ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : یکشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۲:۱۷
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / گزیده اخبار > واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

بیستون نیوز:۲۳۹کشته و ۱۵۸۸ زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/ واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر   تبرئه دیکتاتور مصر از مجازات … به گزارش بیستون، «محمد […]

بیستون نیوز:۲۳۹کشته و ۱۵۸۸ زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/ واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

 

تبرئه دیکتاتور مصر از مجازات …
239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من به هیچ جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت

به گزارش بیستون، «محمد حسنی سید مبارک» متولد ۴ می‌۱۹۲۸ چهارمین رئیس جمهوری جمهوری عربی مصر بود.او در بیست سالگی از آکادمی نظامی مصر فارغ‌التحصیل شد، در پایان جنگ یوم کیپور در اکتبر ۱۹۷۳، به خاطر موفقیت نیروهای تحت امرش به مقام فرماندهی نیروی هوایی مصر ارتقا یافت.وی پس از مدتی تا مقام «معاون رئیس‌جمهور مصر» بالا رفت. حسنی مبارک پس از ترور شدن انور سادات در ۶ اکتبر ۱۹۸۱ به ریاست جمهوری رسید.در پی هفده روز اعتراضات سراسری در مصر، که عمدتاً در میدان التحریر قاهره برپا شد، مبارک در یک سخنرانی تلویزیونی، اعلام کرد در سمت خود باقی خواهد ماند تا شرایط را برای انتقال صلح‌آمیز قدرت را آماده کند اما در تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ میلادی، یک روز پس از این مصاحبه، با بیانه‌ای که از طرف معاونش عمر سلیمان منتشر شد، در هیجدهمین روز اعتراض عمومی مردم مصر با اشاره به شرایط دشوار کشورش، از ریاست جمهوری استعفا و قدرت را به «شورای عالی نیروهای مسلح مصر» واگذار کرد.تنها چند هفته بعد از سقوط مبارک در ۱۳ آگوست اولین جلسه محاکمه مبارک آغاز شد و وی به اولین رئیس جمهور مصری تبدیل شد که در برابر نهاد قضائی مصر محاکمه می‌شود.اما در چند روز گذشته یکی از مهترین خبرهایی که در خروجی سایت ها قرار گرفت این بود که متهم پرونده ۵۰ هزار صفحه ای موسوم به ” قرن” تبرئه شد. حسنی مبارک دیکتاتوری که بیش از سی سال حاکم مصر بود؛ دیروز از همه اتهامات وارده تبرئه شد. البته مبارک در این پرونده قطور تنها نبود. پسران و معاونانش هم که از متهمان جنجالی پرونده قرن بودند با حکم دادگاه قاهره از همه اتهامات «فساد» و «قتل» تبرئه شدند.پرونده حسنی مبارک در مصر به “پرونده قرن” مشهور است، این پرونده برای رسیدگی به اتهامات حسنی مبارک، علاء و جمال مبارک، فرزندان وی، حبیب العادلی، وزیر کشور و شش تن از معاونان وزیر کشور و نیز حسین سالم، یکی از سرمایه‌داران نزدیک به مبارک تشکیل شد. اما دیروز جلسه نهایی محاکمه و اعلام حکم رئیس‌جمهور مخلوع مصر در پرونده معروف به پرونده قرن برگزار شد و مبارک، پسرانش، وزیر کشور وقت و معاونانش از همه اتهامات این پرونده تبرئه شدند.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت


جلسه نهائی محاکمه «حسنی مبارک» رئیس جمهور برکنار شده مصر به ریاست قاضی «محمود کامل الرشیدی» برگزار شد. در این جلسه به سه اتهام باقی مانده علیه مبارک و دیگر متهمان رسیدگی شد که به ترتیب، مشارکت در قتل تظاهر کنندگان در زمان انقلاب مصر(اتهام علیه همه متهمان)، صدور گاز با کمتر از قیمت جهانی به اسرائیل(اتهام علیه مبارک و مدیر بخش نفت و گاز مصر)، و دریافت رشوه و ملک از حسین سالم (اتهام علیه مبارک و فرزندان وی) بودند.دادگاه جنائی قاهره که پرونده مبارک در قتل معترضان را برای بار دوم بررسی می‌کرد و پیش از آن حکم حبس ابد برای مبارک در این پرونده صادر شده بود، اعلام کرد


239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت

 

که دادگاه حق بررسی این پرونده را ندارد و تمام اتهامات مربوط به قتل معترضان از مبارک ساقط شده و به این ترتیب وی تبرئه شد. دادگاه در جلسه دیروز حکم داد که صدور اتهام مشارکت در قتل تظاهر کنندگان علیه مبارک و فرزندانش قانونی نیست و آنها را با این حکم تبرئه کرد.

این اتهام مهمترین اتهامی بود که مبارک و دیگر متهمان با آن روبه رو بودند و مبارک پیشتر با استناد به آن به حبس ابد محکوم شده بود.مبارک از اتهام صدور گاز به اسرائیل به بهای کمتر از قیمت‌های جهانی نیز تبرئه شد.حبیب العادلی و شش معاون وی نیز از اتهام قتل تظاهر کنندگان تبرئه شدند.در پرونده دریافت رشوه از حسین سالم نیز دادگاه به این دلیل که از زمان وقوع جرم بیش از ۵ سال گذشته است و بنا بر قوانین مصر این پرونده دیگر قابل پیگیری نیست، مبارک و فرزندانش را تبرئه کرد.

۲۳۹ کشته و ۱۵۸۸ زخمی در انقلاب مصر

از اوت ۲۰۱۱ پرونده مبارک و دیگر متهمان به جریان افتاد و در طول سه سال گذشته این پرونده سه مرحله کلی را طی کرد. در پایان مرحله اول و دوم دادگاه، مبارک در اتهام قتل تظاهرکنندگان مقصر شناخته شد و به حبس ابد محکوم شد، اما در اوایل ۲۰۱۳ وکلای مدافع مبارک به این حکم اعتراض کردند و پرونده بار دیگر و توسط یک قاضی دیگر به جریان افتاد.از آن تاریخ به بعد در مجموع ۵۵ جلسه برای رسیدگی به اتهامات مطرح شده علیه مبارک و دیگر متهمان برگزار شد و روز گذشته پس از چند بار تعویق جلسه اعلام حکم، حکم صادره علیه متهمان اعلام و همگی آنها تبرئه شدند.قرار بود حکم مبارک در تاریخ پنجم مهر قرائت شود، اما قاضی دادگاه آنرا به روز گذشته موکول کرد. قاضی در ابتدای جلسه با ارائه آماری از شمار قربانیان تاکید کرد که آمار نهایی از خشونت‌های منتهی به برکناری حسنی مبارک ۲۳۹ کشته و ۱۵۸۸ زخمی بوده است. صدور حکم برائت برای متهمان به معنی آزادی آنها از زندان نیست چراکه مبارک در پرونده دیگری موسوم به پرونده کاخ ریاست جمهوری به چهار سال زندان محکوم شده است و علاء و جمال مبارک فرزندان وی نیز هر یک به سه سال زندان محکوم هستند.حبیب العادلی نیز با اتهامات زیاد دیگری از جمله سوء استفاده از قدرت، دریافت رشوه، فساد و… مواجه است که در برخی از این پرونده‌ها حکم صادر شده و در برخی دیگر نیز در دست بررسی است. در این بین تنها شش معاون وزیر کشور به شکل موقت آزاد خواهند شد.

آزادی مبارک بعد از آگوست ۲۰۱۶

این در حالی است که یک منبع حقوقی مصری اعلام کرد که «حسنی مبارک» رئیس جمهور مخلوع مصر دست کم تا آگوست ۲۰۱۶ در زندان باقی می‌ماند. پایگاه خبری «الیوم السابع»، به نقل از این منبع گزارش داد که حکم بازداشت مبارک برای اولین بار در ۱۳ آوریل ۲۰۱۱ در پرونده قتل معترضان صادر شد و ۱۵ آوریل ۲۰۱۳ حکم آزادی وی صادر شد.از سوی دیگر در ۷ آوریل ۲۰۱۳ دستور بازداشت مبارک برای بررسی پرونده قصرهای ریاست جمهوری تا ۱۹ آگوست همان سال صادر شد که به این ترتیب مبارک حدود چهار ماه بازداشت شده بود.وی افزود: در ۲۱ می‌۲۰۱۴ حکم ۳ سال زندان مبارک در پرونده قصرهای ریاست جمهوری صادر شد که به این ترتیب مبارک از ۱۹ آگوست ۲۰۱۳ تا ۲۹ نوامبر ۲۰۱۴ حدود ۱۰ ماه از مدت سه سال حبس خودرا سپری کرده است که در آگوست ۲۰۱۶ به پایان خواهد رسید.وکیل مبارک نیز اعلام کرد که بعد از به پایان رسیدن دوره محکومیت مبارک در پرونده قصرهای ریاست جمهوری، وی آزاد خواهد شد.

 

آخرین دفاعیات مبارک

مبارک چند ماه پیش برای اولین بار بعد از برکناری در دادگاه شخصا از خود دفاع کرد و ضمن شرح اقداماتی که در دوره حاکمیت وی روی داده، مدعی شد که دستور قتل معترضان را صادر نکرده بود. مبارک دفاعیه خود را با نام خدا آغاز کرد و از احترام فراوانش به نهاد قضائی مصر از زمان آغاز مسئولیت ریاست جمهوری اش سخن گفت.مبارک گفت: در زمینه پاسخ دادن به درخواست‌های مردم و معترضان پیشنهاد داده بودم که انتخابات زودهنگام برگزار شود و به این ترتیب قدرت به صورت مسالمت آمیز منتقل شود.وی همچنین مدعی شد که کناره گیری اش از قدرت برای حفظ خون مردم مصر بوده و افزود که بر اساس دیدگاه شخصی و با توجه به توانمندی های شورای نظامی قدرت را به آنها واگذار کردم.مبارک گفت ادعای کامل بودن ندارم و من هم مانند همه انسان ها دچار خطا شده‌ام، به نظر می‌رسد در برخی از تصمیماتی که گرفتم موفق نبوده ام اما به خداوند سوگند می‌خورم که هر تصمیمی را که گرفتم با نیت کمک و خدمت به مردم بوده است.وی همچنین افزود: محمد حسنی مبارکی که امروز در پیشگاه شما حاضر شده هیچ گاه فرمان قتل معترضان را صادر نکردم، من همواره جنگجویی برای دفاع از مردم کشورم بوده‌ام و هیچگاه دستور مرگ یک مصری را نداده‌ام. با این حال دیروز بعد از صدور حکم بی گناهی «حسنی مبارک» دیکتاتور مخلوع مصر، در پرونده فساد و قتل معترضان، مبارک در اولین اظهار نظر رسانه‌ای گفت که هیچ جرمی مرتکب نشده بوده است.مبارک در گفتگوی تلفنی با برنامه «صدی البلد»، اعلام کرد بعد از اینکه حکم اول [بی گناهی در پرونده صادرات گاز به اسرائیل] را شنیده لبخند زده و منتظر حکم دوم [پرونده قتل معترضان] بود.

دادستانی مصر حق اعتراض دارد

بر اساس گزارش روزنامه الاهرام، این حکم از سوی دادستانی مصر قابل اعتراض است و در صورت اعتراض دادستانی، این حکم در دادگاه تجدید نظر بررسی خواهد شد و در صورت تأیید حکم دیگر قابلیت اعتراض به آن وجود نخواهد داشت.اما درحالی دادگاه قاهره حسنی مبارک را درباره درگیری‌های سال ۲۰۱۱ بی‌گناه می‌داند که هفته گذشته دادستانی مصر برای محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر توسط نظامیان، حکم اعدام به دلیل خیانت به کشور درخواست کرده است. اما اعلام این حکم با واکنش هایی همراه بود.علی هاشم رئیس دفتر شبکه المیادین در تهران و خبرنگار پیشین در بی بی سی و المانیتور در واکنش به این حکم در صفحه توئیتر خود نوشت: اگر چند سال دیگر جمال حسنی مبارک رئیس جمهور مصر شد، تعجب نخواهد کرد.همچنین پس از صدور این حکم توسط دادگاه قاهره، خانواده های قربانیان انقلاب ۲۵ ژانویه مصر، مقابل دادگاه به اعتراض پرداختند.

در پی برگزاری دادگاه نمایشی «حسنی مبارک» دیکتاتور سابق مصر و تبرئه وی و پسرانش، موجی از خشم و اعتراض این کشور را فرا گرفت.

گزارش‌های رسیده به نقل از منابع مصری از ادامه اعتراض‌ها به حکم تبرئه حسنی مبارک در اسکندریه و قاهره و بازداشت شماری خبر دادند.

این منابع همچنین به افزایش شمار معترضان در میدان عبدالمنعم ریاض در قاهره به حکم تبرئه دیکتاتور سابق مصر اشاره کردند و افزودند: صدای تیراندازی هوایی شنیده شده است.

همچنین خانواده شهدای انقلاب ۲۵ ژانویه و برخی فعالان مصری ضمن اعتراض به تبرئه مبارک تصاویر وی را لگدمال کردند.

تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی خواستار مرگ مبارک و قصاص همه آنانی شدند که با شلیک گلوله معترضان را در اعتراضات سال ۲۰۱۱ به قتل رساندند.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت

درحالی که دادگاه مصر حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع و پسرانش، وزیر کشور و معاونانش را از همه اتهامات وارده از جمله کشتار صد‌ها تظاهرکننده در سال ۲۰۱۱ تبرئه کرد؛ دادستان مصر خواستار تجدیدنظر در حکم تبرئه مبارک شد.

قاضی دادگاه همچنین اعلام کرد حسنی مبارک در ارتباط با کشتار تظاهرکنندگان نباید محاکمه کیفری شود.

جلسه نهائی محاکمه رئیس‌ جمهور برکنار شده مصر روز گذشته به ریاست قاضی «محمود کامل الرشیدی» برگزار شد.

دادگاه جنایی قاهره که پرونده مبارک در قتل معترضان را برای بار دوم بررسی می‌کرد و پیش از آن حکم حبس ابد برای مبارک در این پرونده صادر شده بود، اعلام کرد که دادگاه حق بررسی این پرونده را ندارد و تمام اتهامات مربوط به قتل معترضان از مبارک ساقط شده و به این ترتیب وی تبرئه شد.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت

قاضی الرشیدی حسنی مبارک را از اتهام پرونده صادرات گاز ایران به اسرائیل، تبرئه کرد و این دادگاه همچنین حبیب العادلی وزیر کشور وقت مبارک و مشاورانش را از اتهام مشارکت در قتل معترضان تبرئه کرد.

در همین حال سخنگوی حزب الدستور مصر نیز تاکید کرد حکم واقعی برای حسنی مبارک دیکتاتور سابق این کشور چهار سال پیش با تظاهرات میلیونی مردم صادر شد.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت

خالد داوود افزود: ما از‌‌ همان ابتدا تاکید کردیم نباید پرونده حسنی مبارک در یک دادگاه عادی کیفری مطرح می‌شد، زیرا اتهام واقعی او ایجاد یک رژیم سرتاسر فاسد در مصر بود. وی خاطر نشان کرد: ما انتظار صدور چنین حکمی را داشتیم.

رئیس جمهور مخلوع مصر پس از صدور حکم دادگاه و تبرئه از اتهامات خود گفت: هیچ جرمی مرتکب نشده است و از انقلاب مردم شگفت زده شد.

حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام

حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر در مصاحبه‌ای تلفنی با شبکه ماهواره‌ای “صدی البلد” تصریح کرد: من پیش‌بینی نمی‌کردم که حکم به تبرئه من بدهند و انتظار داشتم که یک حکم غیر واقعی در مورد من صادر شود.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت/واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

برای دیدن فیلم دادگاه اینجا کلیک کنید

مبارک در خصوص رخدادهای ۲۵ ژانویه نیز گفت: بسیاری از طرف‌های خارجی بودند که از اوضاع در مصر سوء استفاده کردند و به خیابان آمدن مردم برای بیان خواسته‌های قانونی‌شان به ابزاری برای آنها تبدیل شد.

مبارک عنوان داشت: ظرف ۱۰ سال گذشته تحولات گسترده‌ای صورت گرفته است و به کودتای برخی علیه ما انجامید.

اخوان المسلمین مصر تبرئه حسنی مبارک را محکوم کرد

حزب آزادی و عدالت که شاخه سیاسی اخوان المسلمین مصر است، با صدور بیانیه‌ای حکم دادگاه قاهره در بی‌گناه شناختن حسنی مبارک رئیس جمهور برکنار شده مصر را محکوم کرد.

یک کشته و ۹ زخمی در تظاهرات علیه تبرئه حسنی مبارک

وزرات بهداشت مصر خبر داد که یک نفر در تظاهرات‌های روز گذشته در شهر قاهره کشته شد و ۹ نفر دیگر هم زخمی شده‌اند.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت/واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر
 

پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت

«حمد بن عیسی آل‌خلیفه» پادشاه بحرین به دیکتاتور مخلوع مصر به دلیل تبرئه از اتهامات وارده به وی در خصوص فساد و قتل تظاهرات‌کنندگان در جریان انقلاب ۲۰۱۱ را تبریک گفت.

واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

اخوان المسلمین مصر تبرئه حسنی مبارک را محکوم کرد

حزب آزادی و عدالت که شاخه سیاسی اخوان المسلمین مصر است، با صدور بیانیه‌ای حکم دادگاه قاهره در بی‌گناه شناختن حسنی مبارک رئیس جمهور برکنار شده مصر را محکوم کرد.

در این بیانیه اخوان از تمام گروه‌های انقلابی در مصر خواسته با کنار گذاشتن اختلافات با یکدیگر متحد شوند و حرکت انقلابی خود را ادامه دهند و با تشکیل صفی متحد به جلو حرکت کنند.

پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت

«حمد بن عیسی آل‌خلیفه» پادشاه بحرین به دیکتاتور مخلوع مصر به دلیل تبرئه از اتهامات وارده به وی در خصوص فساد و قتل تظاهرات‌کنندگان در جریان انقلاب ۲۰۱۱ را تبریک گفت.

تحلیل یک روزنامه عرب زبان از تبرئه دیکتاتور: تبرئه مبارک توهین به ملت مصر و خون شهدای انقلاب است/ شادی قاتلان زیاد دوام نخواهد آورد

عدم استقلال دستگاه قضایی مصر چه در دوره حسنی مبارک یا مرحله بعد از آن یا در زمان پذیرش ریاست جمهوری از سوی عدلی منصور رئیس دادگاه قانون گذاری مشهود و قطعی بوده است.

دستگاه قضایی مصر دیروز حسنی مبارک رئیس جمهور اسبق این کشور و سران رژیم سابق وی را از تمامی اتهامات جنایی مطرح ‌شده مبرا کرد و به ‌این ‌ترتیب آن‌ها تقریباً آزاد شده و از اتهام قتل تظاهرات کنندگان و غارت اموال عمومی و به یغما بردن میلیاردها جنیه سود دارایی‌های مردم فقیر مصر تبرئه شدند.

رای الیوم نوشت : این حکم اشتباه تاریخی دستگاه قضایی مصر و توهین به خون شهدا و کودتایی بر ضد انقلاب مردمی مصر بود که با جان‌فشانی و ریختن خون مردم به ثمر نشست و حاکمیت فاسد که دزدها و تبهکاران بر آن مسلط بودند را به زیر کشید.

به عقیده نویسنده این پایگاه اینترنتی، تبرئه مبارک انتقام‌گیری از خون شهدا و میلیون‌ها انسانی بود که به خیابان‌ها ریختند و در طول چندین سال خواستار حقوق مشروع خود و عدالت اجتماعی و لقمه نانی همراه با عزت و کرامت بودند. این حکم که هیچ عقل و منطقی آن را نمی‌پذیرد، چه برسد به اصول قضایی و قانونی، تأکید کرد که پاتک انقلابی برای مصادره انقلاب مردمی و تمامی دستاوردهای آن موفق بوده و توانسته زمان را در مصر به عقب برگردانده و ثروت‌های این کشور را پول اندکی به اشغالگری اسرائیلی بفروشد.

این پایگاه خبری تحلیلی عربی صدور حکم تبرئه مبارک را باعث خرسندی مقامات سابق رژیم مبارک دانست و نوشت: طبعاً سران رژیم سابق و حامیان آنها خوشحال شده و ملت پاک مصر از آن عصبانی خواهند بود، چرا که اعتقاد دارند جلادان آنها باید به علت جنایات بزرگی که مرتکب شدند، به شایستگی مجازات شوند. البته این شادی قاتلان زیاد طول نخواهد کشید، چرا که ملت مصر سکوت نخواهد کرد و این توهین‌ها را نخواهد پذیرفت.

رای الیوم در ادامه نوشت: وقتی که بسیاری از ناظران سیاسی و روزنامه‌نگاران در پی اعتراضات ۳۰ ژوئن که ارتش بار دیگر بر قدرت مسلط شد، اعلام کردند که رژیم حسنی مبارک به حاکمیت برگشته است، بسیاری از رسانه‌ها در این سخن تشکیک کرده و صاحبان آن را به حمایت از گروه‌های اسلام‌گرا متهم کند. آن‌ها جنایت هایی که در جریان سرکوب تظاهرات در میدان رابعه العدویه یا در برابر پادگان های گارد ریاست جمهوری صورت گرفت را توجیه کردند.

رأی الیوم این اقدام را کودتایی قضایی بعد از کودتای نظامی و براندازی نظام دموکراتیک تعیین شده از سوی مردم در انتخابات سالم دانسته و تأکید کرد که ملت مصر در قرن‌های گذشته مورد توهین‌های متعددی واقع شده اند اما این سخت‌ترین و دردناک‌ترین توهین است، چرا که احساسات و آرمان‌های آنها در رسیدن به زندگی کریمانه و مؤسسات حکومتی سالم را به بازی می‌گیرد.

این روزنامه عرب زبان در پایان نوشت : نخبگان سیاسی و فرهنگی مصر خواستار پیروزی ملت یا توقف این سناریوی مسخره و بازداشت تمام کسانی هستند که در پشت سر این اقدامات قرار دارد، در غیر این صورت به امانت خیانت کرده و نقش و تکالیف خود را انجام نداده‌اند و عقب‌گرد چند دهه‌ای مصر به دوران دیکتاتوری و دادگاه‌های نظامی را پذیرفته اند.

قبطی‌های مصر: مبارک باید در دادگاه سیاسی محاکمه شود نه در دادگاه جنایی

دکتر «کمال زاخر» گفت که جرایم سیاسی مبارک علت اصلی آن چیزی است که در سال های اخیر در کشور شاهد آن هستیم.وی تصریح کرد که مبارک و عناصر وی با حکم مصری‌ها از تاریخ حذف شده‌اند.

زاخر اظهار داشت: حکم تبرئه مبارک در قضیه معروف به «محاکمه قرن» چیزی بیشتر از یک حکم قضایی که قاضی بر اساس اسناد دادستانی و اتهامات وارده به وی صادر کرده است، نیست.

وی در ادامه از قانونگذار خواست تا ماده ۱۵۹ قانون اساسی جدید را به قوانینی که بر نحوه محاکمه رئیس جمهور تاکید دارد، تبدیل نمایند.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/پادشاه بحرین تبرئه مبارک را تبریک گفت/واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصرقرضاوی: تبرئه مبارک لکه ننگی بر پیشانی دستگاه قضایی مصر است

«یوسف قرضاوی» در واکنش به تبرئه دیکتاتور از کشتار انقلابیون آن را روزی غمبار در تاریخ عدالت بشریت خواند  گفت:  این کودتا(نظامی که مرسی را از قدرت برکنار کرد)  تمام حقوق قانونی ملت را نابود کرد و همه اختیارات انتخاباتی را که ملت مصر برای گفتن خواسته خودشان با اراده و آزادی کامل برگزار کردند، لغو کرد.

قرضاوی افزود: کودتاچی‌ها چهره مصر متمدن را به چهره‌ای تحریف شده که فاقد آزادی، دستگاه قضائی آزاد، حقوق تضمین شده، عدالت اجتماعی و قدرت اقتصادی است، تبدیل کردند.

قرضاوی، عصر دیروز در صفحه شخصی خود در واکنش به حکم تبرئه «حسنی مبارک» دیکتاتور مخلوع مصر، با استشهاد به شعر یکی از شعرای قدیمی، نوشت: روز تبرئه مبارک «روزی غم انگیز در تاریخ عدالت بشریت و لکه ننگی بر پیشانی دستگاه قضائی مصر» است.

بازتاب تبرئه دیکتاتور در رسانه‌های منطقه و مصر

 تبرئه مبارک، زنده به گور کردن انقلاب و بازگشت مصر به عصر تاریکی است
رسانه‌های مصر و سایر رسانه‌های منطقه نگاهی ویژه به قضیه تبرئه حسنی مبارک دیکتاتور سابق این کشور داشته‌اند و صدور چنین حکمی را توهین به ملت مصر و خون شهدای انقلاب ارزیابی کردند.

بعد از تبرئه مبارک، انقلاب زنده بگور و مصر به عصر تاریکی باز می‌گردد

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/ واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

روزنامه رای الیوم در مطلبی با تیتر ” تبرئه مبارک و ارکان حکومت فاسد اهانت به ملت مصر و خون شهدای انقلاب و زنده به گور کردن انقلاب و بازگرداندن مصر به عصر تاریکی است” انتقاد شدید خود را از تبرئه دیکتاتور سابق مصر اعلام کرده است.

روزنامه القدس العربی با تیتر ” حیرت بعد از رفع اتهام قتل تظاهرات کنندگاه علیه مبارک و تبرئه وی در قضیه فساد” یک علامت سوال در برابر این اقدام دادگاه جنایی مصر قرار داده است.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/ واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

روزنامه های عربستان همسو با شادی طرفداران مبارک

روزنامه‌های عربستانی به صورت عمومی یا این موضوع را پوشش نداده اند و یا هم به صورت خنثی یا با نشان دادن خوشحالی طرفداران مبارک به این خبر پرداخته‌اند.

روزنامه الشرق الاوسط با تیتر مبهم ” بعد از ۱۳۰۰ روز مبارک تبرئه شد” به این خبر پرداخته است.

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/ واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

 

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/ واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

روزنامه الحیات عربستان نیز با گذاشتن تصویری از شادی طرفداران مبارک از تبرئه شدن وی با تیتری عادی این خبر را پوشش داده است.

 

دادگاه جنایی قاهره نظام مبارک را رسوا کرد

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/ واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

در بین روزنامه‌های مصری الاهرام و المصریون با گرفتن مواضع تند به این خبر پرداخته‌اند. الاهرام در تیتر خود نوشته است “دادگاه جنایی قاهره نظام مبارک را رسوا کرد.”

آیا مبارک بعد از تبرئه به قدرت باز می‌گردد؟

239 کشته و 1588 زخمی در انقلاب مصر/حسنی مبارک: من جرمی مرتکب نشده‌ام/ واکنش ها به تبرئه دیکتاتور مصر

روزنامه المصریون نیز در تیتری سوالی نوشت که ” آیا مبارک و دولت وی بار دیگر به قدرت باز می‌گردند؟”

منبع./مشرق

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید