يادداشت// سد معبر معضلی جدی در رفاه اجتماعی زندگي شهري

بیستون نیوز :

اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به‌عنوان سد معبر مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است ؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی نموده و آن را مسدود کند.

يادداشت/سرويس اجتماعي بيستون:بارها به عينه افراد زیادی به خصوص زنان و بچه ها را دیده ام که برای عبور در مسیر پیاده رو به دلیل وجود موانعی(سد معبر) باید به ناچار مدتی را صبر کرده یا اینکه مسیر را به سمت خیابان تغییر بدهند كه مشکلاتی را  برای خود و  وسایل نقلیه بوجود آورده و طبیعی است که این عمل احتمال بروزحادثه و ترافیک را به همراه داشته باشد.
به راستی علت چیست؟آیا قانون اجرا نمی شود یا شهروندان به خود و قانون احترام نمی گذارند؟ چاره چیست ؟ به همین خاطر  نوشته ای را تقدیم می کنم با این امید که گامی در این زمینه برداشته شود .

سد معبر یعنی  مانع یا موانعی که برسر راه عبور ومرور مردم باشد  یا به هر عملی اطلاق می‌شود که باعث انسداد معابر عمومی‌شود مانند:

۱-اشغال معابر از سوی دست‌فروشان،

۲- نصب دکه‌های غیرمجاز،

۳- تخلیه نخاله‌های ساختمانی و ریختن مصالح ساختمانی اعم از آجر، سیمان، شن، ماسه و … در معابر عمومی‌ (البته این امر اگر برای مدت مشخص و با کسب مجوز از شهرداری باشد و نکات ایمنی را رعایت نماید سد معبر محسوب نمی شود) .

۴-  توقف خودرو در مکان‌های غیر مجاز، حضور وسایل نقلیه برای فروش کالا در معابر و اشغال پیاده‌روها و میادین ( میوه فروشان)

۵- تکدی گری، كه زشت ترين جلوه سد معبر را شامل مي شود.

۶- مهمتر از همه اشغال معابر از سوی صاحبان مغازه که عمدااقدام به اشغال خیابان هم می کنند بطوریکه در شهرما بصورت یک فرهنگ در آمده است که نمونه بارز این امر درخیا بانهای شهر کاملامشهود است.

به هرصورت اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به‌عنوان سد معبر، مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است ؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی نموده و آن را مسدود کند.
برداشتن سد معبر طبق قانون وظیفه کدام سازمان یا نهاد است؟

طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری ایجاد خیابانها و کوچه ها و میدانها و…. و همچنین گسترش و توسعه معابر از وظایف شهرداری است و مطابق تبصره ۱ بند ۲ همین ماده جلوگیری از ایحاد سد معبر توسط بازاریان و غیره هم برعهده شهرداری گذاشته شده است. زیرا بند ۲۰ ماده ۵۵ اصلاحی قانون شهرداری: سد معابر عمومی‌ و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز از آن‌ها، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی ‌برای کسب و سکونت را ممنوع اعلام کرده است.
شهرداری‌ها موظف‌اند از معابر به عنوان یک ملک عمومی ‌حفاظت کنند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگه دارند و از تجاوز اشخاص به آن‌ها جلوگیری کند
لازم به ذکر است که  بیان شود طبق قوانین شهرداری‌ها به هیچ واحد صنفی مجوز اشغال سطوح معابر داده نشده است و بر این اساس هیچ یک از کسبه و واحدهای صنفی اجازه ندارند از پیاده رو برای گذاشتن میز و صندلی و کالا استفاده کنند در حالی که ما بارها و بارها شاهد بوده و هستیم که اجناس مغازه داران علاوه بر پیاده روها در خیابان  نيز گذاشته می شوند. در ادامه باز می گوییم که كسبه عزیز پیاده‌روها از معابر عمومی هستند و معابر عمومی ‌بر اساس قانون قابل واگذاری به اشخاص نیستند.  و سد معبر تخلفی است که در قانون پیش بینی شده و برای متخلفان آن مجازات سنگینی درنظر گرفته شده است،. وهمچنین سد معبر تجاوز و تعرض به حقوق شهروندی وتوهین به شهروندان می باشد.

درادامه امید می رود شهرداری وشورای شهر با ابزارهای فرهنگی  اجتماعی وقانونی بتوانند این مشکل را حل نمایند  برای حل این معضل راهکارهای زیر پیشنهاد داده می شود.

۱-اطلاع رسانی و فرهنگسازی در قالب تذکر، تابلو و بروشور برای آشنایی شهروندان با قوانین و مقررات درسطح شهر

۲- اطلاع رسانی فتوای مراجع معظم تقلید، درقالبهای متفاوت تبلیغاتی به مردم. درمراسمات به خصوص نماز جمعه

۳- نشست وبرگزاری فصلی مردم ومغازه داران با شهردار و شورای شهر

۴- نظارت مداوم واجرای قانون با همکاری نیروی انتظامی

۵- تهیه مکانی مناسب برای ایجاد بازار چه ها بخصوص میوه وتره بار

۶-ساماندهی و ایجاد فضای مناسب در بیرون شهر برای کارگاه هایی که آلودگی صوتی وغیره بوجود می آورند.

ودرپایان بابیان این نکته که سد معبر زشت‌ترین تجاوز به حقوق و آزادی مشروع دیگران است و وجود یک شهر سالم  ، زیبا و سامان یافته را برای همه آرزو کنیم  و این به دست نخواهد آمد جز اینکه همه دست به دست هم دهیم به مهر  وانشااله مهین وشهر خویش را آباد کنیم .

21ebfac0 9f2e 4e80 b3ec 92c04ba22f86 يادداشت// سد معبر معضلی جدی در رفاه اجتماعی زندگي شهري d8e21da3 5570 4085 b033 d6b8d43e3b44 يادداشت// سد معبر معضلی جدی در رفاه اجتماعی زندگي شهري d6153106 3f96 4aae a0ae a1215cd7f364 يادداشت// سد معبر معضلی جدی در رفاه اجتماعی زندگي شهري edec625c 2724 4e62 8665 63752a0c2905 يادداشت// سد معبر معضلی جدی در رفاه اجتماعی زندگي شهري fcfa13db 6dc6 4561 b4cd fbc975a814a7 يادداشت// سد معبر معضلی جدی در رفاه اجتماعی زندگي شهري

  والسلام

مطلب ارسالي از شهروند هرسینی: مهدی قادری

مطالب پیشنهادی

  1. ramin azadpoor گفت:

    ان شاالله که تدابیری اندیشه بشه که این معظل حل شود .مرحله بعدی هم فرهنگ سازیست که خود مغازه دارها باید رعایت کنن وحقوق شهروندی عابران پیاده رو را نیز مدنظر قرار دهند .سپاس از سایت و جناب قادری از بررسی این مشکل شهر .

  2. علی گفت:

    من خیلی از سدمعبرهارو دیدم که چون مجوز داشتن($$$) آزادانه سدمعبر کردن.بنابراین مشکل سدمعبر عموم نیست بلکه پرداخت نکردن عوارش($$$)به شهرداریه

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار