پروژه ناتمام سد بابازيد ، گره گشاي مشکل تامین آب کشاورزی هرسين

بیستون نیوز :

در صورت احداث سد بابازيد ،علاوه بر حل بخش عمده ای از مشکلات تامین آب بخش کشاورزی، مشکلات بخش صنعت شهرستان نیز حل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار بيستون،بارش باران و نزولات آسماني در روزهاي اخير موجي از شادماني را در ميان مردم استان كرمانشاه ،خصوصا كشاورزان عزيز و زحمتكش بوجود آورده است.در اين بين بايد به نكات مهمي در بهره برداري و استفاده بهينه از اين موهبت الهي را مد نظر قرار داد.

با توجه به اينكه بارشهاي امسال در چند سال اخير كم سابقه بوده است پس لازم مي نمايد كه جهت ذخيره سازي آبهاي سطحي فكر و چاره اي بشود.در چند سال گذشته قرار بود كه در دره  حوالي روستاي بابازيد سدي بر روي رودخانه هرسين احداث شود و از اين آب براي مصارف كشاورزي و… استفاده شود.اين طرح مراحل اوليه كارشناسي را پشت سر گذاشت اما به جهت عدم پيگيري در پيچ و خم و بروكراسي اداري همچنان مسكوت مانده است و پايين آب سراب هرسين و بارشهايي اين چنين از هرسين و در نهايت استان كرمانشاه خارج مي شود و فقط آسيب هاي حاصل از سيلابها نصيب كشاورزان و مردم منطقه مي شود.

اين در حالي است كه با احداث سد “بابازید” بخش عمده ای از مشکل تامین آب کشاورزی شهرستان مرتفع خواهد شد.

بهمن قربانی فرماندار وقت هرسين در سال ۹۲ ، با اشاره به وجود ۱۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در شهرستان هرسین، کمبود آب را مشکل اساسی پیش روی کشاورزان در بخش مرکزی این شهرستان عنوان کرده بود.

در صورت احداث این سد علاوه بر حل بخش عمده ای از مشکلات تامین آب بخش کشاورزی، مشکلات بخش صنعت شهرستان نیز حل خواهد شد.

به گفته فرماندار وقت شهرستان هرسین مطالعات احداث این سد با صرف اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان انجام شده بود و در حال حاضر اجرای این سد نیازمند دریافت اعتبارات جدید است.

 احداث این سد همچنین می تواند مانع از هدر رفت آب سراب هرسین و نیز چشمه های آن شود.

حال با توجه به مطالب بالا پيگيري مسئولين وقت در مورد به ثمر رسيدن اين طرح مهم براي رونق به كشاورزي شهرستان لازم به نظر مي رسد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار