يادداشت//مهندس شهاب یادگاری : تأملی بر زندگی مردم هرسین در زیباترین ماه سال//آب معدني زياد نخوريد

بیستون نیوز :

خبری که در رسانه ها و فضای مجازی پخش شده با این مضمون که ” آب هرسین با جوشیدن هم قابل استفاده نیست” و باعث نگرانی مردم شده دقیقا نشان دهنده این موضوع است که آلودگی آب فقط از گل و لای حل شده در آن می باشد و این ذرات معلق حل شده در آب با جوشیدن از بین نرفته یا صاف نمی شوند و فقط مقدار کمی از آن ممکن است به رسوبات موجود در ظروفی مانند سماور یا کتری بچسبد


 

يادداشت//اجتماعي : متاسفانه آنچه که شهر زیبایمان هرسین را در هفته های اخیر در صدر اخبار رسانه ای استان قرار داده، مسئله آب شرب این شهر است.
در حالیکه در ماه های زیبا و بهاری فروردین و اردیبهشت، مردم کشورمان و علی الخصوص همشهری های عزیزمان در هرسین به واسطه بارندگی های فراوان، شکرگزار درگاه خدای بزرگ و متعال هستند اما آغاز فصل بهار و شروع بارش رحمت الهی در هرسین باعث ایجاد اختلال در شبکه آب آشامیدنی شهر شده و بخصوص امسال که بیشترین بارندگی را داشته ایم همزمان با این پدیده و نعمت بزرگ الهی، بواسطه طغیان منبع اصلی، آب شرب شهرستان گل آلود شده و غلظت مواد حل شده در آن به حدی بالاست که آب کاملا تیره شده و غیر قابل شرب می گردد.
در این بین شایعاتی مبنی بر آلودگی هایی بغیر از گل آلود بودن آب در بین مردم دهان به دهان شده و سبب افزایش دلهره و نگرانی در بین مردم عزیز شهرمان می گردد که اصلا اینگونه نیست. همانگونه که همشهریان ارجمند مستحضرند منبع تامین آب شرب هرسین از چشمه های فوران شده از دیوانگاه نشأت می گیرد و در جایی واقع شده که در قسمت بالاسر آن هیچ محل سکونت انسانی یا محل نگهداری احشام وجود ندارد بنابراین درصد امکان نفوذ آلودگی میکروبی ناشی از فاضلاب انسانی یا فضولات حیوانی صفر می باشد. خوشبختانه هیچ شرکت تولیدی مواد شیمیایی نیز در این مکان وجود نداشته بنابراین درصد آلودگی شیمیایی ناشی از نفوذ مواد شیمیایی به داخل چشمه های تامین آب نیز صفر می باشد.
خبری که در رسانه ها و فضای مجازی پخش شده با این مضمون که ” آب هرسین با جوشیدن هم قابل استفاده نیست” و باعث نگرانی مردم شده دقیقا نشان دهنده این موضوع است که آلودگی آب فقط از گل و لای حل شده در آن می باشد و این ذرات معلق حل شده در آب با جوشیدن از بین نرفته یا صاف نمی شوند و فقط مقدار کمی از آن ممکن است به رسوبات موجود در ظروفی مانند سماور یا کتری بچسبد.
اما بطور کامل ذرات معلق ناشی از این نوع آلودگی که به نوعی می توان آن را آلودگی فیزیکی نامید با جوشیدن از محیط مایع خارج نمی شوند و با دستگاهی مانند سانتریفوژ یا استفاده از انواع فیلترهای مخصوص این کار می توان ذرات معلق موجود در آب را کاملا جدا نمود در صورتیکه تعداد زیادی از انواع آلودگی میکروبی را با جوشاندن آب می توان از بین برد پس می توان آلودگی چند هفته اخیر آب شرب هرسین را از نوع فیزیکی و ناشی از طغیان بستر چشمه های کوه دیوانگاه قلمداد کرد.
آب سرازیر شده از زیر کوه به پمپاژخانه منتقل شده و با عبور از فیلترهای مخصوص صاف می گردد که متاسفانه هم اکنون این فیلترها از گل و لای اشباع شده و کارایی خود را از دست داده اند و قبل از رسیدن آب به فیلترها، هیچ محل ساکنی که آب مدتی در آنجا بماند(حوضچه آرامش) تا مقدا زیادی از ناخالصی ها و ذرات حل شده در آن ته نشین شوند وجود ندارد. در این سیستم پمپاژ آب به لوله کشی شهری مقداری کلر برای گندزدایی به آب تزریق می شود تا مانع از رشد انواع جلبک و باکتری ها در سیستم پمپاژخانه شود.
این مشکلات گل آلود شدن آب شرب هرسین مسبوق به سابقه بوده و عموما در ماههای فروردین و اردیبهشت شاهد آن بوده ایم اما امسال به دلیل حجم بالای بارندگی و طول مدت زمان آن تا اوایل دهه سوم اردیبهشت، تعداد روزهایی که آب شرب، تیره و غیرقابل استفاده شده از سالهای گذشته بیشتر شده است.
به همشهریان گرامی توصیه می گردد در همچین مواردی از آب قنات و چشمه های اطراف شهر و روستاهای حومه استفاده کنند و حتی الامکان از بطری های آب بسته بندی شده تحت هر عنوان نوشیدنی یا معدنی پرهیز کنند بخصوص که مصرف زیاد این بطری های رایج در بازار برای خردسالان و کودکان می تواند در دراز مدت زیان بار باشد.
علت اصلی آن نیز اضافه کردن آنیون های سمی و مهلک نیتریت و نیترات به آب معدنی است تا مانع از رشد میکرب در داخل بطری گردد وگرنه همه ما می دانیم مقداری آب که ظرف چند روز در یک مکان حتی باز بصورت راکد بماند قطعا انواع جلبک و دیگر باکتری ها در آن رشد می کنند و بدتر از همه رشد باکتری های غیرهوازی در داخل بطری های بسته و پلمپ شده حاوی آب می باشد که فقط مواد شیمیایی سمی و کشنده مانند نیتریت می تواند مانع از رشد این میکرب ها شود و دیگر اینکه جوشاندن آب معدنی حاوی نیتریت و نیترات می تواند این یونهای حل شده در آب را به ترکیبات پیچیده خطرناک تر تبدیل کند.
ما می توانیم امیدوار باشیم که غلظت یونهای مذکور و دیگر مواد شیمیایی اضافه شده به آب معدنی همانقدر باشد که بر روی برچسب آن درج شده هرچند که ممکن است بسیاری از کارخانه های تولیدی این میزان را رعایت نکنند و راههای پیچیده فرار از سیستم های نظارتی را هم به خوبی به اجرا می آورند. البته غلظت های بسیار ناچیز از نیتریت و نیترات به خودی خود زیان آور می باشد و استفاده روزمره از مواد غذایی حاوی این ترکیبات به مانند انتقال و انباشت روزانه و تدریجی مواد سمی به داخل بدن خودمان می باشد.
نکته آخر اینکه کارخانه های تولید انواع ساندویچ ها مانند سوسیس و کالباس و همبرگر و … نیتریت را بطور بی رویه ای در محصولات خود استفاده می کنند و این یون خطرناک تنها ماده ای است که می تواند گوشت پخته شده این شرکت های تولیدی را به مدت یک ماه نگهداری کرده و مانع از رشد میکرب در آن شود و متاسفانه این محصولات امروزه در سبد غذایی بسیاری از خانواده ها قرار گرفته است.

مطالب پیشنهادی

 1. بی طرف گفت:

  درباره حضرتعالی جناب آقای شهاب یادگاری همینو میدانم که زمانی که خود تا نامزد مجلس شده بودید خودتان و خانواده تان به شدت به تعصب تکیه داشتید و میگفتید که نباید به غریبه رای داد اما در انتخابات این دوره مجلس خود و خانوادتان خصوصا عمویتان سعید….
  بگذریم نظر هر کس محترمه حتی اگه هزار رنگ و نظر عوض کنه.
  العاقبه للمتقین

 2. حامد گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید به خاطر زحمات شبانه روزی آقای نیک کام عزیز و همچنین از توضیحات جامع و به جای آقای مهندس یادگاری کمال تشکر را دارم

 3. هرسین گفت:

  الله یعلم ما فی الصدور….

 4. ali گفت:

  به لطف کودهای شیمیایی ، نیتریت و نیترات در محصولات کشاورزی و آب چاهها هم به فرواوانی وجود داره

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار