ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پایگاه خبری تحلیلی بيستون غرب (بیستون نیوز)

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۲۲:۰۵
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > پدر طنز هرسین را بهتر بشناسیم + عکس

پدر طنز هرسین را بهتر بشناسیم + عکس

این هنرمند طنز کشورمان منتظر نمی ماند که صحنه و استیجی برای اجرای برنامه اش فراهم شود و چنین نیست که اجرای خود را فقط بر روی صحنه رسمی انجام دهد.همه کسانی که با وی همراه و دوست هستند می دانند که با حضور اولین شخص در کنارش، بلافاصله برنامه خود را شروع کرده و به راستی وی یک بمب خنده و روحیه تمام عیار است.

سرویس فرهنگی بیستون : داستایوفسکی نویسنده شهیر روس در کتاب معروف «خاطرات خانه اموات» می گوید: ««خداوند در زندگی و اطراف ما انسانهایی را آفریده و قرار داده است که  وظیفه روحیه دادن و شاد کردن و خنداندن ما را بر عهده دارند.این افراد بصورت مجانی و بدون چشم داشتی وظیفه خود را به نحو احسنت انجام می دهند.براستی آنان از نعمتهای بزرگ خداوند هستند که در اطراف خود می بینیم و باید همیشه قدردان  آنها باشیم.»»

یکی از این انسانها با روحی لطیف و طناز که در هر حالی به دیگر دوستانش روحیه می دهد و مایه نشاط مردم را فراهم می آورد فرزاد خواجوی  است که بقول خودش همیشه اصرار دارد که با نام کامل  فرزاد خواجوی هرسینی از وی نام ببرند.

این هنرمند طنز کشورمان منتظر نمی ماند که صحنه و استیجی برای اجرای برنامه اش فراهم شود و چنین نیست که اجرای خود را فقط بر روی صحنه رسمی انجام دهد.همه کسانی که با وی همراه و دوست هستند می دانند که با حضور اولین شخص در کنار فرزاد خواجوی ، بلافاصله برنامه خود را شروع کرده و  به راستی وی یک بمب خنده و روحیه تمام عیار است.

خواجوی در طول سالها فعالیت هنری خود هیچگاه با قرارداد و دستمزد کار نکرد و در سالهای گذشته با وجود مشکلات تردد در فصل زمستان به روستاهای اطراف شهر هرسین، وی در ایام دهه فجر با دیگر همکارانش با تحمل مشقاتی به روستاها می رفتند و به اجرای برنامه های شاد برای دانش آموزان محروم روستاها می نمودند.

این هنرمند کمدی و شاد در طول سالهای فعالیت هنریش ستاره بلا منازع هر گروه هنری بود که در آن فعالیت داشت و در این بین هنرمندان زیادی در تقلید صدا و اجراهای استیج ، از کنار دست وی به معروفیت و رده های  بالای اجرا در سطح کشوری رسیدند و از این طریق به شهرت و نوایی هم رسیدند.ولی خواجوی همچنان مردم دار و با عشق و علاقه و بدون چشم داشت دیگران را می خنداند.

از هنرمندان معروف طنز شهر هرسین که با فرزاد خواجوی در گروه هنری آریا به سرپرستی سعید دارابی شروع کردند: زوج هنری و موفق فرزاد خواجوی و ایوب قربانی و نیز یوسف کرمی،اسد علی عزیزی ، سیروس حسن بقعه و علی عباسیان بودند که استارت کاری این هنرمندان براستی در کنار مهارت و طنازی فرزاد خواجوی زده شد و همیشه از وی بعنوان پیشرو و پدر طنز هرسین  نام برده می شود.

فرزادخواجوی هرسینی متولد ۴۸/۱/۱۸ در کوی زیر مسجد شهرستان هرسین است که در خانواده ای  معمولی و مذهبی متولد شد. وی در معرفی مختصر خود می گوید: از روزهای کودکی و نوجوانی تا آنجایی که بیاد دارم هر روز بعد از دیدن فیلمهای تلویزیونی بلافاصله می آمدم تو کوچه و ادای فیلم رو در می آوردم.کمی که برزگتر شدم بچه های همسایه را جمع می کردم و خاطرات طنز تخیلی برای آنها تعریف می کردم . در دوران راهنمایی عضو انجمن اسلامی مدرسه شدم و افتخار شاگردی و همکاری با استاد ابوالقاسم خاکسار با بازی در نمایش های ایشان کسب تجربه می کردم.

هنوز بازیهای طنز فی البداهه فرزاد خواجوی و ایوب قربانی در اذهان هرسینی های هنر دوست زنده است

فرزاد خواجوی در رابطه با حضورش در جبهه می گوید: در سال ۶۲ در سن چهارده سالگی تصمیم گرفتم به جهبه های حق علیه باطل بروم اما به خاطر اینکه سنم کم و لاغر اندام نیز بودم من را به جبهه اعزام نکردند و توانستم با زرنگی خاص زمان نوجوانی و بصورت دزدکی اعزام شوم.
از آن تاریخ و در سالهای بعد تا پایان جنگ تحمیلی و  حمله منافقین در عملیات های مرصاد و نصر ۷ سردشت ، والفجر ۹ ، کربلای ۵، والفجر ۲ ، در خدمت سپاه و بسیج بودم.
اگر بخواهم از خاطرات روزهای جنگ بگویم که همه آنروزها که واقعا خاطره بود،خاطراتی تلخ و شیرین که هیچگاه از ذهنم پاک نمی شوند.خاطره تلخ شهادت دوست عزیزم شهیدحاجیمراد کماندار و نیز پهلوان شهرمان هرسین شهید مسعود دارابی در عملیات نصر ۷ سردشت از آن جمله بود.
یکی از نعمت های جنگ این بود که از هر قشر و فرهنگ و زبانی نماینده ایی داشت و همه جور آدمی در کنار هم صمیمانه حضور داشتند و از کیان کشور دفاع می کردند.
من از  بچه های رزمنده که هنرمند بودند مثال میزنم که دستی بر آتش خوانندگی و نوازندگی داشتند و حتی کسانی بودند با اینکه سخنران نبودند و خیلی عالی سخنرانی را اجرا می کردند.
بنده با شهید حاجی مراد کماندار نمایش بازی می کردیم  و یا با کیسه ماسک شیمیایی(کیسه ایی که جای ماسک و آمپول های ضد حمله شیمیایی بود)که به وسیله بنده های خاص به دوش و کمر بسته می شد نقش دوره گردی که وسایل تزئینی انگشتر،گردن بند،پول قدیمی و…را خرید می کردند را اجرا می کردیم و بین چادرها می گشتم و سعی می کردم که لحظاتی شاد را به بچه های رزمنده هدیه کنیم و یا شب که می شد بچه ها دور هم جمع میشدند و بنده با بازی سایه و خاطرات طنز و تقلید صدا سعی می کردم کمی از خستگی این عزیزان را کم کنم و از لحاظ روحی آنها را شارژ می کردم.خلاصه لحظه لحظه های جنگ هر لحظه اش خاطره و یک رنگی و همدلی بود.

فرزادخواجوی هرسینی در ادامه این گفتگوی صمیمانه بیان داشت:بعد از پایان جنگ همکاری خودم را با کانون بعث هرسین جهت کارهای هنری و اجرای جنگهای شاد در سطح مدارس هرسین و روستاهای اطراف به صورت افتخاری ادامه دادم و شاد کردن محصلین عزیز شهرم در ایام جشن خصوصا دهه فجر را آغاز کردم.در سال ۷۲ تا ۷۴ افتخار همکاری بصورت قراردادی با مدیریت فرهنگی مرکز پشتبانی غرب را داشتم و همزمان با گروه نمایشی آریا هرسین با مدیریت دوست عزیز و معلم دلسوز جناب اقای دارابی همکاری داشتم.

در آن سالها با همکاری دیگر دوستان هنرمندم کارهای تصویری زیادی انجام گرفت مثل گلدانه.گناه بی گناهی و چند اثر دیگر. در سال ۸۴ افتخار همکاری با آقای مسعود رشیدی دوست و همشهری عزیز که از کارگردانهای خوب کشور نیز هستند و با سریال باران بهاری در نقش داوود غوزی در کنار هنرمندان برزگی همچون اقایان مهدی امینی خواه ،مرحوم رضا سعیدی و خانم ها نفیسه روشن و الیکا عبدالرزاقی را داشتم و امسال هم با اجرای تقلید صدا در برنامه خندوانه  را داشتم که از تلویزیون پخش شد و  قرار شده که در اینده نزدیک با اجرای استنداپ کمدی با برنامه خندوانه همکاری داشته باشم.
با تشکر از شما و همکارهای خوبتون در سایت بیستون نیوز/فرزاد خواجوی هرسینی

نظرات شما

  علی عباسیان می گوید :

  عرض سلام و ادب
  خدمت مخاطبین بزرگوار و همشهریان عزیزم
  و ضمن عرض تبریک و با آرزوی موفقیت روزافزون ، برای دوست بزرگوار و هنرمند تکرار نشدنی جناب استادخواجوی عزیز ، که در امر تئاتر ، طنز و تقلید صدا ، حق بسیار عظیمی به گردن هنر شهرستان هرسین و استان کرمانشاه داشته و دارد.
  اما با احترام بنده در واقع اصلآ کار طنز انجام نداده و بهتره بگم که خداوند این هنر را بنده حقیر دریغ نموده است.
  لذا واقعیت آن است که بنده در سال ۱۳۶۶ در امر تلاوت فعالیتم استارت خورد و همزمان ضمن کسب مقامهای متعدد استانی و کشوری بین سالهای ۷۱ تا ۷۵ تلاوتهای اینجانب از شبکه ۱و۲ سراسری و ازشبکه استانی که هنوز نامگذاری نشده بود پخش میشد
  و از همون سالهای کودکی به موسیقی نیز علاقه و نیم نگاهی داشتم
  که اتفاقآ با گروه سرود مدرسه ابتدایی امام محمد تقی (ع) سه سال با تکخوانی اینجانب در شهرستان هرسین نیز اول شدیم و….
  همچنین جناب استاد خواجوی عزیز نیز ، فعالیت هنریشون در واقع خیلی وقت پیش استارت خورده بود
  و واقعآ نمیدونم چرا بعضی از دوستان اصرار دارند که موفقیت و استارت هنرمندان هرسین را بنام خود و گروه آریا که اصلآ وجود خارجی ندارد و جایی ثبت نشده ، بزنند
  لذا این ادعای کذب ، کاملآ بی اساس و غیرحرفه ای بوده و اصلآ سالهاییکه جناب استاد خواجوی ، بنده ، و چند تن از هنرمندان هرسینی اجرا میرفتیم و در مناسبتهای مختلف حضور داشتیم
  این دوستان خودشون هنوز دانش آموز بودند و هیچ سمتی نداشتند.
  امیدوارم که دوستان دست از سر هنرمندان شهرستان وردارند و کمتر در محافل و سایتهای مختلف با استفاده از اسم هنرمندان قبلتر از خود ، خود را بزرگ جلوه دهند ، و بیش از این باعث رنجش مذکورین نشوند.
  با تشکر از دوستان بزرگوار و زحمتکش بیستون نیوز
  و با آرزوی موفقیت و سربلندی برای همشهریان عزیزم
  ارادتمند : علی عباسیان

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید