستره توزیع استان کرمانشاه منتشر می شود به تازگی مجوز انتشار خود را دریافت کرده است؛ هر چند که در این فرصت کم نتوانسته آنچنان در دایره نشریات متنفذ قرار بگیرد.

 

فرنگیس کتاب شد

 

روزنامه باختر در شماره ۲۰۴۵ منتشر شده در ۲۲ مرداد ماه خود تیتر اصلی خود را به رونمایی از کتاب فرنگیس اختصاص داده است.

 

bakhtar 001 5 نقد و بررسی نشریات کرمانشاه هفته سوم مرداد

 

این روزنامه با انتشار مصاحبه ای منتشر شده در خبرگزاری ایسنا، از قول نویسنده کتاب نوشته است: این کتاب در تیراژ ۲۵۰۰ جلد در اردیبهشت ماه امسال به چاپ رسید.

 

فرنگیس به داستان زندگی زنی گیلانغربی می پردازند که شجاعانه در دوران دفاع مقدس در مقابل ارتشی های عراق ایستاد.

 

رضایی بابادی گزارش شصت و ششمین خود را منتشر کرد

 

هفته نامه آوای کرمانشاه که توسط جمعی از کارکنان استانداری کرمانشاه اداره می شود، در شماره ۱۲۶۶ منتشر شده در ۱۹ مرداد ماه خود گزارش ۶۶ رضایی بابادی را منتشر کرده است.

 

avay kermanshah 001 نقد و بررسی نشریات کرمانشاه هفته سوم مرداد

 

رضایی در این گزارش اعلام کرده که دولت یازدهم به روستاها تسهیلات ارائه کرده است.

 

 

تاخیر چند روزه در توزیع نشریات

 

تفاوت تاریخ انتشار و زمان توزیع نشریات در دکه های روزنامه فروشی گاهی به چند روز می کشد. این مسئله در بسیاری از موارد می تواند تاثیرات منفی بر اعتماد مخاطب بگذارد.

 

 این تاخیر در زمان توزیع بر روند نقد و بررسی آن ها توسط شبکه اطلاع رسانی مرصاد نیز تاثیر گذاشته و باعث می شود که برخی از نشریات در گزارش های هفتگی دیده نشوند و گلایه هایی از سوی مدیران این نشریات به تحریریه شبکه اطلاع رسانی مرصاد ارسال شود.

 

البته سعی شده است که از تاخیرهای ۱ یا ۲ روزه تا حدودی چشم پوشی شود و در این گزارش نیز نشریاتی با این میزان تاخیر توزیع شده اند، مورد بررسی قرار گرفتند.

 

حکایت کشتارگاه غیر بهداشتی به نشریات هم رسید

 

در روزهای گذشته بود که سایت خبری محلی مطلع الفجر از فعالیت کشتارگاهی غیر بهداشتی در گیلانغرب خبر داد.

 

این خبر آنچنان از نگاه رسانه ها قابل توجه بود که در برخی از سایت های کشوری نیز منتشر شد.

 

abozar 001 1 نقد و بررسی نشریات کرمانشاه هفته سوم مرداد

 

هفته نامه ابوذر نیز در شماره ۱۲۰۵ خود این گزارش را به عنوان یکی از مطالب اصلی در صفحه اول خود منتشر کرد.

 

گزارش هایی که با عکس های اختصاصی بهتر می شوند

 

یکی از نکات قوت نشریات محلی دارا بودن عکاس اختصاصی است تا بتوانند با استفاده از تولیدات تصویری آن ها به گزارش ها و اخبار تولیدی خود تاثیرگذاری بیش تری ببخشند.

 

نشریه نسیم غرب با وجود برخی از کاستی ها، با دارای بودن عکاس و خبرنگار اختصاصی(عبدالله مرادی) توانسته است در این حوزه خود را تاحدودی متمایز کند.

 

12 001 نقد و بررسی نشریات کرمانشاه هفته سوم مرداد

 

گزارش منتشر شده در شماره ۱۰۹۴ این نشریه در خصوص نشست خبری خسرو زرافشانی عضو شورای شهر کرمانشاه با تصاویر مرتبط با متن توانسته است  انتظارات خبری مخاطب را به میزان قابل توجهی پاسخ دهد.

 

نجات یک خانواده بی خانمان

 

هفته نامه پویان غرب که در ماه های اخیر نگاه ویژه ای به فعالیت های فرمانداری و استانداری کرمانشاه دارد، در شماره ۵۴ منتشر شده در ۱۳ مرداد ماه از رسیدگی فرماندار کرمانشاه به مشکلات یک خانواده محروم خبر داده است.

 

poyan gharb 001 نقد و بررسی نشریات کرمانشاه هفته سوم مرداد

 

پویان غرب در این خصوص آورده است: روستای چشمه شاهرخ از توابع بخش سر فیروز آباد واقع در دهستان عثمانوند شاهد اقدامی ایثارگونه و بی سابقه افراد نیکوکار و خیری بود که در این اقدام خداپسندانه خانواده هفت نفره علی حسن یاری از بی خانمانی نجات یافتند.

 

وحید حسینی مدیر مسئول هفته نامه پویان غرب هم اکنون به عنوان مشاور رسانه ای فرماندار کرمانشاه فعالیت می کند.

منبع مرصاد

مطالب پیشنهادی

 1. شهریار کریمی گفت:

  با سپاس از زحمات وتوجه شما همکاران عزیز.لطفا نگاهی به روزنامه شرق کرمانشاه داشته باشید.راهنمایی های شما عزیزان موجب سپاس وامتنان ما میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار