ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : یکشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۹:۳۳
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, ویژه استان > پروژه ناتمام سد بابازید ، گره گشای مشکل تامین آب کشاورزی هرسین

پروژه ناتمام سد بابازید ، گره گشای مشکل تامین آب کشاورزی هرسین

در صورت احداث سد بابازید ،علاوه بر حل بخش عمده ای از مشکلات تامین آب بخش کشاورزی، مشکلات بخش صنعت شهرستان نیز حل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار بیستون،بارش باران و نزولات آسمانی در روزهای اخیر موجی از شادمانی را در میان مردم استان کرمانشاه ،خصوصا کشاورزان عزیز و زحمتکش بوجود آورده است.در این بین باید به نکات مهمی در بهره برداری و استفاده بهینه از این موهبت الهی را مد نظر قرار داد.

با توجه به اینکه بارشهای امسال در چند سال اخیر کم سابقه بوده است پس لازم می نماید که جهت ذخیره سازی آبهای سطحی فکر و چاره ای بشود.در چند سال گذشته قرار بود که در دره  حوالی روستای بابازید سدی بر روی رودخانه هرسین احداث شود و از این آب برای مصارف کشاورزی و… استفاده شود.این طرح مراحل اولیه کارشناسی را پشت سر گذاشت اما به جهت عدم پیگیری در پیچ و خم و بروکراسی اداری همچنان مسکوت مانده است و پایین آب سراب هرسین و بارشهایی این چنین از هرسین و در نهایت استان کرمانشاه خارج می شود و فقط آسیب های حاصل از سیلابها نصیب کشاورزان و مردم منطقه می شود.

این در حالی است که با احداث سد “بابازید” بخش عمده ای از مشکل تامین آب کشاورزی شهرستان مرتفع خواهد شد.

بهمن قربانی فرماندار وقت هرسین در سال ۹۲ ، با اشاره به وجود ۱۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در شهرستان هرسین، کمبود آب را مشکل اساسی پیش روی کشاورزان در بخش مرکزی این شهرستان عنوان کرده بود.

در صورت احداث این سد علاوه بر حل بخش عمده ای از مشکلات تامین آب بخش کشاورزی، مشکلات بخش صنعت شهرستان نیز حل خواهد شد.

به گفته فرماندار وقت شهرستان هرسین مطالعات احداث این سد با صرف اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان انجام شده بود و در حال حاضر اجرای این سد نیازمند دریافت اعتبارات جدید است.

 احداث این سد همچنین می تواند مانع از هدر رفت آب سراب هرسین و نیز چشمه های آن شود.

حال با توجه به مطالب بالا پیگیری مسئولین وقت در مورد به ثمر رسیدن این طرح مهم برای رونق به کشاورزی شهرستان لازم به نظر می رسد.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید